Ezeket látta már?

Akarunk-e babát? Az antibébi tabletta ötven éve

Szépségápolás
2010. május 10. 11:57
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Ünnepelték a nők felszabadítójaként és nevezték az ördög művének - az Egyesült Államokban ötven éve, 1960. május 9-én engedélyezték a fogamzásgátló tabletta forgalomba hozatalát.

Az Enovid névre keresztelt kis zöld pirula a múlt század azon találmányai közé tartozik, amelyek az atombombához, a televízióhoz vagy az internethez hasonlóan alapjában változtatták meg az életet.

Az osztrák Ludwig Haberlandt 1920 körül javasolta, hogy mivel a terhesség alatt a peteérés szünetel, alkalmazzanak petefészek-kivonatot fogamzásgátlás céljára. Ötlete akkor nem talált visszhangra. 1929-ben izolálták az első női nemi hormont, amelyet nem sokkal később már szintetikus úton is elő tudtak állítani. Carl Djerassi kémikus 1951-ben mesterséges hormont állított elő a fogamzás meggátlására, és addig folytatta kísérleteit, amíg megalkotta a pirulát.

Az Enovid megjelenése éles vitákat váltott ki az óceán mindkét partján, de rövid idő alatt sláger lett. 1961-ben a német Schering gyógyszeripari konszern is piacra dobta saját antibébi-piruláját Anovlar néven, amelyet kezdetben csak férjes asszonyoknak, "menstruációs panaszok" kezelésére írhattak fel. A fogamzásgátló tabletta ugyanis a múlt század hatvanas éveinek társadalmi felfogásába ütközött. Már az engedélyező amerikai hatóság is fontosnak tartotta leszögezni, hogy döntésének "nincs köze az erkölcshöz", VI. Pál pápa pedig 1968-ban kiadott Humanae vitae kezdetű enciklikájában bűnnek nyilvánította és elutasította a fogamzás elleni hormonális védekezést.

Az antibébi tabletta azonban akkorra már diadalútját járta, csak az Egyesült Államokban hét különféle márka állt rendelkezésre. Kezdetben mellékhatásokkal, fejfájással, szédüléssel, hányingerrel járt a használata, hiszen az első pirulák még 100 mikrogramm ösztrogént tartalmaztak. Ma ez már legfeljebb 20-30 mikrogramm, sőt a több tucatnyi között olyan tabletta is létezik, amely a pattanásos bőr kezelésére is alkalmas. (Az első fecske, az Enovid forgalmazását a többi hasonlóan magas hormonszintű, első generációs tablettával együtt 1988-ban beszüntették.)

Napjainkban már azt sem mondhatjuk, hogy a nőknek diétázniuk kell(ene) a tabletta szedése mellett, hiszen a második-harmadik generációs pirulák alig befolyásolják a szénhidrát-anyagcserét - az elhízás oka inkább az életkor előrehaladta, a túl sok evés és a túl kevés mozgás.

A fogamzásgátló tabletta a női szabadság jelképe lett, hiszen a nők maguk dönthettek arról, mikor és hány gyermeket akarnak, és a teherbe eséstől való félelem nélkül élvezhették a szexualitást mint örömforrást. A világon ma százmilliónál is több nő, Közép-Európában felmérések szerint a fiatalabb korosztály majdnem fele használja a kényelmes és viszonylag megbízható védelmet nyújtó tablettát.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: MTI
# életmód # gyógyszer # női betegségek # terápia

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés