Ezeket látta már?

Hogyan működik a munkamemória? Hol jár az eszünk?

Szépségápolás
2012. március 23. 10:51
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Miért jó, ha néha elkalandoznak a gondolataink? Az elménk folyamatosan "vándorol", vagyis gondolataink - függetlenül attól, hogy éppen mit csinálunk -, az idő egy részében más dolgokon járnak.

Emlékszik például arra, hogy mit evett pár napja ebédre, vagy arra, hogy reggel lekapcsolta-e a villanyt a fürdőben? Nem meglepő, ha nem rémlenek az ilyen részletek, hiszen közben sok más dolog is leköthette a figyelmünket, ráadásul lekapcsolni a villanyt alapvetően automatikus folyamat.

lany-utcan-ul-d00000D36cdf81c30c33c

Forrás: Napidoktor


Daniel Levinson és Richard Davidson a Wisconsin-Madison Egyetem, valamint Jonathan Smallwood, a Max Planck Agykutatási Intézet munkatársa szerint egy ember munkamemóriájának kapacitása arra a vándorló tendenciára vonatkozik, amikor a gondolatai elkalandoznak.

A kutatók önkénteseket kértek fel arra, hogy két egyszerű feladatot végezzenek el. Az egyik során a monitoron megjelent egy levél, amely egyszerű kérdéseket tartalmazott és nekik meg kellett nyomni válaszul egy gombot. A másik eseten azonban csak akkor kellett megnyomni egy gombot, ha éppen levegőt vettek. A kutatók szándékosan nagyon egyszerű feladatokat adtak, hogy ne vegye igénybe a teljes figyelmüket. Így megfigyelhették a résztvevők memóriakapacitását.

A feladatok végén megkérdezték az önkénteseket, hogyan érezték, mennyire kalandozott el a figyelmük a kísérletek során. Ezután visszakérdeztek a levelek tartalmára, hogy vajon emlékeznek-e a részletekre is. "Nagyobb munka-memória kapacitásról számoltak be azok az emberek, akiknek a gondolatai jobban elkalandoztak ezek alatt az egyszerű feladatok alatt" - fűzte hozzá Levinson.

A kutatók szerint az eredmények azt sugallják, hogy az emberi elme az egyszerű feladatok során más problémák megoldásán is dolgozik. "Az emberek a mindennapi élet során, amikor például a buszon ülnek, vagy bicikliznek, vagy éppen a zuhanyoznak, akkor is a munkamemóriájukat támogatják. Vagyis az agy megpróbál a legfontosabb problémákra erőforrásokat találni" - vélekedtek a kutatók.

A tanulmány a Psychological Science-ben jelent meg.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Medipress
# életmód # pszichológia

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés