Ezeket látta már?

Konfliktusaink hátterében

Szépségápolás
2010. december 25. 13:15
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

A feltételezett érzések szerepe a konfliktusokban. Ha egy kapcsolatban probléma merül fel, a kimenetele nagyban függ attól, hogy sikerül-e észrevennünk partnerünk különböző érzéseit és gondolatait – állítják a Baylor Egyetem pszichológusai.

Dr. Keith Sanford és kutatócsoportja nyolc héten keresztül vizsgálta 105 diák kommunikációs technikáit a szerelmi kapcsolataikban. Arra voltak kíváncsiak, hogy a konfliktusok különböző szakaszaiban milyen érzések fogalmazódnak meg bennük.

fiatal-par-280-d000008FA7da391f92494

Forrás: Napidoktor


Sanford a negatív érzéseket két kategóriába osztotta. A kemények erőkifejtéssel, a lágyak a sebezhetőség kimutatásával párosultak. Az aggodalmaknak szintén több fajtáját különböztették meg. Az első a fenyegetettség érzése. Ilyenkor érezzük, hogy a másiknak ellenséges, kritikus és vádló gondolatai vannak. A másik az elhanyagolás érzése, amikor úgy látjuk, nem tudunk megfelelni partnerünk elvárásainak, és folyamatosan úgy látjuk, nem fektetünk elég energiát a kapcsolatba.

Az eredmények megmutatják, hogy az emberek hogyan érzékelik az erő és a kontroll fenyegetését a párkapcsolatban, amikor észreveszik partnerük erősödő kemény érzéseit, és hogyan érzik a másik elhanyagoló attitűdjét, amikor az lágy érzéseket mutat. Mindkét típus összefüggésben van a partner hasonló gondolataival, tehát minél fenyegetettebbnek érzi magát az egyik, a másikban annál erősebb az elhanyagolás érzése.

"Tehát bármit gondolunk partnerünk érzéseivel kapcsolatban, az hatással lesz a konfliktus kimenetelésre, függetlenül attól, hogy feltételezésünk helytálló volt-e. Az eredmények azt mutatják, amit már korábban is sejtettünk, bár nem voltak rá tudományos bizonyítékok. Ha valaki úgy gondolja, hogy a másik haragszik rá, akkor ő is így fog érezni. Hasonlóan, ha azt érezzük, a másik szomorú, annak megfelelően fogunk reagálni." – magyarázza Sanford.

A tanulmány a Personal Relationships című folyóiratban jelent meg.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Medipress
# életmód # pszichológia # terápia

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés