Ezeket látta már?

Ezt tegye, ha fuldoklik és egyedül van otthon - ha tudja, az életét mentheti meg!

Színes
2025. február 07. 10:54
fuldoklás mit tegyek egyedül Heimlich

Bármennyire is nehéz, ne essen pánikba, hanem alkalmazza az alábbi módszert.

A fulladás, a torkon akadt falat mindig nagy félelmet kelt, és ez az ijedtség csak fokozódik, ha valaki egyedül van otthon. Ezek a pillanatok a legtöbbünket megijeszthetik, és a pánik könnyen eluralkodhat rajtunk. Azonban a legfontosabb ilyenkor, hogy megőrizzük a nyugalmunkat és emlékezzünk arra, hogy vannak hatékony módszerek, amelyek segíthetnek ilyen helyzetekben. Egy orvos a videójában megosztotta, mit is kell pontosan tenni.

Dr. Alpa Kumar háziorvosként, egy Instagram-bejegyzésben osztott meg egy életmentő videót arról, hogy mit kell tenni, ha fulladunk. Bár mindenekelőtt a mentők hívását javasolta, de ha erre nincs mód (illetve, ha már megtette), a következőket javasolja.

Először is próbáljon meg erőteljesen köhögni, hogy eltávolítsa az akadályt a légutakból.

Ha a köhögés nem elegendő, a következő lépés az ön-Heimlich-manőver végrehajtása lehet. Ez a módszer hasonló elveken alapul, mint a hagyományos Heimlich-manőver, melynek során a segítő személy a fuldokló mögé áll, és a kezét a bordaív alá helyezve felfelé és befelé húzza, kipréselve ezzel levegőt a tüdőből, hogy eltávolítsa az elzáródást okozó tárgyat.

Mi van, ha egyedül van?

Ha azonban nincs ott senki, Dr. Kumar azt ajánlja, hogy az egyik kezét helyezze közvetlenül a köldök fölé, ügyelve arra, hogy a hüvelykujja a bordaív alatt legyen, majd öklét formálva folytassa. Ezután a másik kezével fogja meg az öklét, és éles, gyors mozdulattal felfelé nyomja, többször is ismételve a lépést. Létezik erre egy alternatív módszer is, amikor valamilyen tárgyhoz, például egy székhez áll, és annak segítségével gyakorol az említett területre nyomást. Tehát hajoljon rá a derék magasságában a bútor szélére, majd gyorsan nyomja bele a has felső részét - ezt ismételje meg többször. A mozdulat olyan, mint a Haimlich-manőver, amit egy másik személy végezne, csak itt most saját maga hajtja végre.

Ugyanolyan hatékony, mintha más végezné

Kutatások során - amelyek során szakértők speciális érzékelőket használtak az ön-Heimlich hatékonyságának mérésére- , arra a következtetésre jutottak, hogy ez a módszer ugyanolyan sikeres, mint a hagyományos Heimlich-manőver.

Dr. Kumar arra figyelmeztetett, hogy folytassa ezt a módszert, amíg a torkon akadt falat nem távozik, vagy amíg a segítség meg nem érkezik. Amennyiben kijut az akadály, akkor is érdemes orvoshoz fordulni, hogy ellenőrizzék, nem szenvedett-e sérüléseket, hiszen bár a Heimlich-manőver életet menthet, az erőteljes mozdulatok néha sérüléseket okozhatnak, például bordatöréseket vagy akár a belső szervek sérüléseit is.

Félrement falat: orvos mutatja be, hogyan kell csinálni a Heimlich-fogást - videó
Hasonló cikk a témában

Félrement falat: orvos mutatja be, hogyan kell csinálni a Heimlich-fogást - videó

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# fuldoklás # megakadt falat # elsősegély # Heimlich-fogás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés