Ezeket látta már?

Melyik a jobb az agy számára? A kézi vagy a gépi írás?

Színes
2025. január 30. 16:54
melyik jobb agy kézi gépi írás

Van egyáltalán különbség?

Az írás - legyen az gépi vagy kézi - mindennapi életünk szerves része, amely különböző módon hat az agy működésére. A technológia gyors fejlődésével egyre többen választják a billentyűzet használatát a hagyományos kézírás helyett. Felmerül a kérdés, hogy vajon melyik módszer nyújt nagyobb előnyöket az agy számára? A szakértők ebben igencsak ellentmondásos eredményekre jutottak.

Tavaly a Frontiers in Psychology című tudományos folyóiratban norvég kutatók egy tanulmányt tettek közzé, amelyben a kézírás előnyeit hangsúlyozták. A kutatók kiemelték, hogy a digitális eszközök terjedésével a hagyományos írás egyre inkább háttérbe szorul, pedig ez jelentős mértékben hozzájárul az információk jobb megértéséhez, megjegyzéséhez.

Kutatásuk során a tudósok egyetemisták agyi aktivitását vizsgálták kézírás és gépelés közben. Eredményeik azt mutatták, hogy a kézírás bonyolultabb agyi kapcsolatok kialakulását eredményezte, mint a szavak begépelése. Ez a különbség pedig jelentős hatással van a memóriára és a tanulásra, különösen a fiatalok esetében.

"Eredményeink azt jelzik, hogy a tollhasználat során létrejövő precíz kézmozdulatok és az ezekből származó vizuális és proprioceptív információk nagymértékben hozzájárulnak az agy tanulást segítő kapcsolati mintázataihoz” – olvasható a kutatók megállapításaiban.

Gyerekeknél még fontosabb a kézírás

- Felhívjuk a figyelmet arra, hogy a gyerekeket már korai életkorban be kell vonni a kézírással kapcsolatos tevékenységekbe az iskolákban, hogy kialakuljanak azok a neuronális kapcsolatok, amelyek optimális feltételeket biztosítanak az agy számára a tanuláshoz – tették hozzá.

Nem mindenki ért ezzel egyet

Ezzel szemben két spanyol és francia kutató reagált az eredeti tanulmányra (szintén a Frontiers in Psychology folyóiratban). Ők kritizálták a norvég kutatás módszertanát, valamint a következtetések és értelmezések korlátait.

Elsősorban arra hívták fel a figyelmet, hogy az eredeti kutatás résztvevőinek nem kellett megtanulniuk semmit, ami megkérdőjelezi a kézírás memóriára gyakorolt hatásának állítását.

- A résztvevők jól ismert szavakat írtak, anélkül, hogy bármilyen memorizálásra lett volna szükségük, így a tanulással kapcsolatos következtetések levonása nem indokolt – kifogásolta Svetlana Pinet és Marieke Longcamp.

Továbbá, mivel a norvég kutatás felnőtt résztvevőkre összpontosított, nem világos, hogy a megfigyelések mennyiben érvényesek a gyermekek oktatási kontextusára, így a kutatók szerint az olyan következtetések levonása egyetemi hallgatók laboratóriumi vizsgálatából, amely nem foglalkozott a tanulással, igencsak vitatható.

A cáfolat szerzői azzal is érvelnek, hogy a kísérleti körülmények nem tükrözték a valós élet jellegzetességeit. Az eredeti kutatás résztvevői a Pictionary játékból írtak szavakat digitális tollal vagy billentyűzettel, miközben elektromos agyi aktivitásukat EEG készülékekkel mérték. Ezek a körülmények az emberek többsége számára szokatlanok voltak, és a kísérleti elvárások különösen nehézkessé tették a kézírást. A diákoknak a tollat nem kellett elmozdítaniuk a képernyőről, míg gépeléskor csak a jobb mutatóujjukat használták, ami torzította a természetes gépelési folyamatot.

A szokásos gépelési viselkedés megváltoztatása befolyásolhatja a résztvevők teljesítményét és az agyi aktivitást. Habár ezek a megjegyzések megkérdőjelezik a korábbi vizsgálat eredményeit, a kutatók elismerik a kézírás és tanulás fontosságát.

- Szeretnénk hangsúlyozni, hogy a [norvég kutatás] következtetéseinek megkérdőjelezése nem jelenti a kézírás jelentőségének is a megkérdőjelezését – jegyezte meg Pinet és Longcamp. A korábbi bizonyítékok támogatják a kézírás előnyeit a betűfelismerésben, szóemlékezetben, valamint az olvasás és írás terén, bár a hosszú távú hatások értékelése még folyamatban van.

A kutatók éppen ezért úgy gondolják, hogy további kutatások kellenek a kérdés eldöntéséhez, főleg napjainkban, amikor egyre kevesebben írnak kézzel. Audrey Van der Meer, a norvég kutatás egyik szerzője, a Hechinger Report-nak elmondta, hogy a kritikusok valószínűleg elfogultak a billentyűzetek oktatási környezetben való népszerűsítése miatt.

Már folyamatban egy újabb vizsgálat

Jelenleg Van der Meer újabb kutatásokat végez a tinédzserek tanulási szokásairól, ahol a diákokat arra kérik, hogy tollal vagy billentyűzettel jegyzeteljenek. Ezt követően vizsgára küldik őket, majd értékelik teljesítményüket. Van der Meer jelenlegi megfigyelései alapján úgy tűnik, hogy a kézzel író diákok jobban teljesítenek, mint gépelő társaik, de az adatok elemzése még folyamatban van, így a pontos eredmények nem kerültek még nyilvánosságra - írja az IFLScience.

Kézzel való írás előnyei

A kézírás előnyei jelenlegi információk alapján:

  • jobb memória és megértés: jelenleg úgy néz ki, hogy a kézírás során az információk kódolása mélyebb szinten történik, ami elősegíti egy szöveg jobb megértését és hosszabb távú megjegyzést. A kézírás közben az agy több szenzorimotoros és kognitív funkciót használ, ami javítja a tanulás hatékonyságát.
  • kreativitás: a kézírás lassabb folyamata lehetőséget ad a gondolatok alaposabb átgondolására és a kreatív ötletek kidolgozására.
  • finommotoros készségek fejlesztése: a kézírás fejleszti a finommotoros készségeket és a kézügyességet, ami különösen fontos a gyermekek motoros fejlődése szempontjából. Ez igen hasznos lehet, például a rajzolásban vagy a különböző manuális tevékenységekben.
  • jobb koncentráció: a kézzel való írás lassúbb tempója segít a koncentráció növelésében és a figyelem fenntartásában. Az írás folyamata összetettebb, ezért nagyobb figyelmet igényel.
  • memória és nyelvi képességek: a kézírás segíthet a szavak gyors felidézésében és a verbális készségek fejlesztésében. A kézírás során az agyban lévő nyelvi központok aktívabbak, ami javíthatja a helyesírást, az íráskészséget és az általános nyelvhasználatot.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# írás # kézírás # gépi írás # digitális eszközök # memória # tanulás # tanulmány # Kutatás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés