18+

Felnőtt tartalom

Elmúlt már 18 éves? Ezen az oldalon felnőtt tartalom található!

Ezeket látta már?

A túl sok önkielégítés tényleg kopaszodást okozhat a férfiaknál?

Színes
2025. január 28. 22:04
kopaszodás, hajhullás, kopaszodás ellenszere, hajszálak, szőrszálak

Igaz-e, hogy a férfiak kopaszodásához köze lehet annak, hogy mennyiszer önkielégítenek?

A kapcsolat ugyan értelmezhető, de azt a megszólaló szakemberek kiemelik, hogy ez azért nem ennyire egyszerű, ráadásul a mennyiségeket is figyelembe kell venni! A témában Ratkó Tünde termékenységi szakember, szülésznő van a segítségünkre.

A-vitamin

Amikor az A-vitamin kerül szóba, akkor sokaknak ugrik be a “szem vitaminja” elnevezés. Ezzel nincs is gond, hiszen a retinol az A-vitaminok egyik képviselőjeként valóban komoly szerepet játszik a szem megfelelő fejlődésében később pedig normál működésének fenntartásában. Azonban az A-vitamin szerepe a szervezetben messze nem merül ki ebben az egy funkcióban!

Az A-vitamin szerepe elengedhetetlen a csontképződésben, az ektoderma normál fejlődésében és működésében, az embrionális fejlődésben és számos más sejtdifferenciálódási folyamatban, többek közt a reprodukcióban is! És itt érkezünk el a kiinduló tézishez: ha a spermium képzéséhez jelentős mennyiségű A-vitamin szükséges, akkor a gyakori önkielégítés képes olyan nagy mennyiségben “kivonni” az A-vitamint a szervezetből, ami már hatással van a hajnövekedésre is?

A kopaszság és a férfi

A kopaszodás a férfiak egyik legnagyobb ellensége. Jellemzően a 30-es korosztály már találkozik ezzel a jelenséggel, de sok esetben már a 20-as éveikben is problémákat okozhat a hajhullás. A férfiak esetében ezt a legtöbbször az úgynevezett androgén allopecia, vagyis a férfias hajhullás jelensége okozza, mely sajnos egy genetikailag meghatározott, hormonális probléma, vagyis örökölhető és tenni ellene nem sokat lehet. A fegyverünk a tápanyagellátottság növelése, illetve egyes eljárásokkal a kialakulás késleltethető, de elkerülni sajnos nem lehet.

Abban az esetben, ha a kiváltó ok nem ez a betegség, akkor szóba jöhet az A-vitamin hiánya is, de ez nem függ össze a gyakori önkielégítéssel. Még a szexuálisan igen aktív 20-as korosztály sem “veszít” egy nap annyi spermiumot, mely jelentősen befolyásolná a szervezet A-vitamin ellátottságát - mondja Ratkó Tünde. Ugyanakkor az alacsony A-vitamin szint jelentősen képes befolyásolni a spermiumtermelést, vagyis a reláció inkább fordítva igaz: az a hajhullás, mely az A-vitamin hiánya miatt alakul ki, jelentősen képes rontani a spermiumtermelést. Az önkielégítéssel “elvesztett” A-vitamin mennyisége csak akkor befolyásolná a haj állapotát, ha a veszteség a nap folyamán folyamatos lenne.

A-vitamin és pótlása

Az A-vitamin pótlása - ahogyan az napjainkban nagyon sok más anyag esetében is igaz – sokszor szükséges, hiszen ma már, dacára a kiegyensúlyozott táplálkozásnak és a rendszeres mozgásnak, sok esetben alakul ki ebből az anyagból is hiányállapot. A hiányállapotok pedig sokáig vannak úgy jelen a szervezetben, hogy érzékelhető tüneteket nem okoznak, de jelentősen is képesek rontani egyes funkciókat, mint például a spermatogenezis, azaz a spermiumok képzése.

A pótlás megoldása pedig nem olyan könnyű, tekintve, hogy élelmiszereink beltartalma az utóbbi évtizedekben jelentősen csökkent, így a tápanyagpótlás még kiegyensúlyozott táplálkozás és rendszeres mozgás mellett is sokszor támogatásra szorul. Ennek jó eszköze lehet egy kifejezetten férfiak számára kialakított vitaminkészítmény, melyben a lehető legtöbb anyag szerves kötési formában van jelen. Ez utóbbi kiemelt jelentőségű, hiszen a szerves kötésben jelen lévő anyagok (praktikusan -citrát és -glükonát kötési formák) hasznosulása akár 80%-kal is jobb szervetlen kötésű társaiknál!

Rossz vagy sem?

Igen gyakori kérdés a maszturbálással kapcsolatban, hogy szabad-e vagy sem, illetve, hogy mennyi a sok? Nos, szabadni szabad, nem kap tőle az ember gerincsorvadást, ahogyan azt régen előszeretettel hangoztatták, nem okoz problémát, igazából semmilyen szinten – persze ezt azért néhány betegség befolyásolhatja.

Hogy mennyi a “normál” mennyiség az egyénfüggő, ezen kár aggodalmaskodni, de ha soknak érezzük, kikérhetjük szakember tanácsát is a kérdésben. Ami fontosabb kérdés, hogy abban az esetben, ha a pár kisbabát szeretne, az önkielégítés mennyit ronthat a helyzetükön?

A spermiumállomány rendszeres cserélődése szükségszerű, hiszen, ha a spermiumiok sokáig “várakoznak”, akkor minőségük jelentősen is romolhat, mely esetben megugrik a vetélés, koraszülés és a genetikai rendellenességek kialakulásának valószínűsége! Így az állomány “cserélődése” 2-3 naponta segít is az egészséges baba létrejöttében.

Mitől kopaszodunk?

A kopaszodást a természetes hajhullásnál intenzívebb hajvesztés okozza, amelynek különféle okai és típusai lehetnek.

Férfikopaszodás

Elsődleges és leggyakoribb oka a dihidrotesztoszteron (DHT) nevű hormon – vagyis a férfi nemi hormon –, a tesztoszteron egyik formája. Amikor a hajhagymák érzékenyebbé válnak a tesztoszteronra, először elvékonyodik és gyenge szerkezetűvé válik a haj, amely lassan nő, végül a hajhagymák működése a hormon hatására leáll. A férfihajhullás azonban nem jelenti azt, hogy az érintett férfiaknak több nemi hormonjuk van, pusztán hajhagymáik reagálnak érzékenyebben (genetikai okokból) a meglévő tesztoszteronra. Ez a fajta kopaszodás – 50 éves kor felett – a férfiak csaknem felét érinti.

A férfikopaszodás első fázisaként először a két halántékoldal vonalában ritkul meg a haj, majd a fejtetőn – forgón – hullanak ki a hajszálak. A tarkó vonalában húzódó patkóforma megmarad, mert az itt található hajhagymák érzéketlenek a DHT-hormonra. A férfikopaszodás már a kamaszkor végén elkezdődhet, az esetek többségében azonban 30 éves kor felett kezdődik a kopaszodás, amelynek hátterében öröklött genetikai hajlam áll (androgenetikus alopécia).

Női hajhullás

A női kopaszodás nagyon ritkán jelent teljes hajvesztést. Általában a fejtetőn, illetve annak nagyobb kiterjedésű területén vékonyodnak el a hajszálak, ritkul meg a haj. A nők esetében elmondható, hogy a probléma 50 éves kor körül, a menopauza környékén kezdődik, a női nemi hormon (ösztrogén) szintjének csökkenésével. A női, hormonális hajhullás típusosan különbözik a férfiak kopaszodásától abban, hogy bár a haj ritkul, de teljesen kopasz foltok nem alakulnak ki.

Kopaszodás, androgén alopécia oka, tünetei és kezelése
Kapcsolódó cikk

Kopaszodás, androgén alopécia oka, tünetei és kezelése

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: ratkotunde.hu
# kopaszodás # hajhullás # önkielégítés # hajritkulás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés