Ezeket látta már?

Miért büdös a vizelet? Ezek a lehetséges magyarázatok rá

Színes
2025. július 27. 06:24
miért büdös a vizelet

Természetes dolog, ha kellemetlennek érezzük a vizelet szagát, vagy azt jelzi, hogy valami nincs rendben? Ettől függ.

Vannak dolgok, amikről ritkán beszélünk nyíltan, pedig nap mint nap találkozunk velük. A vizelet szaga pontosan ilyen: nem téma egy vasárnapi ebédnél, mégis tényező, ha szeretnénk többet megtudni a saját testünk működéséről. Mindenesetre, ha a vizeletünk olykor szokatlanul szúrós, édeskés, vagy épp halszagú, az biztosan feltűnik annak is, akit nem érdekel a biológia, és egész biztosan átfut a gondolatain a kérdés: vajon miért történik ez?

Szakorvosok, dietetikusok és a legújabb kutatások egyaránt alátámasztják, hogy a vizelet szagának megváltozása gyakran teljesen ártalmatlan okokra vezethető vissza – de időnként fontos figyelmeztetésként is szolgálhat.

Amikor az étel beszél: zöldségek, kávé és egy kis kénes fűszer

Az egyik legismertebb "vizeletszagot okozó" étel kétségtelenül az aszparágusz. A benne található aszparaginsav a szervezetben néhány percen belül lebomlik olyan illékony vegyületekké – például metil-merkaptánná és dimetil-szulfiddá –, amelyek jellegzetesen kénes szagot adnak a vizeletnek. Ez a változás már 15–30 perccel az étkezés után jelentkezhet, és több órán át is fennmaradhat. Ami még érdekesebb: nem mindenki érzékeli ezt a szagot. Egyes emberek genetikai adottságuk révén nem képesek érzékelni az így keletkező illatanyagokat – vagyis a vizeletük szagos, csak ők maguk nem érzik azt.

De nem az aszparágusz az egyetlen gyanúsított. Az olyan zöldségek, mint a brokkoli, kelbimbó, fokhagyma vagy vöröshagyma, szintén kéntartalmú anyagokat tartalmaznak, amelyek vizelettel ürülve hasonló szagokat okozhatnak. A kávé különösen érdekes: nemcsak a koffein fokozza a vizeletkiválasztást, hanem az indolvegyületek lebontása során olyan földes, néha gyógyszeres illatok is megjelenhetnek, amelyek egyesek szerint „műanyag-szagként” érzékelhetők.

Ezekben az esetekben nincs ok aggodalomra – a szag természetes következménye annak, amit megeszünk vagy megiszunk. Ha zavaróvá válik, egy kis extra vízfogyasztással segíthet hígítani a koncentrációt.

Folyadékhiány: amikor a vizelet szó szerint "besűrűsödik"

Az egyik legegyszerűbb magyarázat a vizelet erős szagára a dehidratáció. Ha nem iszunk elegendő vizet, a szervezet kevesebb folyadékot választ ki, a vizelet pedig sötétebbé, koncentráltabbá és szúrósabbá válik. Ez különösen igaz nyáron, sportolás után, vagy lázas állapotok idején. Az ammóniára emlékeztető szag egyfajta figyelmeztetés is: ideje pótolni a folyadékot.

Egy jó ökölszabály: ha a vizelet világos sárga, minden rendben. Ha sötét borostyánsárga, akkor a test szomjazik.

A baktériumok nyoma: fertőzések, amelyek szagot hagynak

Amikor a vizelet halszagúvá válik, és mellette égő, csípő érzést, gyakori vizelési ingert, esetleg zavaros vizeletet tapasztal, szinte biztos, hogy húgyúti fertőzés áll a háttérben. Az ilyen fertőzéseket gyakran a Escherichia coli okozza, és a gyulladás következtében olyan illékony szerves vegyületek termelődnek, amelyek erős, sokszor bűzös szagot eredményeznek.

De nem csak UTI (húgyúti fertőzés) okozhat halszagot. Nőknél gyakori még a bakteriális vaginózis vagy a trichomoniasis, amelyek a hüvelyi mikrobiom egyensúlyának felborulásával járnak, és akár a húgyutakba is továbbterjedhetnek. Ezek is járhatnak szaggal – sőt, olykor az egyetlen tünet pont a vizelet szaga.

Amennyiben ilyen szagot tapasztal, különösen, ha tünetekkel társul, ne várjon napokat. A kezelés gyakran egyszerű antibiotikum, de a hosszú távú szövődmények megelőzéséhez gyors diagnózisra van szükség.

Amikor az illat édes: anyagcsere-betegségek jelei

Van, amikor a vizelet kifejezetten édeskés, gyümölcsös szagot áraszt. Ez gyakran a cukorbetegség egyik árulkodó tünete. A magas vércukorszint miatt a vese már nem képes visszatartani a glükózt, így az megjelenik a vizeletben – és bizony, illatban is.

Ritkábban egy örökletes rendellenesség, a juharszirup vizelet szindróma okozza a kellemes, karamellszerű szagot. Ez az állapot főként csecsemőknél fordul elő, és az aminosavak lebontásáért felelős enzimek hiánya okozza.

Egy másik különleges állapot a trimetilaminuria, amit sokan csak „hal szagú ember szindrómaként” ismernek. A szervezet nem tud lebontani egy bizonyos vegyületet, a trimetil-amint, ami így verejtékkel, lehelettel és vizelettel távozik, erős halszagot okozva. Ez nem fertőző, viszont pszichésen rendkívül megterhelő lehet. Étrenddel, gyógyszerekkel és aktív szénnel azonban jelentősen javítható az életminőség.

Szag a patikából: gyógyszerek és vitaminok nyomai

Ha valamilyen új gyógyszert kezdett el szedni – legyen az antibiotikum, koleszterinszint-csökkentő vagy akár csak nagyobb dózisú B6-vitamin –, könnyen előfordulhat, hogy megváltozik a vizelet szaga. Nem ritka az édeskés, gyógyszeres vagy műanyagra emlékeztető illat, és ezek teljesen ártalmatlan következményei lehetnek a máj és a vese lebontó folyamataiban keletkező melléktermékeknek. Ha a szag zavaró vagy új tünetek is társulnak hozzá, érdemes megbeszélni a kezelőorvossal.

A jövő orvosa a vizelet szagát is elemzi

A vizelet nemcsak szagával, hanem molekuláris összetételével is informatív. Olyannyira, hogy kutatók már dolgoznak olyan diagnosztikai teszteken, amelyek képesek a prosztata- vagy vesedaganat korai felismerésére pusztán a vizeletből.

Egy 2025-ös urológiai kongresszuson mutatták be azt a vizsgálatot, amely a veserákos betegeknél alkalmazható úgynevezett GAGome-elemzést használja, hogy azonosítsa a kiújulás kockázatát – és ezzel akár a kontroll CT-k számát is csökkentheti.

Külön érdekesség, hogy a mesterséges intelligencia és a „szagló szenzorok” révén már fejlesztés alatt állnak olyan VOC-érzékelők is, amelyek illatmolekulák alapján segíthetnek a hólyagrák diagnosztikájában.

Mit tegyen, ha megváltozik a vizelet szaga?

A legfontosabb: ne essen pánikba. A szagváltozás a legtöbbször teljesen ártalmatlan, és étrenddel, folyadékbevitellel jól befolyásolható. Ugyanakkor érdemes odafigyelni az egyéb kísérő tünetekre, mint a vizelési panaszok, fájdalom, láz, vagy szokatlan vizeletszín – mert ezek már komolyabb figyelmet igényelnek.

Ha néhány nap alatt nem javul a helyzet, vagy bármilyen bizonytalanság merül fel, bátran forduljon orvoshoz. A vizelet az egyik legfontosabb „beszélő” szervünk – csak meg kell tanulnunk megérteni az üzenetét.

Halszagú vizelet: ilyen betegségekre figyelmeztethet
Kapcsolódó cikk

Halszagú vizelet: ilyen betegségekre figyelmeztethet

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# vizelet # büdös vizelet # szagok # tünet

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés