Ezeket látta már?

Csomók, dudorok a bőr alatt - így lehet felismerni a nyirokrákot

Tünet
2025. április 13. 07:04
Módosítva: 2 napja
Csomó bőr alatt nyirokrák

A limfóma a nyirokrendszer daganatos megbetegedése, amelyben hazánkban is évente több mint 1000 ember betegszik meg.

A limfóma a nyirokrendszer sejtjeiből kiinduló daganatos megbetegedés. A nyiroksejtek, más néven limfociták rosszindulatú átalakulásának következtében a nyirokcsomók, a lép, de más szervek megnagyobbodásához, megbetegedéséhez vezet.

Mi a limfóma tünetei?

A limfóma legjellemzőbb tünete a nyirokcsomók fájdalmatlan megnagyobbodása, mely a nyakon, a hónaljakban vagy a lágyék területén jelentkezik.

  • Ha valaki nagyobb csomót észlel a szervezetében, nem kell mindjárt limfómára gondolni, hiszen a különféle fertőzések következtében is sokkal gyakrabban duzzadnak meg a nyirokcsomók, mint limfóma miatt.
  • Ha a duzzanat nyilvánvaló és nyilvánvaló helyi ok nélkül nagyobb, két hét után is makacsul tartja magát, vagy még nagyobb lesz, akkor is ha fájdalmatlan(!) feltétlenül orvoshoz kell fordulni!

Limfóma: amikor a nyirokcsomó nem jelez

A nem nyirokcsomókból kiinduló limfóma felfedezése sajnos sok esetben csak a véletlenen múlik, pl. vérvizsgálat, vagy mellkasi röntgen mutat valami kórosat, amit tovább vizsgálva derül ki, hogy a betegnek limfómája van. Ezért már árulkodó jelekre is figyelni kell.

  • Tartós, vagy visszatérő "megmagyarázhatatlan" láz,
  • olyan erős éjszakai izzadás, melytől a hálóruha, ágynemű átázik,
  • akaratlan és jelentős fogyás,
  • fáradékonyság és étvágytalanság,
  • ritkábban az egész testfelületre kiterjedő, kínzó viszketés szintén a beteg panaszai lehetnek.

A nem nyirokcsomókból, hanem más helyről kiinduló limfóma a megbetegedett szervre jellemző panaszokat okoz:

  • a gyomorban vagy a belekben kifejlődő limfóma például hasi fájdalmakat, emésztési zavarokat,
  • mellkasi limfóma köhögést, nehéz légzést okozhat.

A limfóma kezelése

A limfóma-gyanús betegektől első lépésként a haematológus szövetmintát vesz, hogy megállapítsák a betegség típusát, és kijelölje a leghatékonyabb kezelést a páciens számára.

Limfóma: az időben felismert betegség kezelhető!

A limfóma bizonyos típusaiban gyakran az is előfordul, hogy a diagnózis megállapítása után hónapokig, vagy akár évekig nem igényelnek kezelést a betegek. Amikor pedig szükségessé válik a terápia, az összezsugorítja, sőt, akár el is tüntetheti a daganatot - tünetmentességet eredményezve.

Más limfóma típusok esetén az azonnali kezelés nagyon fontos lehet, a betegség felismerésének késlekedése a kezelés sikerességét veszélyeztetheti. Ezekben a limfóma típusokban a betegség végleges meggyógyítása a cél.

Milyen típusai vannak a limfómának?

A limfómákat két fő csoportra osztják:

  1. 1 Hodgkin-limfóma
  2. 2 és non-Hodgkin limfóma (NHL).

A Hodgkin-limfóma ritkább, de jobban kezelhető, és jellemző rá a Reed–Sternberg sejtek jelenléte a szövettani mintában. A non-Hodgkin limfómák sokkal változatosabb csoportot alkotnak: ezek közé tartozik például a diffúz nagy B-sejtes limfóma, a follikuláris limfóma vagy a köpenysejtes limfóma is. A betegség lefolyása és kezelhetősége jelentősen függ a pontos altípustól.

Kiket érinthet a limfóma?

Bár a limfóma bármely életkorban előfordulhat, vannak típusok, amelyek fiatal felnőtteknél gyakoribbak (pl. Hodgkin-limfóma), míg más típusok inkább idősebb korban jelennek meg. Egyes formák lassan, évek alatt fejlődnek ki, míg mások igen gyors lefolyásúak lehetnek.

Diagnózis és további vizsgálatok

A pontos diagnózis felállításához a szövettani mintavételen túl általában szükség van képalkotó vizsgálatokra (CT, PET-CT), csontvelő-biopsziára, valamint vérképre és egyéb laborértékekre is. Ezek segítségével az orvosok meghatározhatják a betegség stádiumát és kiterjedtségét.

A kezelési lehetőségek skálája

A limfóma kezelése ma már igen hatékony: kemoterápia, immunterápia, célzott kezelés és sugárkezelés is szóba jöhet, a pontos típustól és a beteg állapotától függően. Bizonyos esetekben őssejt-transzplantációra is sor kerülhet. Az újabb terápiák – például a monoklonális antitestek vagy a CAR-T sejtes kezelések – különösen a nehezen kezelhető esetekben hozhatnak áttörést.

Mi történik a kezelés után?

Sok beteg tartós tünetmentességet ér el, de a kezelést követően rendszeres ellenőrzés szükséges. A kontrollvizsgálatok célja, hogy időben észrevegyék az esetleges kiújulást, illetve monitorozzák a kezelés hosszú távú hatásait.

Élet a diagnózis után

A limfóma diagnózisa érzelmileg is megterhelő lehet. A betegeknek – és családjuknak – érdemes pszichológus, onkopszichológus segítségét is igénybe venni. Magyarországon több betegklub és civil szervezet (például a Limfóma Világnap hazai programjai) is támogatást nyújt az érintetteknek.

Bőr alatti csomó - így tudhatja meg, hogy jó- vagy rosszindulatú az elváltozás
Kapcsolódó cikk

Bőr alatti csomó - így tudhatja meg, hogy jó- vagy rosszindulatú az elváltozás

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Medipress
# csomóképződés # csomó # limfóma # limfóma tünetei # daganat # rák # dudor # tünet

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés