Ezeket látta már?

Fogat ültettek be a vak betegek szemébe, hogy helyreállítsák látásukat

Kezelés
2025. március 10. 22:04
fog beültetés szem látás vak

Furcsa, ám hatékony eljárás adhatja vissza bizonyos betegek látását.

Nemrég Kanadában a kutatók egy innovatív látás-visszaállító műtét első lépését hajtották végre három olyan páciensen, akik súlyos szaruhártya-vakságban szenvedtek, emiatt pedig elvesztették látásukat. A beavatkozás érdekessége, hogy fogat ültettek be a betegek szemébe.

A műtét, amelyet oszteo-odonto-keratoprotézisnek neveznek (népszerűbb elnevezéssel "tooth in eye" a „fog-a-szemben”) célja, hogy helyreállítsa a látást, méghozzá két operációval.

Hogy hogyan? Ehhez először is tudni kell, mi is az a szaruhártya. A szem ezen része -ami az átlátszó külső réteg- , lehetővé teszi a fény bejutását és fókuszálását. A szaruhártya-vakságban szenvedő betegeknél ez a réteg hegesedik, ami csökkenti az átlátszóságát, negatívan befolyásolva ezzel a látást.

Miért a fog?

Bár első hallásra kissé szokatlannak tűnhet, hogy valakinek a szemébe fogat ültetnek, valójában sok értelme van. A fogak ugyanis rendkívül szilárdak, és mivel a beteg saját fogát használják, az implantátum élettartamát igen hosszú, nincs kilökődés-veszély.

Érdemes azonban tudni, hogy nem minden látásproblémára nyújt megoldást az eljárás. A beavatkozás főleg azoknak való, akik súlyos szaruhártya-vaksággal küzdenek, amelyet autoimmun betegségek, kémiai égések vagy más traumák okozta kötőhártya-hegesedés váltott ki. Azoknak is megfelelő, akiknek a szemük hátsó részében még mindig egészséges a retina és a látóidegek.

A műtét első szakasza

Hogy miként is zajlik a műtét? Elsőként eltávolítják a beteg súlyosan sérült szaruhártyáját és minden hegszövetet, majd arcról vett szövetet helyeznek be. Ezután következik az implantátum előkészítése, amelyhez a beteg egyik fogát eltávolítják, téglalap alakúra formázzák, majd egy lyukat fúrnak bele, amelybe egy műanyag optikai lencse kerül. Az így kialakított fogat a páciens arcába ültetik, ahol mintegy három hónapig marad, hogy új szöveteket és vérellátást hozzon létre.

A műtét második szakasza

A második szakaszban ezt az implantátumot eltávolítják az arcból, és beültetik a szembe. A műanyag lencse lehetővé teszi a fény bejutását, ezáltal helyreállítva a látást. Dr. Greg Moloney, a kanadai operációk vezetője szerint olyan ez, mintha egy autó szélvédőjét cserélnénénk ki, amikor az teljesen be van fagyva.

Nem újdonság

Bár meghökkentőnek tűnhet, az eljárás korántsem új keletű. Az 1960-as években Benedetto Strampelli olasz szemész professzor volt az első, aki ezt a technikát kidolgozta. Az évek során persze folyamatosan finomították, és napjainkban már több nemzetközi sikeres műtét is bizonyítja hatékonyságát. Ez nemcsak visszaadja a betegek látását, hanem jelentősen javítja életminőségüket is, ráadásul hosszan. Egy 2022-es olaszországi tanulmányban ugyanis megállapították, hogy átlagosan 27 évvel a műtét után a betegek 94 százaléka még mindig látott.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: IFLScience
# vakság # szaruhártya-vakság # műtét # fog # szem # szembetegség # szemműtét

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés