Iskolautcák a gyerekek egészségéért - egyre több a túlsúlyos gyerek
Most is, ahogy három éve minden tavasszal és ősszel, több budapesti és vidéki iskola utcája telt meg játszó, rollerező gyerekekkel.
Ma már sokat hallunk a reggeli forgalomkorlátozásokról az iskolák közelében. Nem volt ez így három évvel ezelőtt, amikor a Levegő Munkacsoport először rendezett Iskolautca demonstrációt
A világ több nagyvárosában szülők, tanárok és civil szervezetek összefogásával rendezik meg az Iskolautcákat (Utcák a Gyerekekért). Minden évben nagyjából ugyanabban az időben, április-május, illetve október hónapban az iskolák előtt – egyelőre időszakos – autómentes utcaszakaszt adnak át a gyerekeknek, megkönnyítve az iskolák biztonságos megközelítését és csökkentve a levegő- és zajszennyezést – legalább az intézménybe érkezés ideje alatt.
S hogy mit jelent az állandó iskolautca a gyakorlatban? Egyre többen tudják, hogy időszakos behajtási tilalmat, forgalomcsillapítást, biztonságosabb gyalogátkelőket, kerékpársávot és kerékpártárolót, szélesebb járdákat és zöldebb környezetet annak érdekében, hogy a gyerekek biztonságban és tiszta levegőben járhassanak az iskolába.
A keddi napon megtartott Iskolautca egy szemléletformáló akció volt, egyenesen utcafesztivál hangulattal az iskolák előtt, de a cél ezeknek az utcáknak az állandó átalakítása.
„Nő a túlsúlyos és asztmás gyerekek száma, valamint a mentális képességek rovására is megy a mozgásszegény életforma, ezért nem mindegy, hogy a városainkat alkalmassá tesszük-e a gyaloglásra, kerékpározásra. A jelenlegi helyzetben sokszor még a felnőtt lakosságnak is bátorság kell ahhoz, hogy a városban kerékpárra üljön. Most kell mindent megtenni azért, hogy egészséges felnőttek lehessenek a ma gyerekei” – mondta Szegő Judit, a Levegő Munkacsoport projektvezetője.
Ha az iskolájuk előtti utca felszabadul az autóforgalomtól, a gyerekek biztonságban és egészséges környezetben léphetnek be az iskolába. Egyúttal a tanulási képességeiket növeli még egy rövid reggeli testmozgás is, amint azt kutatások is bizonyítják.
Tönkrevágta az ereinket, ha ez történt velünk gyerekkorunkban
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!