Magas vérnyomás fiatalon: ezért alakulhat ki már korán
A magas vérnyomást általában az idősebbek betegségének gondoljuk, miközben a 20-40 éves korosztály nyolc tagja közül egy szintén ezzel a betegséggel él.
De vajon mi lehet az oka annak, ha már ilyen fiatalon magas értékek alakulnak ki valakinél, és mindenképpen szükség van-e vérnyomáscsökkentőre akár már huszonévesen? Dr. Jenei Zsigmond Máté, a Kardioközpont – Prima Medica kardiológusa adott választ a kérdésekre.
Mi okozhatja a fiataloknál kialakuló magas vérnyomást?
A magas vérnyomás egyik leggyakoribb közvetlen kiváltó oka az artériák szűkülete, ami miatt a vérnek nagyobb nyomással kell áramolni, hogy eljusson mindenhová. Mivel pedig az érszűkület előfordulása az életkor előrehaladtával egyre jellemzőbb, így a magas vérnyomás kockázata is nő az idősödéssel. Ez azonban nem jelenti azt, hogy fiatalabbak nem szembesülhetnek a hipertónia diagnózisával, amelynek a genetikán kívül életmódbeli okai is lehetnek. Ezek döntően az alábbiak:
- Túlsúly, elhízás: a 25-nél magasabb BMI és a magas derék-csípő arány alapján kiszámított súlyfelesleg szinte minden betegségnél rizikófaktornak számít.
- Dohányzás: az egyik legjelentősebb, megváltoztatható kockázati tényező.
- Alkoholfogyasztás: kutatások alapján a rendszeres alkoholfogyasztás hozzájárul a magas vérnyomás kialakulásához. (Ugyancsak igaz ez az illegális drogokra.)
- Mozgásszegény életmód: heti legalább 150 perc közepes intenzitású kardio mozgás és 2 alkalom erősítő edzés lenne az a mozgásmennyiség, ami már csökkentené a magas vérnyomás kockázatát, de ez csak keveseknél teljesül.
- Só- és vörös hús fogyasztás: napi 10 grammnál több só bevitele erősen emeli a vérnyomást, korábbi tanulmányok pedig ezt igazolták a heti kettőnél több alkalom vörös hús fogyasztásnál is.
- Egyes gyógyszerek: többféle gyógyszernek is lehet vérnyomásemelő mellékhatása, így például az ösztrogén tartalmú fogamzásgátlóknak, egyes gyulladáscsökkentőknek és antidepresszánsoknak.
- Bizonyos betegségek: a vesebetegségek, a pajzsmirigy alulműködés és az alvási apnoé is hozzájárulhat a hipertónia kialakulásához.
Tünetmentes, de veszélyes
Mivel a magasvérnyomás betegség sok esetben teljesen tünetmentes, elhanyagolt esetben előfordulhat, hogy csak a stroke, a szívinfarktus, vagy éppen a veseelégtelenség hívja fel a figyelmet a betegségre. Tény, hogy a betegségre való hajlam bizonyos mértékig genetikailag meghatározott, de egyre többen fogadják meg a kardiológusok tanácsát, miszerint életmóddal kordában tartható, sőt egy bizonyos pontig akár vissza is fordítható a folyamat – különösen fiatalabb korban.
Akinél felállítják a magasvérnyomás betegség diagnózisát, annak egy életen át figyelni kell a vérnyomására, és ezzel összefüggésben az életmódjára. A protokoll szerint ugyanis első körben, közel három hónapig az életmód rendezésével kell megpróbálni csökkenteni a vérnyomást.
- ismerteti dr. Jenei Zsigmond Máté, a KardioKözpont – Prima Medica kardiológusa.
Az életmód program alapvető elemei - a dohányzás elhagyása, a rendszeres mozgás, kiegyensúlyozott táplálkozás, szükség szerint fogyás - egymással is összefüggenek, hiszen például az egészséges szív diétájának is nevezett DASH étrend önmagában is segíti a fogyást, ami lejjebb viszi a vérnyomásértékeket.
A tartós fogyás pedig elképzelhetetlen testmozgás nélkül. Ha tehát ennek érdekében rendszeresen aerob (vagyis kardio) mozgást végzünk, az olyan működéseket erősít meg, melyek többek között a vérnyomás csökkenését eredményezhetik. Ráadásul mindezt olyan élettani folyamatok optimalizálásával, amelyeket a vérnyomáscsökkentő gyógyszerek is rendezni hivatottak.
Fiatalon is szükséges lehet a vérnyomáscsökkentő gyógyszer
Bizonyos esetekben a gyógyszeres kezelés is szükséges. 160/100 Hgmm fölötti vérnyomásnál, szövődmények és társbetegségek esetén ugyanis mindenképpen vérnyomáscsökkentő gyógyszert kell szedni, de ilyenkor is nagy szerepe van az életmódkezelésnek.
A magasvérnyomás betegségre rendelt gyógyszerek különböző módon hatnak a szervezetre, más a hatásmechanizmusuk és más-más a velük való kezelés célja. A vérnyomáscsökkentésben használt gyógyszereknek négy fő, és számos további típusa van. A négy legfontosabb kategória a vízhajtók, az úgynevezett béta-blokkolók, a renin-angiotenzin-aldoszteron rendszer aktivitását gátló szerek és a kalcium-csatorna blokkolók.
A gyógyszerelés kapcsán azt érdemes hangsúlyozni, hogy makacs, nehezen kezelhető magasvérnyomás betegség esetén többféle gyógyszer kombinációjára is szükség lehet. Többek közt a gyógyszerek hatásosságának ellenőrzése miatt is szükséges a rendszeres kardiológiai kontroll, ahol módosítani, változtatni is lehet a rendelt gyógyszereken, akár azért is, mert a sikeres életmódváltás miatt kevesebbre vagy másra van szükség.
Összegzés
- A magas vérnyomás a fiatalok körében is előfordul, bár inkább az idősebb korosztályhoz társítjuk.
- Kialakulásának fő okai közé tartozik a genetikai hajlam és az életmódbeli tényezők, például az elhízás, dohányzás és mozgásszegény életmód.
- A betegség hosszú ideig tünetmentes lehet, de elhanyagolva komoly szövődményekhez, stroke-hoz vagy szívinfarktushoz vezethet.
- Az életmódbeli változtatások, többek között az egészséges táplálkozás és a rendszeres testmozgás, elsődlegesek a kezelésben.
- Súlyos esetekben gyógyszeres kezelésre is szükség van, amely kiegészíti az életmód-alapú terápiát és a vérnyomáskontrollt.
Ettől függ, hogy magas vérnyomás esetén ki, milyen gyógyszert kap
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!