Ezeket látta már?

Extrasystole

Orvos válaszol
2017. február 13. 11:51
Módosítva: 2017. február 20. 08:44

Kérdés: Tisztelt Doktor Úr/Nő!

36 éves nő vagyok, irodai munkát végzek. Pontosan 2 évvel ezelőtt elhunyt a nagyapám, akihez szoros szálak fűztek, így halála után hamarosan egy-egy extrasystole jelentkezett nálam. Azt vettem észre, mintha egy-egy ütést kihagyna a szívem minden egyéb tünet nélkül. Akkor jeleztem az orvosom fele, aki megnyugtatott, hogy pszichésen a gyász miatt van. Javulóban voltam, bár javasolták a Frontin /0,25 mg/ szedését, ha nagyon kellemetlen lenne. Már javulóban voltam, amikor édesapám is elhunyt, akkor szintén felerősödtek a panaszok, azaz napi 20-30 ilyen "félreütésem" volt. Voltam EKG, terheléses EKG vizsgálaton, mindent rendben találtak. Ahogy telt az idő, ismét javultam, a Frontint lecsökkentettem, ahogy csak tudtam, és Magne B6-ot szedek helyette. Azt észrevettem, hogy mindenszentekkor többször volt extrázásom, karácsonykor úgyszintén. Ha elmegyek a családommal kikapcsolódni, pl. nyáron 7 napig Olaszországban voltam, egyetlen extrám nem volt, és egy hónapja voltam wellnessben három napot a családdal, akkor sem volt semmi tünetem. Érdeklődnék, hogy mit tegyek? 155 cm magas, 53 kg vagyok, vérnyomásom 110-130/70, ha itt a jó idő máris kerékpárra ülök, sokat tekerek. A családom nagyszerű, van egy okos 8 éves kislányom, de egyszerűen nem tudom feldolgozni a két halálesetet és nagyon megkeserítik ezek az ütések az életemet. Folyton a pulzusomat figyelem, vajon mikor üt mellé? Ha mégsem a szívemmel van baj, okozhat-e ez a későbbiekben ott valamit? Most készülök szív UH-ra, bár a kardiológusom szerint a megnyugtatásom miatt csinálja meg, de nem lenne rá szükség.

Nagyon köszönöm válaszukat!

Válasz:

Extrasystole (ES), azaz melléütés mindenkinél előfordul. Azt lehet érezni, hogy kicsit késik a pulzus, majd egy nagyobb dobbanás következik. Akkor tartjuk veszélyesnek, ha percenként több alkalommal lép fel, illetve az EKG-ból látható, hogy veszélyes helyen keletkezett. Mivel Önnél a kardiológiai vizsgálatok megtörténtek és alaposak, szerintem megnyugodhat. Az biztos, hogy kellemetlen érzés, és minél jobb erőben van a szív, annál nagyobbat üt, annál jobban megérzi. Ugyanis az extrasystolés összehúzódás miután időben késik, ezért a szívkamra jobban megtelik vérrel és máris erőteljesebb a dobbanás. Előfordulását mérsékeli a nyugtató, a magnézium és a kikapcsolódás, viszont a szorongás, kialvatlanság, sőt az időjárási frontok is fokozhatják. A leírtakból látható, hogy Ön egy érzékeny, de egészséges "jó szívű" ember, a veszteségeken előbb-utóbb túl kell lennie, ez várhatóan csökkenti az ES-k számát.

Üdvözlettel: Dr. Szilasy Zsuzsanna

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# kardiológia

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés