Ezeket látta már?

Húgyúti fertőzés, gyermekkorban

Orvos válaszol
2011. január 19. 13:43
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Kérdés: Tisztelt Doktor úr/nő!

Harom eves kisfiu egyszer csak nem tudott vizelni. elso vizeletvizsgalat nem mutatott, csak minimalis homokot, majd az elso ultrahang is. a masodik UH nem mutatott homokot az orvos szerint gyulladas okozza a kellemetlen erzest , amiert nem vizel.ket napig szondat helyeztek fel, es infuzio, ill. antibiotikumos kezeles kezdodott. 5 napig injekcios antibiotikumos kezeles folyt a korhazban, majd otthon szirup formajaban amoxicillin. a gyermek sokszor vizel , de keveset- a betegseg 10 napja tart- es napjaban egyszer fajdalmat erez a nemi szerveen, gorcsol neki es szur, amit csak paracetamol kup es ulofurdo enyhit:akkor elindul a vizelet pici adagokban nehezen. lehetseges, hogy elhuzodik ilyen sokaig a gyulladas? esetleg urografias vizsgalatot vegeztessunk? laz nincs, a vizelet tiszta, a gyermek a nap 23 orajaban jol van, de jon az az egy kellemetlen, fajdalmas ora. ez normalis a gyulladas vege fele, vagy esetleg mas rendellenessegtol tartsunk.

koszonom a figyelmet

Válasz:

Köszönjük kérdését kisfia vizelési panasza kapcsán.

A húgyúti fertőzéseket két részre oszthatjuk: alsó húgyúti általában láztalanul, égő, csípő, kínzó vizelési ingerrel, vizeléssel jár. Gyakori, hogy kisgyermekek ilyenkor - félve a fájdalomtól - tudatosan visszatartják vizeletüket, de lehet ellenkezőleg is: többször, de keveset pisilnek egyszerre. A hólyagfal érintettsége nyomán szoktunk látni véres vizeletet is.

A felső traktus gyulladásai rossz általános állapottal, lázzal, deréktáji fájdalommal, nemritkán hányással járnak. Ez az állapot - gyermekkorban kiváltképp - kórházi felvételt igényel, tapasztalati úton választott vénás antibiotikum, a só-víz háztartás rendezése szerepel a terápiában.

A helyesen megválasztott - tehát tenyésztéssel is ellenőrzött - antibiotikum után a tünetek elmúlnak: megszűnik a láz, javul az általános állapot és persze a vizelési panaszok, tünetek is.

A húgyutak bármely részében fellelhető kövesség, vagy homok típusosan hirtelen jelentkező, rendkívül erős, nyilalló fájdalmat okoz, mely a férfiaknál az adott oldali here irányába, nőknél a nagyajak felé sugárzódik. Bőséges folyadék, fizikai módszerek van, hogy segítenek. Gyermekkorban is érdemes tisztázni a hátterét, ha kövesség van (vérképző szervi betegség van-e, stb.)!

Az Ön kisfia esetén feltehetően alsó húgyúti fertőzés alakult ki, melyet megkezeltek antibiotikummal, a meglévő homoktól viszont az alappanasza nem változott a kicsinek?!. 10 nap antibiotikum után érződnie kellene a javulásnak! Iszik a kisfiú eleget? Idegentest nem merül fel?

Érdemes lenne a kezelő kórház járóbeteg-rendelésén, vagy gyermeknephrológián ismét jelentkeznie vizelet, esetleg UH kontrollra, ha nem javulnának a kisfiú panaszai, tünetei.

Jobbulást kívánok,

dr. Altorjai Péter

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# Gyermekgyógyászat # Nefrológia

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés