Ezeket látta már?

A kutyánknak még nincs meg a veszettség elleni oltása, és megharapta a kisfiamat. Lehet ebből gond? Az orvos válaszol

Orvos válaszol
2024. július 23. 14:34
kutyaharapás veszettség oltás gyerek

A kiskutyát tenyésztőtől vettük, megkapta az oltásait, de a veszettség ellenit még nem.

A vakcinainfós orvosokhoz az alábbi kérdés érkezett:

"Tisztelt Orvosok! A 11 hetes kiskutyánk, aki az eddigi oltásait megkapta, tenyésztőtől költözött hozzánk, (veszettség elleni oltása nincs) játék közben véletlenül megkarcolta-megharapta a fogával a kisfiam karját, ami vérzett is, picit bekékült. Utcára még nem visszük sétálni a kutyust, csak kertben van, mióta elhoztuk az otthonából. Az lenne a kérdésem, hogy van-e bármi teendőnk ez esetben? Kellhet oltás a kisfiamnak? (Nincs alapbetegsége, gyógyszert nem szed, 5 éves, szappanos lemosás, octenisepttel fertőtlenítés megvolt azonnal.) Előre is köszönöm válaszukat!"

Az orvos válasza:

"Kedves Kérdező! A gyerekorvosnak szóljon, ő segít. Állatorvosnak jelezze, a kiskutyát ilyenkor hatósági állatorvos megfigyeli 14 napig. Ha nem mutatkoznak rajta a veszettség jelei (és erre elég kicsi az esély), akkor a gyereknek nem kell oltás. A gyereken a sebet figyelgesse, ha szépen gyógyul, azzal sincs teendő."

A veszettség tünetei

A harapástól, karmolástól számítva a tünetek megjelenéséig akár hetek, hónapok is eltelhetnek. Minél közelebb van a vírus bejutásának helye az agyhoz, annál hamarabb jelennek meg a tünetek.

Az első, bevezető szakaszban influenzaszerű tünetek jelentkeznek:

  • gyengeségérzés,
  • lehangoltság,
  • álmatlanság,
  • láz,
  • fejfájás,
  • étvágytalanság.

A sebzés helye érzékeny és fáj, de a harapás helyén kellemetlen vagy viszkető érzet, zsibbadás is előfordulhat. Ez a szakasz kb. 2-10 napig tart.

A második, izgatottsági szakaszban akut nyugtalanság, nyelési görcsök, szorongás, dührohamok jelentkeznek (így ezt a szakaszt dühöngő szakasznak is hívják), tipikus a víziszony, a garatizmok görcse, a beteg rekedt és félrenyel. Előfordulhat tudatzavar, delírium és hallucinációk is jelentkezhetnek. Ez a szakasz kb. 2-3 napig tart, a láz egyre erősödik, remeg és nyáladzik a beteg.

A harmadik, bénulásos szakaszban a száj, a garat- és gégeizmok görcsei miatt a beteg a nyálát nem tudja lenyelni, erősen „nyáladzik”. A hangok, fények is görcsöket válthatnak ki, a beteg egyre gyengébb. Végül bénulás, kóma lép fel, majd beáll a halál.

Ha a klinikai tünetek kialakulnak, a betegség és a halálos kimenetel már általában visszafordíthatatlan. Eddig összesen 20 emberi túlélőt dokumentáltak.

Mikor forduljon orvoshoz?

Amennyiben bármilyen állat megharapta, megkarmolta, veszett állatot nyúzott vagy annak tejét itta, azonnal orvoshoz kell fordulni, mert a veszettség korai beavatkozás nélkül csaknem minden esetben halálos az emberre nézve.

<KÖVETKEZŐ CIKK

Veszettség - 10 hasznos tudnivaló a fertőzésről



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Vakcinainfó - Az orvos válaszol
# Vakcinainfó – Az orvos válaszol # kutya # kutyaharapás # veszettség # veszettség tünetei

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés