Szegycsonttörésem van, tényleg nem szabad előrehajolni? Az orvos válaszol
Csak hason tudok aludni, de az AI erősen tilt ettől.
A vakcinainfós orvosokhoz az alábbi kérdés érkezett:
"Tisztelt Orvosok!
57 éves nő vagyok. Kötőszöveti gyengeséggel és bal oldali csípőficammal születtem. Jelenleg rendszeresen csak Rabeman 20 mg tablettát szedek.
Elmozdulás nélküli szegycsonttörésem van a csont felső 1/3-ában, erős fájdalommal. Csak hason tudok aludni, de az AI erősen tilt ettől. Ha találok olyan pozíciót hason amiben el tudok aludni akkor sem javasolt? Valóban tilos a rövid idejű előrehajlás is (mosógép, mosogatógép ki- és bepakolás pl.)? Szinte csak fekvést javasol elég hosszú időre. Csak a fájdalom csökkenéséből fogom tudni, hogy mikortól lehetek aktívabb? Valóban 8-12 hét a gyógyulás? Tudna valaki ebben tanácsot adni?"
Az orvos válasza:
"Kedves Anikó! A szegycsonttörés miatt nem szükséges feküdni, és az előrehajlás sem tilos, bár szerencsésebb volna inkább guggolni, ahol és amennyiben ez megoldható. A hason fekvés valóban nem ideális, hiszen ilyenkor nagy terhelést helyez a törött területre.
Fontos a megfelelő fájdalomcsillapítás, mivel a fájdalom miatt hajlamos lehet kevésbé mély levegőket venni, nem átlélegezni teljesen a tüdejét, és ez tüdőgyulladáshoz vezethet (nesze, sánta, itt egy púp - alapon).
Szóval az első időszakban érdemes folyamatosan, napi 3-4-szer bevenni a fájdalomcsillapítót, és nem engedni, hogy a fájdalom kialakuljon, illetve súlyossá váljon.
A teljes gyógyulás valóban 8-12 hét, sportolni csak ezt követően szabad elkezdeni."
Csontritkulás: miért az 50 feletti nőket érinti a leginkább?
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!