Hogyan előzhetném meg az újabb szívritmuszavart? Az orvos válaszol
A 35 éves nő szívritmuszavara miatt kért segítséget.
A Vakcinainfós orvosokhoz az alábbi kérdés érkezett:
"Tisztelt Orvosok!
35 éves, kétszer szült, gyógyszert nem szedő nő vagyok kardiológiai kérdéssel.
2024. Júliusig semmilyen problémám nem volt (legalább is nem tudtam róla). Kétszer szültem komplikáció mentesen problémamentes várandósságok után..jelenleg 168 cm 65 kg vagyok. Soha nem dohányoztam, napi egy kávét iszok reggel ami ráadásul cappuccino, jó sok tejjel. Napi 3 liter vizet iszok.
Tavaly nyáron Horvátországban a délutáni pihenés során egy extra szívverèst, ütést éreztem majd rögtön 180 lett a pulzusom. Ez négy órán át kitartott, pánikba is estem légszomjam volt mellkasi nyomás érzésem. Az ottani sürgősségin kötöttem ki. Valsalva manővert alkalmaztak rajtam amire azonnal reagált a szervezetem. Hazajöttünk a nyaralásról és időpontot kértem kardiológiai kivizsgálasra. A horvátországi EKG alapján AVNRT ritmuszavart állapított meg az orvos..Elmondta hogy ez pontosan mi , nem egy életveszélyes állapot, ablációval gyógyítható és megelőzhető egy esetleges következő roham, de mivel ez volt az első ilyen eset, inkább javasolná a várakozást és a későbbiekben javasolná a beavatkozást. Elmagyarázta a doktor úr hogy saját magam hogyan tudom "megállítani" az esetlegesen újra bekövetkező rohamot (valsalva, hasprés, jéghideg víz stb).
Ezt követően egy kicsit megnyugodtam, de észre vettem, hogy érzékeny lettem a frontokra. Fizikai terhelésre is felugrik a pulzusom. (Szobalány vagyok, egész nap talpon, munkaidő alatt 110-130 közötti a pulzusom, nyugalmi állapotban nincs probléma) . Illetve front esetén este lefekvés után előfordul szívdobogás érzés. Novemberben felkerestem egy másik kardiológust a tünetek miatt. Ő szintén megállapította az AVNRT ritmuszavart, és gyakorlatilag teljesen ugyan azokat mondta el mint az első vizsgálat alkalmával a másik orvos. A gyakori emelkedett pulzusra annyit mondott, hogy fiziológiai tünet....
Ő is azt mondta, hogy nincs rossz döntés, ha akarom felrak a várólistára az abláció miatt, de ha úgy döntök még várok az is teljesen rendben van, ez nem egy életveszélyes ritmuszavar.
Amiért most írok, és tanácsot kérnék. Ismét készülünk nyaralni. Mióta kiderült ez a dolog, nagyon sokat utánaolvastam kardiológiai oldalakon, tisztában vagyok vele hogy mi is ez, illetve hogy nem tudják mi váltja ki, mi okozza. Lehetséges hogy 5 perc múlva ismét lesz egy ilyen rohamom de az is lehet hogy 5 év múlva.
Relatív gyakran érzek extra ütéseket, főként mikor hanyatt fekszem.
Van esetleg bármi amivel megelőzhetném , hogy ismételten nyaraláson legyen tachycardiám? Nem gyógyszerre gondolok, hanem vitaminra vagy gyógynövényes bármire. Valeriana vagy Magnézium .. bármi ami segíthet.
Illetve szeretném megkérdezni, hogy lehetséges-e a frontra való érzékenység és az egyéb leírt tünetek ez a típusú ritmuszavar miatt, vagy más is állhat a háttérben.
A vérnyomásom rendben. Szúrópróba szerűen ellenőrzöm és 120-130 között van mindig.
Amennyiben szükségesnek érzik, a kiengedés után anonimizálva szívesen feltöltöm az ekg-t és a kardiológiai vizsgálatokon készült leleteket is."
Az orvos válasza
"Tisztelt Kérdező!
A ritmuszavar megelőzésére nem gyógyszeres kezelésként megkísérelhető magnézium szedése. Az EKG alapján feltételezhető ritmuszavar hátterében anatómiai ok áll, azonban a ritmuszavart beindító extraszisztolék hátterében pszichés okok mellett felmerülnek bizonyos betegségek is. A leggyakrabban azért nem találunk a háttérben álló kórképet- mint ahogy ez az ambuláns lapok alapján az Ön esetében is valószínűsíthető. Visszatérő ritmuszavar esetén valóban az abláció jelent megoldást."
Mi az a szív abláció, és mikor van rá szükség?
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!