Ezeket látta már?

Szemcsepp, tárolás

Orvos válaszol
2012. március 19. 15:25
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Kérdés: T. Doktor Úr!

Szemgyulladásaim alkalmával, amikor Neomycin szemcseppet írtak fel nekem, az orvos és a gyógyszerész is azt mondta, hogy 1 hét után ki kell dobni a gyógyszert, de nem indokolták meg, hogy miért. Így tehát én óvatosan továbbra is csepegtettem a szemembe a szert, és azt vettem észre, hogy semmi bajom nem származik belőle, még 3 hét után sem, egyszerűen, jólesett az a kis folyadék a szememnek. Kérdésem tehát az:

Miért kellene kidobni ezt a szemcseppet: vajon azért, mert elveszíti a gyulladáscsökkentő hatását 1 hét után, vagy azért, mert bár rövid távon semmi kárt nem okoz, de 20 év múlva mégis valami bajunk származhat belőle??...

Köszönettel,

Válasz:

Az oldatos gyógyszerformák általában is bomlékonyabbak, mint a szilárdak (pl. tabletta, kapszula). Nem véletlen, hogy a folyékony gyógyszerformák lejárata (általában) 1 év, míg a szilárdaké - szintén csak általában - 5 év körüli időtartam.

A gyógyszerek nemcsak bomlékonyak az idővel, de igen fontos tárolásuk, eltartásuk körülménye is, tehát mindig azt kell alkalmazni, ami a dobozon szerepel, akár hűtve tárolás, akár szobahőmérsékleten stb.

A szemcseppet illetően: itt is általában célszerű az alacsonyabb hőmérsékleten való tárolás, valamint nemcsak az a probléma, hogy maga (itt a benne lévő antibiotikum) a hatóanyag bomlik, hanem a szemcsepp a kibontás után gyakorlatilag elveszti sterilitását, és egy idő után egyre több baktérium, egyéb kórokozó telepedhet meg benne. A szem csarnokvize érzékeny környezet, tehát veszélyes lehetne egy újrafertőződés ez esetben.

Üdvözlettel:

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# Infektológia # Szemészet

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés