Ezeket látta már?

Így védje a szemét nyáron, hogy később ne legyen baj!

Betegségek
2024. június 18. 05:04
Módosítva: egy napja
uv-sugárzás, napszemüveg, nyár

Nyáron szinte mindenhonnan csak azt halljuk, hogy vigyázzunk bőrünkre, védekezzünk a nap káros sugarai ellen, de a szemünk védelme is legalább ennyire fontos.

"A nap káros hatásának egyik leglátványosabb és egyben leghamarabb jelentkező tünete a bőrünket érintő napégés. Ám jó, ha tudjuk, hogy a szemünkre is veszélyesek a káros UV sugarak. A bőrégéssel ellentétben ezek a tünetek később, akár évek múlva jelentkezhetnek.

Rövid távon mindössze hunyorgást, enyhe irritációt válthatnak ki az erős napsugarak, hosszú távon azonban különféle betegségekhez, a látás romlásához is vezethetnek Éppen ezért fontos, hogy több figyelmet szenteljünk szemünk védelmének." – mondta Dr. Fekete Orsolya, az Év Magánrendelőjének választott Budai Egészségközpont szemész szakorvosa.

Miért fontos a szemünk védelme?

A fokozott napsugárzásnak kitett személyeknél gyakrabban alakul ki kúszóhályog és szürkehályog, ezért is fontos a szem védelme nemcsak nyáron, hanem az év többi szakaszában is. Ha hosszabb ideig tartózkodunk a szabadban, vagy a szabadban dolgozunk, minden esetben gondoskodjunk szemünk megfelelő védeleméről.

Hiszen nem csupán a víztükörről visszaverődő napfény irritálhatja a szemünket, de a világos felületek, épületek is kellemetlenül felerősíthetik a napsugarakat. A szolárium is okozhat irritációt, a szaruhártya hámtakarójának "leégését", ezért javasolt a védőszemüveg használata is csukott szem mellett. A védelem és megelőzés azonban ne merüljön ki a megfelelő napszemüveg vásárlásában! Rendszeresen, legalább évente vegyünk részt szűrővizsgálatokon!

Hogyan óvhatjuk meg szemünket a káros sugaraktól?

  • A káros UV-sugarak kiszűrése érdekében viseljünk megfelelő UV-szűrős szemüveget, napszemüveget, amely az oldalról érkező sugarakat is kellően szűri.
  • A vásárlásnál ne a divat, hanem a praktikum legyen a fő szempont. Az olcsó, utcán is megvásárolható napszemüvegekben legtöbbször nincs UV-szűrő, a sötét lencse miatt pedig még többet árthatunk szemünknek: a sötét szín miatt kitágult pupillán keresztül sokkal könnyebben bejutnak a káros sugarak a szembe.
  • Jó hír a szemüvegeseknek: a szabványoknak megfelelően a dioptriás szemüvegek lencséjét UV-szűrővel kell ellátni, így ez az alap védelem számukra adott.
  • Vásároljunk UV400 felirattal ellátott napszemüveget, így biztosak lehetünk abban, hogy szemünk 100%-os védelmet kap. Kérjük optikus segítségét a választásban, és ha van rá lehetőségünk, készíttessünk egyedi, ránk szabott szemüveget.
  • A legkisebbek szemét szintén védhetjük a számukra kialakított, speciális napszemüveggel.
  • Jó megoldás lehet felnőtteknek és gyerekeknek egyaránt az árnyékot nyújtó széles karimájú kalap, sildes sapka is. Amellett, hogy szemünket védi az erős napsugárzástól, a napszúrás ellen is védelmet nyújt.

Túl a napozáson: ez is árthat a szemünknek nyáron

Nemcsak a nyári strandolás vagy kirándulás során, de vezetés közben is kiemelten fontos a szemünk védelme. Az autó szélvédője nem minden esetben nyújt megfelelő UV-védelmet, különösen, ha oldalról érkezik a fény, ezért érdemes vezetéshez is minőségi, polarizált napszemüveget választani. A polarizált lencsék nemcsak az UV-sugarakat szűrik, de csökkentik a vakító fényeket is, így segítenek a kontrasztosabb látásban és a szem megerőltetésének megelőzésében.

A digitális eszközök képernyője ugyan nem bocsát ki UV-sugarakat, de a kékfény hosszú távon szintén megterhelheti a szemet. Bár nyáron jellemzően a napfény elleni védelem kerül előtérbe, érdemes otthon vagy irodai munkavégzés közben kékfényszűrős szemüveget viselni, illetve figyelni arra, hogy óránként tartsunk szünetet és rendszeresen pislogjunk, ezzel megelőzve a szemszárazságot és fáradtságot.

A megfelelő folyadékbevitel is hozzájárul a szem egészségéhez. A kiszáradás nemcsak az általános közérzetünkre, de a szem nedvességtartalmára is hatással van. A nyári melegben különösen fontos, hogy naponta legalább 2–2,5 liter vizet fogyasszunk, hiszen a szem védőrétegét is hidratáltságunk biztosítja.

Érdemes tudni, hogy bizonyos gyógyszerek – például vízhajtók, antibiotikumok vagy fogamzásgátlók – fényérzékennyé tehetik a szervezetet, így fokozottan hajlamosíthatnak nap okozta szemkárosodásra is. Ha ilyen készítményeket szedünk, kérjük ki kezelőorvosunk tanácsát, és ügyeljünk a fokozott védelemre.

Végül, de nem utolsósorban: bármilyen szokatlan tünetet észlelünk – például hirtelen látásromlást, szúró érzést vagy erős fényérzékenységet –, ne halogassuk a szemészeti vizsgálatot. A korai felismerés sokat segíthet a maradandó károsodások megelőzésében.

Itt a válasz arra, hogy az „alap” barnaság megvéd-e a leégéstől vagy sem
Figyelmébe ajánljuk

Itt a válasz arra, hogy az „alap” barnaság megvéd-e a leégéstől vagy sem

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# napszemüveg # napvédelem # szürkehályog # UV-sugárzás # nyár # Életmód

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés