Légkondizik éjjel-nappal? Ezért lehet veszélyes az egészségére
A túlzott hűtés egész testünkre negatív hatással lehet a bőrszárazságtól a megfázásig bezárólag, akár a légúti fertőzéseknek is utat nyitva.
A rekkenő hőségben sokan elképzelni sem tudják a mindennapjaikat klímaberendezés nélkül, amelyet mindenki tetszőleges hőfokra állíthat. Vannak, akik számára annyira megváltás egy ilyen készülék, hogy fejüket is csak tartós üzemelése mellett hajtják álomra. Bár a helyiség hőmérséklete így egész biztosan kedvezőbb lesz, a klíma állandó üzemeltetése egészségügyi kockázatokat is hordoz magában, amelyekkel jobb, ha tisztában vagyunk.
Hűs levegő, jobb alvás? Ne mindenáron!
Egyszerű oka van annak, hogy jónéhányan miért szeretnek klímát használni még alváshoz is: jobb érzés hűvösben aludni, mint kánikulában. Számtalan kutatásban világítottak már rá, hogy a 15–19 °C közötti hőmérséklet ideális álomba szenderedésünk szempontjából. Egy klímával mindezt könnyen és gyorsan el lehet érni. Ám ez egy cseppet sem kockázatmentes.
A légkondicionáló működése több okból kifolyólag is zavarhatja az alvást. Éppen ezért nem mindegy, hogy hogyan, milye karbantartás mellett használjuk azt.
– hangsúlyozza Dr. Nagy Attila pulmonológus szakorvos, szomnológus.
Ezért zavarhatja meg az álmunkat a klíma
Vannak, akiknek semmilyen problémát nem okoz, ha a klíma egész éjjel megy, míg mások nem tudják elviselni azt. Az érzékenység minden esetben egyéni és több oka is lehet. „Bár a modern légkondik viszonylag halkak, a ventilátor zaja vagy a kompresszor bekapcsolása megzavarhatja az alvást. Emellett sokan túlhűtik a szobát. A testhőmérséklet ugyan csökken alvás közben, de ha a szoba túl hideg, gyakoribbak lehetnek a mikroébredések az összes alvásfázisban. Különös tekintettel a felszínes alvás és a REM fázis - az alvás azon szakasza, amelyet gyors szemmozgások, fokozott agyi aktivitás és intenzív álmok jellemeznek - érintett.
"Továbbá sokakat irritálhat a klíma által szárazabbá váló levegő is. Ez szájszárazságot, torokkaparást, orrnyálkahártya-irritációt eredményezhet. Ennek következtében gyulladás alakulhat ki, amely a légutakat szűkítve fokozza a légzészavar kockázatát. Köhögést is indukálhat, amely szintén ébredéshez vezethet éjszaka” – emeli ki a SomnoCenter Alvászavar Központ szomnológusa, aki a berendezés körültekintő használatát javasolja.
"Ha a klíma szűrői nem tiszták, baktériumok, gombák vagy por juthat a levegőbe, amely hajlamosíthat légúti gyulladásokra. Ha a túl hideg levegő közvetlenül ér minket (pl.: ágy fölött üzemel a klíma), izomfájdalmat, megfázásszerű tüneteket, sőt éjszakai hörgőgörcsöt is okozhat. Ezek megelőzése érdekében kerüljük a szélsőséges hőmérsékleti beállításokat."
– teszi hozzá a szakorvos.
Asztma, allergia: bekapcsoljuk a klímát vagy sem?
Az allergiások és asztmával küzdők körében örök kérdés, hogy a légkondi ront-e az állapotukon vagy sem. Odafigyeléssel nekik sem kell lemondaniuk a készülék használatáról.
Ebben az esetben még kiemeltebben fontos, hogy a szűrőberendezés tiszta, pollen- és penészmentes legyen. Érdemes olyan készüléket választanunk, amely HEPA szűrővel rendelkezik. Esetleg légtisztítót is alkalmazni, amely a levegőben lévő polleneket, port, háziállatszőrt, penészspórákat és más irritáló részecskéket is képes megszűrni.
– hangsúlyozza a pulmonológus.
A légúti panaszok egész évben velünk vannak
A nyár sokak számára nemcsak a vakációval, nyaralással jelent egyet, hanem a különféle légúti panaszokkal és a rosszabb alvással is. Ennek oka azonban nem a hőmérséklet emelkedésében, hanem a megváltozott körülményekben keresendő.
Nem a nyár önmagában, hanem a körülmények (klíma, por, pollen, szmog, allergének) vezethetnek ilyenkor fokozott légúti panaszokhoz. Amennyiben panaszaink nem enyhülnek vagy egyre csak fokozódnak, alvásunkat is megnehezítve, forduljunk szomnológushoz, aki adott esetben pulmonológiai kivizsgálást is indokoltnak tarthat.
– emeli ki a szakorvos.
Összegzés
- A klímaberendezés helytelen használata egészségügyi kockázatokhoz vezethet.
- Az alvást befolyásolhatja a klíma közvetlen hatása a testre, például a zaj és a levegő szárazsága.
- A klímaberendezés szűrőinek tisztasága kulcsfontosságú a légúti betegségek megelőzésében.
- Az allergiások és asztmások is használhatják a klímát megfelelő odafigyeléssel.
- A nyáron fellépő légúti panaszokat a környezeti tényezők és nem az időjárás okozhatják.
Alvászavar, fáradtság, stressz: Egy rossz klíma többet árthat, mint gondolná
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!