Ezeket látta már?

Mennyire veszélyes a sugárzás az egészségügyi dolgozókra?

Orvosi lexikon
2019. május 21. 14:28
sugárzás, ólommellény

Azt jól tudjuk, hogy a radioaktív sugárzás (nagy mennyiségben) súlyosan károsítja a szervezetünket, és azt is, hogy a rutinvizsgálatok során általában csak minimális sugárterhelésnek vagyunk kitéve. De mi a helyzet az egészségügyi szakemberekkel, akik minden nap ezen eszközök között dolgoznak?

Az elmúlt évtizedekben ugrásszerűen megnőtt a radioaktív sugarak alkalmazása az egészségügyben, rutinszerűvé vált a röntgen és a CT, és a daganatos betegségek terápiájában is nagy szerepe van a sugárterápiának. A becslések szerint több milliárdra tehető az évente elvégzett röntgenvizsgálatok száma, CT-vizsgálatokat és sugárterápiát is százezres nagyságrendben végeznek. Ezek a lehető legkisebb sugárzásnak teszik ki a pácienseket, egészségügyi kockázatuk elenyésző. Ugyanakkor, azok, akik ezekkel az eszközökkel dolgoznak, sokkal komolyabb védelemre szorulnak, még akkor is, ha „közvetlenül” nem éri őket a sugárzás.

Mindenkit ér háttérsugárzás

Az ionizáló radioaktív sugárzásnak rövid- és hosszú távú hatásai egyaránt vannak a szervezetünkre. A rövid távú, akut hatás akkor jelentkezik, amikor valaki hirtelen nagyobb dózisú sugárzásnak van kitéve, ilyenkor a sugárzás közvetlenül roncsolja a sejteket. Ez a tulajdonképpen elkerülhetetlen, rendkívül súlyos sugárbetegség vagy sugármérgezés. A hosszú távú hatás ezzel szemben nem mindenkinél jelentkezik, véletlenszerű, lényege, hogy a sugárzás roncsolja ugyan a sejtek DNS-ét, de ezt általában ki is tudja „javítani” a szervezet, ám előfordulhatnak hibák. Az ezzel összefüggő mutációk pedig megnövelik a daganatos betegségek kialakulásának a rizikóját.

Függetlenül attól, hogy végeznek-e rajtunk röntgenvizsgálatot vagy sugárkezelést, minimális radioaktív sugárzásnak mindenki ki van téve. Ez természetes jelenség, melynek forrása részben maga a Nap, részben pedig a talajban, vízben, kövekben található urán bomlási folyamata, de olyan hétköznapi tevékenységek hatására is jut valamennyi sugárzás a szervezetünkbe, mint az evés. Az, hogy kit mennyi háttérsugárzás ér, számos dologtól függ, de általában 1-3.7 mSv (millisievert). Jó tudni, hogy a dohányzás jóval nagyobb sugárterheléssel jár évente, mint az orvosi vizsgálatok, kezelések! Az átlagos röntgenfelvételek közben 2-3 mSv-nél kevesebb, elenyésző sugárterhelésnek vagyunk kitéve, míg a CT-vizsgálatoknál ez a terhelés 2-20 mSv között van (attól függően, hogy mekkora területet vizsgálnak). Súlyos sugármérgezést nagyjából 2 Sv (2000 mSv) okoz, a halálos dózis pedig 4 Sv felett van.

Az egészségügyi dolgozók esetében azonban sokkal nagyobb sugárterhelésre kell számítani, egyrészt a használt műszerből (azonban nagyon ritka, hogy valakit közvetlenül érjen a sugárzás), másrészt, meglepő módon, magából a páciensből, akinek a testéről „visszaverődnek” a radioaktív sugarak. Vagyis, a sugárterhelés többek között attól is függ, milyen távolságra van az egészségügyi dolgozó a betegtől.

A sugárterhelés, mint munkahelyi ártalom

Szigorúan szabályozott, hogy egy-egy egészségügyi dolgozó, orvos, nővér vagy asszisztens milyen sugárterhelésnek lehet kitéve évente. Ez természetesen nemcsak attól függ, hogy mennyit dolgozik, hanem attól is, hogy milyen védelem van a számára biztosítva.

Mivel a sugárzás a beteg és az egészségügyi dolgozó szervezetét is megterheli, ezért rendkívül fontos, hogy a lehető legkisebb dózist alkalmazzák a vizsgálatoknál, kezeléseknél. Szintén lényeges, hogy csak azokban az esetekben végezzék el a beavatkozásokat, amikor azok indokoltak, nélkülözhetetlenek, vagyis „csak úgy” ne javasoljanak röntgen- vagy CT-felvételt.

Sok gyakori vizsgálatnál szerencsére nincs szükség arra, hogy az egészségügyi dolgozó is jelen (pontosabban, fizikailag közel) legyen a felvétel készítésekor. Az egyik legjobb módszer tehát a munkahelyi sugárterhelés csökkentésére, ha egy másik helyiségben tartózkodik a dolgozó, ez a páciensről visszaverődő sugárzást is minimalizálja, plusz a falak fizikai „akadályt” is jelentenek. Ezekben az esetekben az egészségügyi dolgozót érő sugárterhelés szinte nullának tekinthető.

Kiderült, hibásak az ólommellények: az összes kórházban átvilágítják őket - kattintson tovább a részletekért!

Más esetekben a páciens közelében kell maradni. Ilyenkor speciális védőfelszerelést, védőruházatot (pl. szemüveget, ólomkötényt stb.) kell alkalmaznia az egészségügyi dolgozóknak, és védőfüggönyöket, elválasztókat is helyezhetnek a beteg és a szakember közé. Az, hogy milyen védőfelszerelés javasolt, nagymértékben függ a vizsgálatok, beavatkozások jellegétől. Ezek akár 90 százalékos védelmet is nyújthatnak, természetesen csak akkor, ha az eszközök megfelelő minőségűek és jó állapotban vannak.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: egeszsegkalauz.hu
# röntgen # CT # sugárzás # veszélyes # daganat # kórház # radioaktív # rák # ólommellény

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés