Ezeket látta már?

Gyógynövények, amelyek segíthetnek a trigliceridszint csökkentésében

Vizsgálat
2025. május 28. 12:34
triglicerid szint csökkentése gyógynövényekkel

Természetes megoldások magas trigliceridszintre: ezek a gyógynövények segíthetnek.

A magas trigliceridszint alattomos ellenség: sokáig nem okoz tünetet, mégis jelentősen növeli a szívbetegségek, a stroke vagy akár a hasnyálmirigy-gyulladás kockázatát. A jó hír az, hogy nemcsak gyógyszerekkel, hanem természetes módon is sokat tehetünk a vérzsírszint normalizálásáért.

Az életmódváltás továbbra is alap – de ha szeretne természetes megoldásokat is bevetni, itt van néhány tudományosan is megalapozott gyógynövényt és élelmiszert, amelyek segíthetnek a trigliceridszint csökkentésében.

Goji bogyó: a szívbarát szupergyümölcs

A goji bogyó nemcsak trendi szuperélelmiszer, hanem valóban hatékony segítőtárs is lehet a trigliceridszint csökkentésében. Egy 2025-ös vizsgálat szerint napi 15 gramm goji fogyasztása javította a vérzsírértékeket és növelte a „jó” HDL-koleszterint. Különösen hatékonynak bizonyult azoknál, akik nem szedtek vércukorszint-csökkentő gyógyszert.

Gyömbér: több, mint emésztésjavító

A gyömbér jól ismert fűszer és gyógynövény, számos jótékony hatása ismert, de kevesen tudják, hogy a trigliceridszintre is jótékony hatással van. Egy 2025-ös elemzés szerint napi 1,6–2 gramm gyömbérpor három hónap alatt jelentősen csökkentette a vérzsírszintet. Enyhe fűszeressége mellett erős gyulladáscsökkentő és antioxidáns hatással is bír.

Fahéj: édes megoldás a vérzsírokra

A fahéj nemcsak az almás sütik lelke, hanem természetes lipidcsökkentő is. Már napi 1,5–6 gramm fogyasztása is elég ahhoz, hogy csökkentse a triglicerid- és LDL-koleszterinszintet. Emellett stabilizálhatja a vércukorszintet is, ami kulcsfontosságú az anyagcsere egyensúlyához.

Görögszéna: a rostos megoldás

A görögszéna gyakran háttérbe szorul, pedig érdemes lenne többet foglalkozni vele. A leveleiből készült kivonat mérsékelheti a trigliceridszintet, és javíthatja az LDL-értékeket is. Salátába, főzelékbe keverve könnyedén beépíthető a napi étrendbe.

Heukcha: fermentált zöld tea különleges hatással

A koreai Heukcha, azaz a fermentált zöld tea, egy kevéssé ismert, de annál hatékonyabb ital. Kutatások szerint gátolja a hasnyálmirigy-lipáz aktivitását, ezáltal elősegíti a zsírbontást és csökkenti a vérzsírszintet. Finom, enyhén földes ízű ital, ami szépen beilleszthető a két evés közti, délutáni rutinba.

Chia mag: apró mag, nagy hatás

A chia mag igazi tápanyag-bomba. Magas omega-3 zsírsav- és rosttartalma révén nemcsak a trigliceridszintet, de a testsúlyt, a vérnyomást és az LDL-értékeket is segíthet egyensúlyba tartani. Egy kanállal a reggeli zabkásába vagy turmixba, és máris sokat tett az egészségéért.

Guggul: az ájurvéda ősi fegyvere

A guggul egy indiai gyógynövény-gyanta, amit régóta használnak az ajurvédikus orvoslásban a koleszterin és trigliceridszint csökkentésére. Bár hazánkban még kevésbé ismert, a kutatások szerint segíthet a máj lipidanyagcseréjének javításában.

Fokhagyma: hagyományos, de meglepően hatékony

A fokhagyma szinte minden háztartásban ott van, és több okból is megéri rendszeresen fogyasztani. Az allicin nevű vegyülete javítja az érfalak állapotát, csökkenti a gyulladást, és bizonyítottan hat a vérzsírok, köztük a trigliceridek szintjére is.

Lenmag: természetes omega-3 forrás

A lenmag nemcsak a bélrendszert támogatja, hanem az egyik legjobb növényi omega-3 forrás is. Rendszeres fogyasztása (például őrölt formában) segíthet gátolni a trigliceridek felszívódását, és csökkenti az LDL-szintet is. Egyszerűen keverje bele egy kis joghurtba, vagy szórja a reggeli kásájára.

Zöld tea: napi három csésze egészség

A zöld tea katechinekben gazdag, és erős antioxidáns hatással bír. Fogyasztása előnyös lehet a vérzsírértékek szempontjából is: a kutatások szerint rendszeres zöldteázással javítható a lipidprofil, és csökkenthető a trigliceridszint.

Egy fontos gondolat a végére

Ezek a gyógynövények és természetes alapanyagok valóban sokat segíthetnek – de csak akkor, ha hosszú távon rendszeresen, és tudatosan építi be őket az étrendjébe. Semmiképp se helyettesítse a kezelőorvos által javasolt terápiát, ha pedig krónikus betegsége van, vagy gyógyszert szed, mindenképp egyeztessen orvosával, mielőtt fogyasztani kezdené bármelyiket.

Milyen tünetei lehetnek a magas triglicerid szintnek? Ekkor érdemes orvoshoz fordulni
Kapcsolódó cikk

Milyen tünetei lehetnek a magas triglicerid szintnek? Ekkor érdemes orvoshoz fordulni

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# triglicerid # triglicerid érték # trigliceridszint # Gyógynövények # Természetes gyógymódok

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés