A dohányzás gyógyítható betegség (lehetne) - Ne Gyújts Rá! Világnap
A Ne Gyújts Rá! Világnapon közel 4 évtizede arra kérjük a dohányosokat, hogy ezen a napon ne gyújtsanak rá, és ha ez sikerült, akkor másnap és később se nyúljanak ismét a cigarettához.
Magyarország az elmúlt 2 évben Európa élvonalához csatlakozott a dohányzást korlátozó törvénykezés törvényekkel.
Forrás: EgészségKalauz
Ebben az évben már nem lehetett rágyújtani a zárt közterületeken, hamarosan megjelennek a cigarettás dobozokon a nagy méretű képes figyelmeztetések, és száműzik a dohánytermékek árusítását a bevásárlóközpontok és a kisebb boltok pénztáraitól az erre specializálódó üzletek felé. Ezek mellett jelentősen emelkedett a dohánytermékek ára.
A dohányosok túlnyomó többsége (a felnőtt magyar lakosság 30%-a) mindennap dohányzik, és a függősége az oka annak, amiért nem tudja letenni a cigarettát. Magyarországon minden hatodik ember, azaz a dohányosok fele éppen a dohányzás miatt kialakuló betegségben veszíti el az életét.
Ma már rendelkezésünkre állnak hatékony, a leszokást segítő gyógyszerek. A Magyar Tüdőgyógyász Társaság vezetésével európai szintű szakmai irányelvek szerint kiképzett orvosok és egészségügyi szakdolgozók állnak készen országszerte, hogy segítsék a leszokásban a dohányosokat.
OEP-finanszírozás hiányában azonban sehol az országban nem folyik hivatalos leszokást támogató rendelés, vagy legalábbis sehol sem számolják azt el az egészségügyi intézmények az OEP felé.
A mindenkori kormányzati szervek és az OEP képviselői pénzhiányra hivatkoznak, amikor a leszokást támogató kezelések OEP-finanszírozása szóba kerül.
A Szövetség a Dohányzás Visszaszorításáért (SZDV) a dohánytermékek árába beépítendő 1%-os áremelést javasol akár egészségügyi termékdíjként, akár egyszerű adóemelésként, amely megfizetésével a dohányosok saját maguk teremthetnék meg – ha hagynák nekik ¬– a leszokásukat támogató orvosi kezelések anyagi fedezetét – mondta dr. Mucsi János, az SZDV elnöke.
Az Egészségesebb Óvodák Nemzeti Hálózata által szervezett, és a függőségek által halmozottan sújtott sérülékeny családokról szóló konferenciához csatlakozva, valamint a Ne Gyújts Rá! Világnap alkalmából ingyenes légzésfunkciós szűréssel, szénmonoxid méréssel, illetve leszokást támogató tanácsadással hívjuk fel a politikusok figyelmét a dohányzásra, mint gyógyítható betegségre.
Szakértőink 2012. november 15-én (csütörtökön) a Budapest Főváros Kormányhivatala Népegészségügyi Szakigazgatási Szerve és a Pápai Páriz Egészségnevelési Országos Egyesület által 9:30 és 16 óra között az Emberi Erőforrások Minisztériumában (1051 Budapest, Arany János u. 6-8.) az ott dolgozók és a konferencia résztvevői részére szervezett egészségnapon mérik az egészségüggyel foglalkozó politikusok és munkatársaik légzésfunkcióját, és segítenek a leszokni akaró dohányosoknak.
Budapest, 2012. november 15.
További információ:
dr. Mucsi János
tüdőgyógyász szakorvos
az SZDV elnöke, a LÉBE elnökségi tagja
tel.:70/7735-946, mucsi@lebe.hu
Forrás: MTI
Háttérinformáció
A dohányzásfüggőség olyan betegség, amely akkor okoz panaszt, ha a beteg ne jut hozzá a drogjához, azaz nem gyújthat rá egy cigarettára.
A megvonási tünetek olyan erősek, hogy a leszokási kísérleteknek alig 3%-a sikeres, ha a dohányos segítség igénybe vétele nélkül próbálkozik a leszokással.
A dohányosok 80%-a szeretne leszokni, és minden második dohányos minden évben megpróbálja letenni a cigarettát.
Mivel a leszokási próbálkozások a magukra utalt dohányosoknál csak nagyon ritkán sikeresek, ezért a dohányzás szövődményeként olyan halálos betegségek alakulnak ki mint a szívinfarktus, az agyvérzés, a COPD (krónikus obstruktív tüdőbetegség) vagy a különböző daganatos betegségek (tüdőrák, gégerák, szájüregi rákok, hasnyálmirigy-, vastagbél-, vese- vagy hólyagrák)
A már meghozott kormányzati intézkedések várhatóan 1-2 éven belül jelentősen csökkentik a szívinfarktus miatti halálozást, és hosszútávon segítenek megelőzni, hogy fiataljaink rászokjanak a dohányzásra.
A széles körben hozzáférhető és jól működő, ingyenes leszokást támogató rendelések hiányában éppen a leginkább kiszolgáltatott függő dohányosok, a dohányzásfüggőségben szenvedő betegek szenvednek a legtöbbet. A leszokást támogató kezelés a legköltséghatékonyabb kezelés, hiszen nem igényel drága műszereket, a gyógyításhoz, a nikotinfüggőség megszüntetéséhez szükséges gyógyszeres kezelés hatékonysága 2 héten belül kiderül, és maga a gyógyszeres kezelés 3-6 hónapnál nem tart tovább.
A nemzetközi "Ne gyújts rá"- mozgalom világnapját minden év november harmadik csütörtökén tartják. A mozgalom 1974-ben az Amerikai Egyesült Államokból indult útjára. Célja, hogy legyen az évben egy olyan nap, amikor a cigarettázók nem gyújtanak rá, és a társadalom figyelme ráirányul a dohányzás és a passzív dohányzás veszélyeire. Az idei világnap témája a dohányzási szokások, illetve a dohányzás okozta társadalmi terhek ismertetése.
A 17 éven felüli felnőtt lakosság körében végzett kutatás legfontosabb eredményei:
- 2012-ben a felnőtt lakosság közel 30%-a tartozik a naponta dohányzók, 70%-a pedig a nemdohányzók körébe. Az alkalmi dohányosok aránya elhanyagolható, mindössze 1%.
- Az elszívott cigaretták száma közel 8%-kal csökkent 2009 óta. A gyári és sodort cigaretták aránya jelentősen megváltozott: 2012-ben a sodort cigaretták száma majdnem a duplájára növekedett, elérte az elszívott cigaretták mennyiségének egyharmadát.
- A dohányosok kétharmada (66%) gyújt rá a saját otthonában. A nemdohányzók 12%-a szív be dohányfüstöt otthon is.
A kutatásról bővebb információk elérhetők az OEFI Dohányzás Fókuszpont honlapján: http://www.fokuszpont.dohanyzasvisszaszoritasa.hu/sites/default/files/17_evnel_idosebb_lakossag_dohanyzas_felmeres_honlapra_20120912.pdf
A 13-15 éves fiatalok dohányzási szokásait vizsgáló kutatás (Nemzetközi Ifjúsági Dohányzás Felmérés - Global Youth Tobacco Survey: GYTS) eddigi három fordulójának (2003, 2008, 2012) összevetéséből származó legfontosabb eredmények:
- A dohányzást kipróbálók aránya a fiúk-lányok összességét tekintve 66%-ról 58%-ra, majd 56%-ra, a cigarettázók aránya 28%-ról 23%-ra, majd 27%-ra változott.
- A dohányzók 71%-át majd 52%-át és 2012-ben, 42%-át utasították vissza dohánytermék vásárlása közben életkora miatt.
- Azok aránya, akik olyan háztartásban élnek, ahol az ő jelenlétükben dohányoznak 84%-ról 43%-ra csökkent majd 44%-ra nőtt, otthonán kívül dohányfüstnek kitettek aránya pedig 93%-ról 73%-ra majd 70%-ra csökkent.
A kutatásról bővebb információk elérhetők az OEFI Dohányzás Fókuszpont honlapján:
http://www.fokuszpont.dohanyzasvisszaszoritasa.hu/hu/content/hazai-es-kulfoldi-adatok-tanulmanyok
A nemdohányzók védelméről szóló törvény hatályba lépése kapcsán aktuálissá vált az is, hogy a lehető legpontosabban ismerjük a dohányzás által okozott gazdasági kár nagyságát, összevetve azt a legfrissebb dohányzási szokásokra vonatkozó adatokkal. Az Országos Egészségfejlesztési Intézet 2012 májusában készített elemzést ezzel kapcsolatosan "A dohányzás társadalmi terhei Magyarországon" címmel.
A kutatás és az annak felhasználásával készült elemzés főbb megállapításai:
- 2010-ben 20.470 ember halt meg Magyarországon dohányzás következtében, ami az összes halálozás egyhatodát (16%) tette ki. Férfiak esetében az összes halálozás közel negyede (23%), nőknél a tizede (9%) volt a dohányzás következménye.
- A magyarországi dohányzás miatt fellépő, egyéni és állami összes kiadás illetve bevétel szaldója 80 milliárd forint veszteség volt 2010-ben.
A kutatás főbb megállapításai és módszertana elérhetők az OEFI Dohányzás Fókuszpont honlapján:
http://www.fokuszpont.dohanyzasvisszaszoritasa.hu/sites/default/files/dohanyzas_tarsadalmi_terhe_OEFI_2012_.pdf
http://www.fokuszpont.dohanyzasvisszaszoritasa.hu/sites/default/files/dohanyzas_tarsadalmi_terhe_OEFI_modszertan_20120917.pdf
2012-ben megalakult az Országos Dohányzás Leszokás Támogatási Módszertani Központ, ahol képzett pszichológusok és orvosok nyújtanak telefonos tanácsadást a 06 80 44 20 44 telefonszámon, ami ingyenesen hívható az év minden napján 0-24 óra között.
Forrás: Sajtóközlemény
Légúti Betegek Országos Egyesülete (LÉBE)
2010-ben alakult civil szervezet, amelynek célja a légúti betegek érdekeinek országos és nemzetközi képviselete, a betegségük okozta társadalmi esélyegyenlőtlenség megszűntetése. A LEBE lehetőségeihez mérten elősegíti a légúti betegségek megelőzésére irányuló törekvéseket, és támogatja, hogy a légúti betegek és családjuk a lehető legjobb minőségű, legteljesebb életet élhessék.
A LÉBE küzd az egészségre ártalmas környezeti szennyeződések ellen, főleg a dohányzás visszaszorításáért és a környezeti dohányfüst-ártalom megszüntetéséért. A LÉBE megalakulása után azonnal belépett a Szövetség a Dohányzás Visszaszorításáért szervezetbe.
A LÉBE együttműködik a légúti betegek érdekeit képviselő többi szervezettel a közös célok elérésének elősegítése céljából. 2010. novemberétől a LÉBE képviselte a légzőszervi betegek érdekeit a Nemzeti Egészségügyi Tanácsban annak megszűntetéséig. A LÉBE információs portálja, a www.tudobeteg.hu évek óta az egyik leglátogatottabb, speciálisan a légúti betegségekkel foglalkozó internetes portál.
Forrás: Sajtóközlemény
Szövetség a Dohányzás Visszaszorításáért (SZDV)
Az SZDV a dohányzás visszaszorításáért küzdő egyesületek, társaságok és más közhasznú társadalmi szervezetek önkéntes társulásán alapuló, jogi személyiséggel rendelkező szövetsége; kiemelkedően közhasznú társadalmi szervezet, amely 1999-ben alakult meg.
Az SZDV célja: a dohányzás visszaszorítása révén, a magyar lakosság körében (fő célcsoport: ifjúság, család) az egészségi állapot javítása.
Az SZDV tagegyesületei:
Egészségesebb Munkahelyekért Egyesület
Egészségesebb Óvodák Nemzeti Hálózata
Egészséges Városok Magyarországi Szövetsége
Légúti Betegek Országos Egyesülete
Magyar Ápolási Egyesület
Magyar Rákellenes Liga
Magyar Védőnők Egyesülete
Pápai Páriz Egészségnevelési Országos Egyesület
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!