Ezeket látta már?

A fertőtlenítőszerek segíthetik az ellenálló baktériumok kialakulását

Betegségek
2010. január 04. 09:35
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

A háztartásokban és kórházakban is elterjedten használt fertőtlenítőszerek is hozzájárulnak a baktériumok életmentő antibiotikumokkal szembeni ellenállóképességének kialakulásához - adták hírül kutatók hétfőn.

Ír szakemberek a Pseudomonas aeruginosa nevű kórokozó terjedését vizsgálták, de állításuk szerint más kórházi szuperbaktériumokra is érvényes lehet megállapításuk.

A P. aeruginosa baktérium egymagában felelős a kórházi fertőzések mintegy tizedéért. Ez az úgynevezett opportunista baktérium a legyengült immunrendszerű embereket támadja meg, jellemzően a tüdőt és a húgyutakat, valamint a sebeket fertőzi.

Laboratóriumi kísérletekben kimutatták, hogy a kórokozó gyorsan mutálódik, mely során ellenállóvá válik a benzalkonium-klorid (BSK) néven ismert fertőtlenítőszerrel szemben. A BSK igen gyakran alkalmazott fertőtlenítőszer, hatásos algák, gombák és baktériumok ellen. A megváltozott DNS-ű, mutálódott baktériumtörzs azonban a BSK négyszázszor nagyobb koncentrációját is kibírta.

Még nagyobb gondot okozhat, hogy eközben a ciproflaxin hatóanyagú antibiotikummal szemben is rezisztens lett, noha korábban nem találkozott ezzel a szerrel. A ciproflaxin élvonalbeli gyógyszere számos baktériumfertőzésnek, a lépfene fontos ellenszere.

Gerard Fleming, az Ír Nemzeti Egyetem munkatársa, a kutatás vezetője szerint komoly aggodalomra ad okot a megállapítás, hogy a fertőtlenítővel szemben rezisztens baktériumtörzs tízszer gyorsabban alakított ki ellenállóképességet az antibiotikummal szemben is, mint az alapbaktérium.

A kutatók az eredeti és mutálódott baktériumokat olyan környezetbe helyezték, amilyenbe a kórházakban is kerülnek: higított fertőtlenítős közegbe. A mutáns törzs jóval versenyképesebbnek bizonyult, rövid idő alatt lehagyta szaporodásban az eredeti baktériumtörzset.

"Ez azt jelenti, hogy gondban vagyunk, a fertőtlenítő elősegítheti az antibiotikum-rezisztenciát" - mondta Fleming. A kutatók szerint mindez nem azt jelenti, hogy el kellene hagyni a fertőtlenítést, hanem arra hívja fel a figyelmet, hogy megfelelően kell alkalmazni a fertőtlenítőszereket.

A tanulmány a Microbiology című szakfolyóirat következő számában, januárban jelenik meg.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: MTI
# bakteriális fertőzés # fertőző betegség

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés