Ezeket látta már?

A nyugdíjazás jótékony hatásai!

Betegségek
2010. november 29. 10:54
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

A nyugdíjazással hirtelen megszűnik a kimerültség és a depresszió... (nem nálunk... a szerk.) A nyugdíjba vonulással jelentősen csökken a mentális és fizikai kimerültség, továbbá a depresszív tünetek, jelent meg a BMJ-ben. A kutatók azonban azt is hozzátették, hogy a visszavonulás nem befolyásolja a főbb krónikus betegségek kialakulásának kockázatát.

A kutatást Dr. Hugo Westerlund a Stockholmi Egyetem munkatársa vezette. A szerzők elmondták, az eredményeik fontosak amiatt, mert az emberek egyre idősebb korukig dolgoznak, így később vonulnak nyugdíjba. A nyugdíjba vonulás egy jelentős életmódbeli változást jelent. Az egészségügyi hatásait vizsgáló tanulmányok azonban eléggé ellentmondanak egymásnak a jótékony oldalával kapcsolatban. Ez a nagyléptékű tanulmány azonban nagy áttörést jelent, mivel hosszú ideig követte nyomon a résztvevőket (15 évig), a nyugdíjazás előtti és utáni 7 évben.

oregno-d0000099F9ff3a9646230

Forrás: Napidoktor


A résztvevőket egy nagy francia tanulmányból vették ki, 11 246 férfit és 2 858 nőt, akiket évente interjúvoltak meg 1989 és 2007 között. A legtöbb résztvevő (89 százalék) házasságban élt, közepes vagy magas beosztásban dolgoztak. A törvényeknek megfelelően vonultak nyugállományba. 72 százalékuk 53 és 57 éves kora között. 64 évesen már egyikük sem dolgozott. A nyugdíjba vonulás előtti évben minden negyedik ember depressziós tünetektől szenvedett, 7 százalékuknál pedig jelentkezett egy vagy több a következő betegségek közül: légzőszervi betegség, cukorbetegség, szívbetegség és agyvérzés. Az egyedülállók és az alacsonyabb beosztásúak között több volt a fizikailag (de nem mentálisan) kimerültek aránya.

A szerzők úgy vélik, az eredményekre számos magyarázat létezik: "Ha a munka kimerítő az idősebbek számára, a kimerültség csökkenése egyszerűen csak a probléma forrásának kiiktatásának köszönhető... továbbá a nyugdíjas évek lehetővé teszik más tevékenységek végzését is, mint például a sportolás." – írták. Következtetéseik szerint a "kimerültség lehet az egyik oka a munkapiacról történő korai kilépésnek, illetve a csökkent munkaképességnek. A munkarend átszervezésével, az egészségügyi beavatkozásokkal elérhető lenne, hogy több idősebb ember dolgozhasson egészségesen."

Egy kapcsolódó vezércikkben Alex Burdorf, holland professzor így nyilatkozott a tanulmányról: "egyedülálló, hogy az évenkénti felméréseket a nyugdíjazás előtt és után is elvégezték." Burdorf szerint további kutatás szükséges, hogy megerősítsék az eredményeket, mivel azok ellentmondanak a korábbiaknak. "Túl korai még nyilatkozni az adott életkorokban történő nyugdíjazás pozitív és negatív hatásairól." A szerzők egyetértenek abban, hogy mindenképpen javítani kell a munkakörülményeket, hogy az idősebbek megőrizhessék az egészségüket.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Medipress
# általános egészségügyi téma # életmód # öregedés

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés