Ezeket látta már?

A tüdőrák típusai

Betegségek
2015. július 31. 13:52
Módosítva: 2016. március 10. 16:20

Mi a tüdőrák?

chest-xray-d000000601a3fd155e52b

Forrás: EgészségKalauz


A tüdőrák a tüdő szövetén belül a daganatos, abnormálisan fejlődő sejtek elszaporodásának következménye. E sejtek jóval gyorsabban szaporodnak, mint a szervezet normális sejtállománya. Az abnormálisan fejlődő sejtek összecsapzódnak, szabálytalanul burjánzó tumortömeget hoznak létre. Ha a sejtek szabálytalan növekedése a tüdőben kezdődik, akkor beszélünk ún. primer, azaz elsődleges tüdődaganatról, tüdőrákról.

Melyek a tüdőrák főbb típusai?

A tüdőből kiinduló daganatok két fő típusa ismert és elkülöníthető: az ún. nem-kissejtes tüdőrák, és a kissejtes tüdőrák. Ez a kategorizálás a mikroszkópos szövettani vizsgálat alapján történik.

A nem-kissejtes tüdőrák a tüdődaganatok leggyakoribb típusa, mintegy 85%-ban fordul elő, a főhörgőket, (a tüdőbe vezető, két ágra elágazó nagy hörgők) és a kisebb légutakat is érinti. A nem-kissejtes tüdőrák a távolabbi szervekre általában lassabban ad áttéteket, mint a kissejtes típus.

A kissejtes tüdőrák a tüdőszövet középtájáról indul, és kialakulása igen jelentős mértékben összefügg a dohányzással. A tüdőrákok mintegy 15%-át képezi ez a típus.

Mi okozhat tüdőrákot?

A betegség kialakulásáért legnagyobb mértékben a dohányzás tehető felelőssé. A tüdőrákok kb. 90%-ban dohányzás következtében alakulnak ki. Azt viszont nem tudjuk, miért jön létre tüdőrák az egyik dohányosban – és miért nem alakul ki egy másikban. 40 éves kor alatt általában ritka, 50 év felett jelentősen emelkedik a tüdőrák kialakulásának kockázata. Minél fiatalabb korban kezdi valaki a dohányzást, annál nagyobb a kockázat, hogy tüdőrák alakulhat ki nála.

A tüdőrák létrejöttének egyéb okai lehetnek még az ún. passzív dohányzás, mint környezeti ártalom, illetve foglalkozási ártalomként az azbesztpor belégzése következtében kialakuló azbesztózis. Ez utóbbi esetén szintén fennáll, hogy minél nagyobb a porártalom, porexpozíció, annál valószínűbb a tüdőrák kialakulása. Még nagyobb a kockázat, ha a dolgozó egyidejűleg dohányzik is. Egyéb foglalkozási ártalmak is lehetnek még kockázati tényezők: vas-, króm-, nikkelgyártás és -feldolgozóipar, széndioxid ártalom, sugárártalom.

Milyen arányú a tüdőrák előfordulása?

Magyarországon (2003-as adatok) a férfiak körében a tüdőrák a daganatos betegségek között az első helyen áll, az összes daganatos betegség kb. 18%-át képezi, a nők körében pedig a negyedik leggyakoribb daganattípus, az összes daganatok mintegy 8%-ában fordul elő. A nőknél ráadásul drámai emelkedést mutat a dohányzás elterjedése miatt - évente mintegy 7 ezer férfi, és nagyjából fele ennyi nő betegszik meg tüdőrákban hazánkban.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# Daganatos betegségek # légúti betegség # tüdőrák

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés