Ezeket látta már?

Acetilszalicilsav: kiderült, nem sokat segít a súlyos Covidos betegeken

Betegségek
2021. november 22. 08:46
Acetilszalicilsav, aszpirin, covid-19. koronavírus gyógyszer, ellenszer

A kórházba kerülő koronavírusos betegek esetében az acetilszalicilsav hatása elmarad attól, amit eddig vártak.

Dobson Szabolcs, gyógyszerengedélyeztetési szakértő írt a Lancet orvosi szaklapban megjelent tanulmány alapján arról, hogy az acetilszalicilsav távolról sem segít olyan mértékben a koronavírus miatt kórházba került betegeken, mint az eddig remélték:

"Újabb csalódás: nem indokolható az kis dózisú acetilszalicilsav használata a COVID-19 miatt kórházban kezelteknél: a RECOVERY vizsgálat eredményei:

Ez a randomizált, kontrollos, nyílt (azaz nem vak) elrendezésű platform tanulmány a Lancet 2021. 11. 17-i számában jelent meg. Végeredményben az acetilszalicilsav-kezelés nem csökkentette a 28 napos halálozás és az invazív lélegeztetés szükségességének kockázatát, de minimálisan (1%-kal) javította a kórházból való 28 napnál korábbi élve kikerülés esélyét.

Az acetilszalicilsavat vérrögképződés kockátatát csökkentő tulajdonsága miatt használják a COVID-19 kezelésében. A RECOVERY vizsgálatban 177 angol, 2 indonéz és 2 nepáli kórház vett részt. Két csoport volt: az egyik szokásos kezelést kapott, a másik emellett 150 mg/nap acetilszalicilsavat is.

2020. 11. 01-2021. 03. 21 között 14.892 beteg vett részt ebben a vizsgálatban, Közülük 7351 fő kapott pluszban acetilszalicilsavat, míg 7541 fő csak a szokásos kezelést. Az acetilszalicilsavas csoportban 1222 beteg (17%), míg a szokásos kezelés csoportban 1299 beteg (17%) hunyt el 28 napon belül a kórházba szállítástól számítva.

Az acetilsavat is kapóknál a kórházban töltött idő kissé rövidebb volt (középértékben 8 nap) a szokásos kezelést kapóknál megfigyelt 9 nappal szemben, és némileg nagyobb volt a 28 napon beül élve hazabocsátottak aránya (75% a 74%-hoz képest).

Az acetilszalicilsavas csoportban kevesebb vérrög esemény volt (4,6% az 5,3%-kal szemben), de némileg emelkedett a súlyos vérzések kockázata (1,6% az 1,0%-kal szemben).

Olvasson tovább! Harmadik oltás: meddig tart a hatása?

A jelentősnek nevezhető klinikai előny hiányának lehet oka az, hogy a vérlemezkegátlás (acetilszalicilsavval) nem nyújt többlet hasznot a sokaknál alkalmazott alacsony molekulatömegű heparin- és kortikoszteroid kezelés mellett. Alternatív magyarázatként az is lehetséges, hogy más, nem vérlemezke-központú utakon kialakuló vérrögképződés és tüdőhólyagocska károsodás fontosabb lehet a klinikai kimenetelekben."

Hivatkozás: https://www.thelancet.com/.../PIIS0140-6736(21.../fulltext

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# acetilszalicilsav # aszpirin # koronavírus # covid # súlyos covid

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés