Ezeket látta már?

COPD: Európában arányaiban itthon halnak meg a legtöbben

Betegségek
2020. január 24. 15:41
dohányzás, COPD

A WHO listáján a COPD a világ 4. leggyakoribb haláloka. Európát a lakosság számához viszonyítva Magyarországon a legmagasabb a COPD-ben elhunytak száma.

Még mindig nem eléggé közismert tény, hogy a COPD, azaz a krónikus obstruktív tüdőbetegség kialakulásának hátterében leginkább a dohányzás áll. Magyarországon a COPD-betegségben szenvedők száma meghaladja a félmilliót , de sajnos közel sincs ennyi beteg diagnosztizálva.

Mit jelent a COPD?

A COPD egy olyan betegség, amely hosszan tart, azaz krónikus, előrehaladása során a légutak beszűkülnek, a tüdőszövet károsodik. Bár a kezeléssel a tünetek enyhíthetők és a betegség romlása lassítható, a COPD az orvostudomány jelen ismeretei szerint nem gyógyítható. A COPD nem csak Magyarországon tekinthető népbetegségnek, de világszerte is több mint 200 millió embert érint .

A betegség legfőbb tünete a nehézlégzés, amely nem csak fizikai terhelés esetén, hanem nyugalmi állapotban is jelentkezik. A nehézlégzést kísérheti sípoló kilégzés, tartós köhögés, fokozott nyáktermelés is, a beteg fáradékonnyá válik és akár fulladhat is. Dr. Mucsi János szerint vagy egy légúti fertőzés viszi orvoshoz a beteget, vagy az, hogy kibírhatatlanul sokat köhög, esetleg már nem bírja elvégezni a napi tevékenységét, mert terhelésre fullad, a munkában lemarad. Azonban amikor már ezek a tünetek jelentkeznek, az már a súlyos légúti károsodás jele lehet.

Miként függ össze a COPD-betegség és a dohányzás?

"A COPD-betegség kialakulásáért legtöbbször a dohányfüst a felelős. Sokan abban a tévhitben élnek, hogy a cigarettában a nikotin a káros és rákkeltő, holott a különböző égéstermékek, a kátrány az, amely a tüdő megbetegedését okozza. A dohányban alapvetően háromféle káros anyag található. A nikotin a függőség kialakulásáért felelős, az égés során keletkező szénmonoxid gátolja a vér oxigénszállító képességét és ezáltal a szervek oxigénellátását, a kátrány pedig gyulladást, daganatot okoz mindenhol, ahova a szervezetünkben eljut.

Mivel az égéstermék részecskék nagyon picik, könnyen lejutnak a léghólyagocskákba, bekerülnek a véráramba, így eljutnak mindenhova és károsítják az egész szervezetet. COPD esetén az égéstermék leginkább a tüdőt károsítja, de sokaknál okoznak szív- és érrendszeri vagy daganatos betegséget a szervezet szinte bármely pontján" – magyarázza dr. Mucsi János.

Elmondása és tapasztalata szerint a COPD-ben szenvedő betegek túlnyomó többsége legalább 10 éven át naponta legalább 1 doboz cigarettát szívott el, s általában 30-40 év dohányzás után jelentkezik náluk a betegség. Mivel a dohányosok jellemzően tizenéves koruk körül szoknak rá a dohányzásra, így 30 évesen gyakran már 10-15 év dohányzás áll mögöttük.

Tévhitek a dohányzásról

A dohányzók körében a cigaretta áll az élen a károkozás jelentőségét tekintve, ez játszik leginkább oki szerepet a COPD kialakulásában. Azonban tévhit, hogy a vízipipa és a hagyományos pipa kevésbé káros, mindössze annyi "előnye" van, hogy más a dohányzás módja és gyakorisága, ezért kerül összességében kevesebb káros anyag a szervezetbe. Vízipipa esetében például hirtelen, a cigarettázáshoz képest nagyságrendekkel nagyobb mennyiségű füst jut a szervezetbe, hiszen nem csak a dohány ég, hanem annak adalékai és a faszén is – fejti ki dr. Mucsi János.

Ne hagyja, hogy a közelében rágyújtsanak! Hogy miért? Erről itt olvashat!

Egyszerűen nem éri meg!

A COPD betegség legfőbb ellenszere, ha megakadályozzuk a rászokást és segítjük a leszokást. Magyarország az elmúlt 5-10 évben sokat tett a dohányzás visszaszorításáért, például a dohánytermékeken képes jelzések kötelezővé tételével, a tiltó szabályzásokkal, a dohánytermékek adójának emelésével, a dohánytermékekhez való hozzájutás nehezítésével. Várható, hogy nemsokára bevezetik a dohánytermékek egységes csomagolását, és betiltják majd azokat az adalékanyagokat, amelyek addikciót okoznak, vagy vonzóbbá, élvezhetőbbé teszik a dohánytermékek fogyasztását.

Vegyük komolyan az intelmeket: ne szokjunk rá a dohányzásra, ha már rászoktunk, próbáljuk meg elhagyni a cigarettát. Ha már esetleg a COPD-betegség fent leírt tüneteit észleljük magunkon, mielőbb forduljunk orvoshoz, mert a pontos diagnózis és a személyre szabott terápia segíthet hosszabb ideig fenntartani a jobb életminőségünket.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# COPD # dohányzás # Daganatos betegségek # tüdőbetegség

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés