Ezeket látta már?

Covidos volt, de még mindig nem érzi a szagokat? Ez a módszer segít!

Betegségek
2021. április 30. 06:25
koronavírus, szaglás, covid

Ez a legjobb, gyógyszermentes megoldás, hogy visszanyerje a szaglását a post-Covid alatt!

Rengetegen számolnak be arról, hogy koronavírus-fertőzés után elveszítik a szaglásukat, ízérzékelésüket, és hónapokig nem is nyerik vissza azt. A szakemberek szerint az egyik legjobb módszer a teljes felépüléshez a szaglástréning.

A szaglásvesztésre nem feltétlen a gyulladáscsökkentő a megoldás

A szag- és ízérzékelés elvesztése, gyengülése vagy megváltozása az egyik legjellegzetesebb tünete a COVID-19-nek, és rengeteg gyógyult beteg számol be arról, hogy felépülése után sem nyeri vissza a szaglását, ízérzékelését, akár heteken, hónapokon keresztül. Ennek pedig az életminőségre, a hangulatra is negatív hatása lehet.

Mivel a szaglás elvesztésének hátterében számos ok meghúzódhat, a kezelése is sokféle lehet. Bár előfordulhat, hogy a szaglás elvesztésének az oka visszafordíthatatlan károsodás (pl. agysérülés), sok esetben viszonylag egyszerűen, például gyulladáscsökkentőkkel, kortikoszteroidokkal kezelhető a probléma. A koronavírus-fertőzés okozta szaglásvesztésnél is ez az egyik lehetséges terápiás módszer. Sok szakmai szervezet azonban arra figyelmeztet, hogy a kortikoszteroidok alkalmazása ezekben az esetekben nem a legjobb módszer.

Ezek a gyógyszerek a COVID-19-cel összefüggő szaglásvesztésnél kevésbé hatékonyak, kellemetlen mellékhatásaik lehetnek, és a spontán gyógyulás aránya is magas. Vagyis, az előnyök és hátrányok nincsenek egyensúlyban, a gyógyszeres kezelés felesleges lehet, ugyanakkor megviselheti a szervezetet.

Szaglástréning a szaglás visszaszerzéséért

Egy lehetséges, gyógyszermentes terápiás módszer lehet azonban a „szaglástréning”, melynek nincsenek káros mellékhatásai, olcsó, mindenki számára elérhető és hatékonyságát több kutatás is igazolja. A szaglástréning lényege, hogy a szaglás, pontosabban bizonyos illatok és szagok iránti "érzékenység" növelhető, visszaállítható, ha az érintett rendszeresen kapcsolatba kerülhet ugyanazokkal a szagokkal - vagyis, hónapokon keresztül, naponta többször is megszagolgathatja ezeket.

A legtöbbet tanulmányozott szaglástréning-kúra során 3 hónapon keresztül naponta 4-5 alkalommal kell alaposan megszaglászni 1-1 illatot a gyümölcsös, virágos, gyantás és fűszeres illatkategóriákból (a legtöbbször alkalmazott illatok a rózsa, a szegfűszeg, a citrom és az eukaliptusz). A vizsgálatok szerint a szaglástréningnek köszönhetően a betegek sokkal hatékonyabban képesek megkülönböztetni és azonosítani a különböző szagokat.

A szaglástréning azoknál is hatásosnak bizonyult, akik a COVID-19 szövődményeként veszítették el a szaglásukat: a napi kétszer végzett „szagló-gyakorlatok” hatására a betegek 95 százaléka hat hónapon belül visszanyerte a szaglását.

Hogyan működik a szaglástréning?

A szakemberek szerint a módszer sikere a neuroplaszticitáson alapul, vagyis az agy azon képességén, hogy az idegrendszer képes újrastrukturálni, „újrahuzalozni” magát sérülés, betegség vagy más változás következtében, ezzel kompenzálva az elveszített képességeket.

A szaglástréning előnye, hogy bárki számára elérhető, egyszerű és olcsó, nem szükségesek hozzá sem speciális eszközök, sem betanítás. A kulcs a rendszeresség és az állhatatosság: ahhoz, hogy jó eredményeket érjen el valaki, naponta két-három alkalommal szükséges „ismerkedni” az illatokkal, legalább 3 hónapon keresztül.

Tulajdonképpen az is mindegy, milyen illatokat választunk, sőt a szakemberek szerint még a hangulatunkra is pozitív hatással lehet, ha olyan szagokkal tréningezzük az orrunkat és az agyunkat, amelyeket egyébként kedvelünk és kellemes érzések, emlékek kötődnek hozzájuk, legyen szó akár a frissen őrölt kávéról, a fahéjról, a vaníliáról vagy éppen a kedvenc parfümünkről. A szakemberek szerint a legjobb eredményekhez 12 hetente cseréljük le a szaglástréninghez alkalmazott illatokat.

Olvassa el ezt is!

Szaglástréning egyszerűen, 4 lépésben

1. Válasszunk 4, eltérő illatú aromát! Nyugodtan alkalmazhatunk olyan fűszereket, melyeket otthon, a kamrában találunk.

2. A választott illatokat megszaglászhatjuk közvetlenül a „forrásnál” (pl. a borsot a borsörlőben), de a fűszereket tarthatjuk kis, jól zárható edényekben vagy üvegekben is.

3. Naponta kétszer, például reggel és este vegyük a kezünkbe az edényeket, és többször is szaglásszuk meg a fűszereket. Próbáljunk meg inkább kicsi, de lassú módon szagolni – ha túl gyorsan vagy túl mélyen szívjuk be az illatokat, lehet, hogy nem érzékelünk semmit. Ismételjük meg 3-4 alkalommal, majd tartsunk öt perc szünetet.

4. Ismételjük meg a szagolgatást a következő illatokkal! Ne keseredjünk el, ha először nem érzünk semmit! A szervezetünknek időre van szüksége arra, hogy visszanyerje a szaglás képességét. Ha pedig napközben lehetőségünk nyílik arra, hogy egy új, izgalmas vagy ismeretlen dolgot szagoljunk meg (legyen szó kellemes vagy kellemetlen illatról), kísérletezzünk nyugodtan! Szagolgassuk meg a narancsot, amit megpucolunk, a virágokat séta közben. Ezzel is csak hozzásegíthetjük a szaglásunkat a regenerációhoz!

Forrás: Sciencealert

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# post-covid # szaglásvesztés # koronavírus # szaglás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés