Ezeket látta már?

IR férfiaknál: meddőség, cukorbetegség és hirtelen szívhalál is lehet a vége!

cukorbetegség, inzulinrezisztencia, szívbetegség, diabétesz, meddőség

Az IR messze sokkal több gondot okozhat a hízáson és a fáradságon kívül, hiszen a családalapítási terveknek is odacsaphat!

Ha azt halljuk, inzulinrezisztencia, akkor rögtön a nők jutnak az eszünkbe, holott ez a betegség nem függ az emberek nemétől, vagyis a férfiak ugyan úgy lehetnek érintettek, akár a nők. A témában Ratkó Tünde termékenységi szakember, szülésznő van a segítségünkre.

Mi az IR?

Az inzulinrezisztencia, egy olyan állapot, ami sok esetben tünetmentesen van jelen, de ha produkál is tüneteket, azok jellemzően nem egyediek, vagyis a kór beazonosítása kicsit sem egyszerű. A betegséget a 2-es típusú cukorbetegség előszobájaként is emlegetik, nem véletlenül, hiszen az IR folyamatos romlása ehhez a veszélyes problémához vezet.

A sejtek a cukor felvételéhez - melyből az energiát állítják elő - egy hormont hívnak segítségül, melyet a hasnyálmirigy speciális sejtjei termelnek, ez az inzulin. Amennyiben a sejtek túlságosan nagy arányban találkoznak a cukorral, a hormonra való érzékenységük csökken. Ez azt jelenti, hogy egységnyi cukor felvételéhez nagyobb mennyiségű inzulinra lesz szükségük, ami pedig megterheli az azt előállító sejteket. A folyamat következtében egy idő után a termelés lecsökken, mert a speciális sejtek kimerülnek, később akár teljesen le is állnak - ez pedig már a 2-es típusú cukorbetegség problémakörébe tartozik.

Tünetek és gondok

Említettük, hogy az IR nem rendelkezik egyedi tünetekkel. A jelenlétére legtöbb esetben a fáradékonyság, a hasi hízás, vagy éppen az idegesség utalhat. Ezeknek azonban a férfiak nem igazán tulajdonítanak jelentőséget, sokszor a korral járó jelenségnek tekintik. Holott sajnos az IR nem korfüggő, megelőzésében, gyógyításában is a megfelelő életmód a legjobb fegyverünk.

Azon túl, hogy hangulatingadozásokat, hasi hízást, depressziót vagy szélsőséges esetben pánikrohamokat okozhat, az IR több betegséggel is együtt jár, azok kialakulását elősegíti. Ezek közt találhatjuk a cukorbetegséget, vagy akár a hirtelen szívhalált is, de az IR jelentősen rontja a családalapítási esélyeket is.

– mondja Ratkó Tünde.

Megelőzés és gyógyítás

Az IR ellen az életmóddal lehet a legjobban harcolni. A kiegyensúlyozott táplálkozás és a rendszeres mozgás a legtöbb esetben akár gyógyszeres segítség nélkül is képes helyre billenteni a szervezetet. Azonban számolni kell azzal, hogy az IR – mint minden betegség - komoly kihívás a testnek, vagyis bár helyrehozható az életmóddal, a következményei, mint amilyen a meddőség is már nem feltétlen állnak helyre az IR eltűnésével.

A férfiakat érintő meddőség sajnos világszerte egyre többször kerül elő, hátterében pedig a legtöbb esetben a tápanyaghiányos állapotok húzódnak meg. De miért nem áll helyre a termékenység is a megfelelő életmóddal? Nos, az élelmiszereink beltartalma az utóbbi 40-50 évben jelentősen csökkent, ami pedig azt eredményezi, hogy a tápanyaghiányos állapotok is egyre gyakrabban vannak jelen a mindennapokban. Ez sokszor tünetmentes, hiszen a szervezetünk szelektál: első körben azokat a funkciókat támogatja a tápanyagokkal, amik a létfenntartáshoz szükségesek, amik nem ilyenek – mint a termékenység is –, azokat hagyja leromlani. Így lehetséges, hogy a termékenység nem áll helyre a megfelelő életmóddal sem.

A tápanyagok megfelelő arányú pótlása ezen segíteni képes, ehhez pedig ma már sok vitaminkészítményt találhatunk a boltokban. A férfiak tápanyagigénye azonban nem azonos a nőkével, így érdemes kifejezetten számukra kialakított készítményt választani. Ezen felül fontos, hogy a választott termék komplex legyen, illetve a lehető legtöbb anyagot szerves, biológiailag aktív formában tartalmazza. A praktikusan -citrát és -glükonát kötési formákkal ugyanis az anyagok hasznosulása akár 80%-kal is jobb lehet, ez pedig gyorsabb és eredményesebb tápanyagpótlást tehet lehetővé.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Ez a különbség az 1-es és a 2-es típusú diabétesz között

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

inzulinrezisztencia

Forrás: ratkotunde.hu
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához