Ezeket látta már?

Nyálmirigydaganat: ez a 3 tünet tumor jelenlétére figyelmeztet!

Betegségek
2024. július 08. 14:04
nyálmirigyrák nehézkes nyelés daganat tumor

A nyálmirigyrákot eleinte nem könnyű felismerni, de vannak jelek, amik árulkodók lehetnek.

Mi is az a nyálmirigy?

Szervezetünkben a nyálmirigy kezdi meg az emésztés folyamatát azáltal, hogy különböző emésztő enzimeket választ ki a szájüregben. Az enzimek közül az amiláz például a szénhidrátokat, a lipáz pedig a zsírokat bontja, míg a mucin benedvesíti a szájüreget.

A testünkben összesen 3 pár nagy nyálmirigy található, melyek közül egyik pár kétoldalt a fül körül (parotis), a 2. pár az állkapocs alatt (submandibularis mirigy), a 3. pár mirigy egészen a nyelv alatt (sublingualis mirigy) helyezkedik el. Ezen mirigyek közül a legnagyobb kiterjedésű a fültőmirigy. Mindezek mellett érdemes megemlíteni a kis nyálmirigyekről, melyek a garat falában elszórva figyelhetők meg.

Fültőmirigy, nyálmirigy daganatok tünetei, kivizsgálása

A nyálmirigyek daganata rendkívül ritka, az összes daganat kevesebb, mint 2%-a. A nyálmirigy tumorok 80%-a fültőmirigyben található. A fültőmirigy daganatai mind a mirigyek, mind azok kivezetőjáratainak hámsejtjeiből kiindulhatnak. Az elváltozás tartalmazhat porc, illetve csontszerű elemeket is.

  • Jóindulatú daganatok: Adenoma, Papilloma, Warthin tumor
  • Rosszindulatú daganatok: Parotis carcinoma, Carcinoma submandibulare, Carcinoma sublinguale

A nyálmirigy tumorok általában lassan növekszenek, eleinte nem okoznak panaszt, gyakran csak véletlenszerűen kerülnek felfedezésre.

Jellegzetes nyálmirigy daganat tünete lehet:

  • a fájdalom,
  • a nyaki nyirokcsomók megnagyobbodása
  • illetve az arcidegbénulás.

Ilyen diagnosztikai vizsgálatokra lehet szüksége

  • Szakorvosi vizsgálat
  • Ultrahang vezérelt aspirációs citológia
  • Szövettani vizsgálat
  • CT 
  • MRI
  • PET-CT

Gyermekkori nyálmirigyproblémák

A nyálmirigy betegségek az élet bármelyik szakaszában megjelenhetnek, de vannak közülük korspecifikusak. Egészen kisgyermekkorra jellemző elváltozás a ranula, mely a mirigyből kialakuló úgynevezett cisztózus elváltozás. A ranula kialakulásának oka, hogy a nyál ürülése akadályozott, mely által a megduzzadt, sérült nyálmirigy körül létrejön a nyállal teli elváltozás. A ranula leggyakrabban a nyelv alatti mirigy körül fejlődik ki, és előfordulhat, hogy beterjed a szájfenék alatti területre is. Utóbbi típusát nevezik diving ranulának. Az elváltozás kezeléséhez sebészi beavatkozás szükséges.

A másik gyermekkorban is előforduló nyálmirigy betegség a parotitis, azaz a fültőmirigy gyulladása. Ennek hátterében legtöbbször bakteriális vagy vírusos fertőzés áll, jellemző tünete, hogy a mirigy duzzadt és fájdalmas lesz. Kezelése során különböző gyulladáscsökkentőket alkalmaznak és szükség esetén antibiotikum kezeléssel egészítik ki. A megfelelő kezelés lényeges a szövődmények, például a tályog kialakulásának elkerülése miatt.

Felnőttkori nyálmirigybetegségek

A felnőttkorban is gyakori elváltozás a nyálmirigy-gyulladás, melynek hátterében állhat fertőzés, illetve nyálkő is. Az idősebbeknél jellemzően a nyálkő a kiváltó ok, jellemzően a fültőmirigyben vagy a submandibularis mirigyben jön létre. A nyálkövesség, azaz a sialolithiasis jellemzően étkezést követően az érintett mirigy megdagadásával és fájdalmával jár. Ilyen esetben a terápia része a kő eltávolítása, kiürítése, melyet segítheti a nyálmirigy masszírozása és a nyálelválasztást fokozó citrom nyalogatása is.

Az idősebb korosztályban, jellemzően 50-60 éves korú nőknél jelenik meg a Sjögren-szindróma, mely számos panasszal járhat. A legtípusosabb tünetei a nyálmirigyek duzzanata, a szemszárazság, égő érzés a szemben, a szájszárazság, mely megnehezíti a rágást, étkezést és a beszédet is.

A Sjögren szindróma egy autoimmun betegség, mely során autoantitestek termelődnek a nyálmirigy és könnymirigy sejtjei ellen, és a sejtek pusztulásával csökken a mirigyek kiválasztása is. Terápiájában fontos szerepet játszanak a műkönnyek, a gyulladáscsökkentők és a szteroidok is.

A nyálmirigy betegségek között lehetnek jó és rosszindulatú tumorok is

A tumorok közül szerencsére gyakoribbak a jóindulatú, azaz benignus elváltozások. A jóindulatú nyálmirigy tumorok leggyakoribb típusa a pleomorph adenoma és a Warthin tumor, melyek elsődlegesen a fültőmirigyben és a submandibularis mirigyben gyakoriak. A rosszindulatú elváltozások nagy része a garat falában található kis nyálmirigyeket érinti, de megjelenhetnek a nagy nyálmirigyekben is.

A nyálmirigy tumorok sokszor tünetszegények, sokszor a növekedésük okoz esztétikai problémát, vagy nyelési nehezítettséget. Kezelésükben a sebészei eljárások és a rosszindulatú nyálmirigy daganatoknál a kemoterápia vagy sugárkezelés jön szóba.

Hogyan diagnosztizálható a nyálmirigy betegség?

A célzott fül-orr-gégészeti és fogászati kivizsgálás nélkülözhetetlen a nyálmirigy betegségek felismerésében. A tünetek függvényében szükség lehet laborra, különböző képalkotó modalitásokra és például a Sjögren szindróma esetében szemészeti kivizsgálásra is.

A nyálmirigyek egyik legegyszerűbb és leggyorsabb vizsgálati módszere a nyaki ultrahang vizsgálat, mely során a nagy nyálmirigyek jól vizsgálhatók és a nyirokcsomók állapotáról is információt kaphatunk, mely a rosszindulatú folyamatok elkülönítésénél kiemelt fontosságú. A nyaki ultrahang vizsgálaton jellegzetes képet mutat a nyálmirigy-gyulladás, a ranula, a Sjögren szindróma is, továbbá a nyálkövek is felismerhetők. Mindezek mellett szükség lehet a szövettan pontos meghatározására, így sokszor a biopsziavétel jelenti a biztos diagnózist, melyet ultrahang vizsgálat mellett végeznek.

Ugyanakkor a tumorok esetében feltétlenül szükséges kontrasztanyagos CT vagy MR vizsgálat is a terime pontos kiterjedésének és a nyirokcsomó érintettség meghatározása céljából.

Mindezek tekintetében elmondhatjuk, hogy a nyálmirigy betegségek sokkal gyakoribbak, mint gondolnánk, viszont nagyobb részük jóindulatú elváltozás. A nyálmirigy betegségek esetében a korai felismerés - a testünk többi megbetegedéséhez hasonlóan - nagyban befolyásolhatja a kezelés sikerességét, emiatt időnként érdemes prevenciós célú fogászati és fül-orr-gégészeti kivizsgáláson, illetve akár nyaki ultrahang vizsgálaton is részt venni.

Olvasta már?

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Daganat: ezért nehéz időben diagnosztizálni a limfómát



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: VIP ultrahang viszgálat
# nyálmirigy # daganat # rák # nyálmirigy gyulladás # tumor # szájszárazság # szemszárazság # fájdalom

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés