Ezeket látta már?

Hogyan tudom segíteni a demenciával élő barátomat, szerettemet?

Betegségek
2023. szeptember 03. 17:09
demencia, memóriavesztés, barátság, kapcsolat

A demenciával élők számára nagy kihívás lehet egy barátság fenntartása - a demencia diagnózisát követően sok barátság megszakad.

Mégis, egy olyan érzelmileg felkavaró időszakban, mint amikor valaki megtudja magáról, hogy Alzheimer-kórral vagy más demencia típussal kell megtanulnia együtt élni, egy barát támogatása és a hétköznapok normalitásának érzése mindennél többet jelenthet.

A skót Alzheimer Társaság 2017-ben felmérést végzett a demencia és barátság témakörében. Azt találták, hogy a demenciával élők kétharmadának szakadt meg már barátsága, miután megkapta a diagnózisát. Emellett a demens személyek 60 százaléka érezte úgy, hogy nehezebben szánja rá magát társas eseményeken való részvételre. A demenciával kapcsolatos hétköznapi ismereteket pedig a válaszadók 90 százaléka érezte hiányosnak a társadalomban.

A szervezet ezért egy olyan kiadványt hozott létre, melyben a demenciával élők barátainak nyújtanak hasznos ötleteket arra, hogy a betegség különböző stádiumaiban miként is támogathatják szerettüket és lelhetnek örömet egymás társaságában.

A diagnózist követően

A demenciával élő személy számára rendkívül felkavaró lehet a diagnózist hallani, és előfordul, hogy nehezen tudják elfogadni a betegséget, esetleg tagadják azt. Vannak, akik aggódni kezdenek a körülöttük élőkért, míg mások dühöt éreznek. Ebben a szakaszban nagyon fontos egy elfogadó, támogató barát jelenléte.

  1. 1 Mindenképp maradjon kapcsolatban barátjával! Sokan ilyenkor válnak magányossá, ami tovább nehezíti a helyzetüket.
  2. 2 A diagnózis nagyon változatos érzelmeket ébreszt az érintettekben. Amennyire lehetséges, próbáljon meg türelemmel és elfogadással fordulni barátja felé.
  3. 3 Informálódjon a betegségről és annak mindennapi következményeiről. Így a jövőben hatékonyabban tudja majd támogatni demenciával élő barátját.
  4. 4 A barátja lehet, hogy többet fog hibázni és elfelejt dolgokat. Ez együtt jár az állapottal, ne vegye magára!
  5. 5 A demenciával együtt járó változások (fáradékonyság, feledékenység, érzelmi ingadozás, dezorientáltság) valamint a diagnózissal együtt járó stressz mind hatnak a kettejük barátságára. Próbálja meg elfogadni, hogy a dolgok változnak és barátjának lesznek néha rosszabb napjai.
  6. 6 A legtöbb, amit tehet a másikért, ha segít neki minél tovább önállónak maradni! Ne csináljon meg mindent helyette, de igyekezzen segíteni barátját abban, hogy megkapja a támogatást ott, ahol szüksége van rá a napi aktivitása érdekében. Ez olyan helyzetekben lehet kiemelkedően fontos, amikor a demenciával élő személy már nem vezethet autót vagy nem közlekedhet egyedül.

Amikor már egy ideje jelen van a demencia

Mivel mindegyik demencia típus lefolyása más és más, ezért eltér a különböző személyek állapotváltozása és élménye is egymástól. Mindazonáltal amikor barátunk már egy ideje demenciával él, szerencsés egyeztetni a róla gondoskodó hozzátartozókkal vagy ápolókkal arról, hogy miként tudják a legjobban fenntartani barátságukat.

Ebben az időszakban feltehetőleg már elfelejt a barátunk dolgokat és gyakran össze van zavarodva, továbbá már a gondolkodása is megváltozhatott. Emellett sok esetben mindennapos tevékenységekben szorulhat segítségünkre.

  1. 1 Azzal, hogy rendszeres kapcsolatban maradunk, barátunk önbecsülését és a normális élettel való kapcsolatát segítjük elő.
  2. 2 Érdemes a közös múltunkból származó zeneszámokat, fotókat, filmeket és emlékeket segítségül hívni a megélt pillanatok felelevenítése érdekében.
  3. 3 Ameddig csak lehetséges, vonjuk be barátunkat a társas eseményekbe!
  4. 4 Próbáljuk meg elfogadni a demenciával élőt olyannak, amilyen most. A régi időkkel való összemérés csak fájdalmas érzéseket idéz elő mindkettőnkben.
  5. 5 Amikor többen vannak egy társaságban, mindig beszéljünk közvetlenül is a demens barátunkhoz, ne hagyjuk ki a társalgásból és feltételezzük azt, hogy nem figyel, vagy nem érti, amit mondunk.
  6. 6 Az olyan testi kontaktus, mint egy ölelés vagy a másikba karolás nagyon megnyugtató és kellemes érzést jelent a demens személyek számára is.
  7. 7 Ne feledkezzünk meg a róla gondoskodó hozzátartozóiról sem – akár a házastársáról, gyerekéről vagy más rokonáról van szó! Amíg barátunkkal időt töltünk, ők egy rövid időre kiszakadhatnak a mindennapokból vagy épp elvégezhetnek fontos teendőket.

Demencia tabuk nélkül - igaz történet az Alzheimer-kórról: kattintson tovább!

A demencia előrehaladott stádiumaiban

Amikor a demencia már nagyon előrehaladott állapotban van, vagy a beteg az élete végéhez közeledik, sokszor úgy érezhetjük, hogy tehetetlenek vagyunk. Azonban még ebben a nehéz helyzetben is számtalan mód van rá, hogy jó barátokként ott legyünk a másik mellett.

A legsúlyosabb stádiumban a demenciával élő már nem biztos, hogy felismeri akár a legközelebbi hozzátartozóit vagy tulajdonát. Sokan rendkívül gyengék lesznek, vannak, akik elveszítik beszédkészségüket és segítségre szorulnak az evésben és mozgásban.

  1. 1 Továbbra is töltsünk időt a barátunkkal! Lehet, hogy már nincsen tudatában annak, hogy kik vannak körülötte, de mindenképpen nagyon nagyra értékeli az emberi kapcsolatot. Továbbra is meséljünk neki szép régi emlékeinkről.
  2. 2 Támogassuk a barátunkról gondoskodókat, kiváltképp, ha családtagokról van szó. Egy pár órányi szünet számukra a mindenséget jelentheti.
  3. 3 Legyünk nagyon figyelmesek: egy-egy apró mozdulat vagy jel könnyen utalhat arra, hogy a demenciával élő kényelmetlenül érzi magát vagy fáj valamije. Már jól ismerjük barátunkat, használjuk fel ezt a tudást arra, hogy dekódoljuk a jeleit!
  4. 4 Rendkívüli segítséget jelent a barátunknak, ha azután is látogatjuk, hogy ápolási otthonba vagy kórházba kerül. Az ismerősség sokat jelent egy stresszes, nehéz helyzetben.
  5. 5 Miután barátunk távozik közülünk, akkor is támogathatjuk a szeretteit. A közös emlékeink és az, hogy milyen sokat jelentett számunkra a barátsága, vigaszt hozhat a hozzátartozóknak is.

Olvasta már?

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Így függ össze a magas vérnyomás és a demencia

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: felejtek.hu
# demencia # Alzheimer-kór # felejtés # emlékezet

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés