Ezeket látta már?

Ez is beválhat cukorbetegség ellen? Nem csak az inzulin csökkentheti a vércukorot!

Betegségek
2024. szeptember 05. 05:04
diabétesz cukorbetegség ellen inzulin vércukor csökkentő

Kutatók felfedeztek egy másik molekulát, amely szabályozza a vércukorszintet.

Felfedezésük új terápiák kifejlesztéséhez vezethet a cukorbetegség kezelésére, és az anyagcsere-kutatás ígéretes új irányainak alapjait is lefekteti.

Vércukorszint csökkentése inzulin nélkül

Egy tanulmány szerint az FGF1 nevű hormon a zsírbontás (lipolízis) gátlásával szabályozza a vércukorszintet. Az inzulinhoz hasonlóan az FGF1 is a lipolízis gátlásával szabályozza a vércukorszintet, de a két hormon ezt különböző módon teszi. Fontos, hogy ez a különbség lehetővé teheti az FGF1 alkalmazását az inzulinrezisztenciában szenvedő emberek vércukorszintjének biztonságos és sikeres csökkentésére. - írja a sciencedaily.com.

"Egy második olyan hormon megtalálása, amely elnyomja a lipolízist és csökkenti a glükóz szintet, tudományos áttörés" - mondja a társszerző és Ronald Evans professzor, a March of Dimes molekuláris és fejlődésbiológiai tanszékének tulajdonosa.

Így szabályozza a szervezet a vércukrot

Amikor eszünk, energiában gazdag zsírok és glükóz kerül a véráramba. Az inzulin normális esetben ezeket a tápanyagokat az izmok és a zsírszövet sejtjeihez szállítja, ahol vagy azonnal felhasználják, vagy elraktározzák későbbi felhasználásra.

Az inzulinrezisztenciában szenvedőknél a cukorszint nem a megfelelő mértékben csökken a vérben, és a magasabb lipolízis növeli a zsírsavszintet. Ezek az extra zsírsavak felgyorsítják a máj glükóztermelését, súlyosbítva az amúgy is magas glükózszintet. Ráadásul a zsírsavak felhalmozódnak a szervekben, súlyosbítva az inzulinrezisztenciát, a cukorbetegséget, elhízást.

Korábban a laboratórium kimutatta, hogy az FGF1 beadása drámaian csökkentette a vércukorszintet egerekben, és hogy a krónikus FGF1-kezelés enyhítette az inzulinrezisztenciát. De hogy ez hogyan működik, rejtély maradt.

A mostani munkában a csapat azt vizsgálta, hogy milyen mechanizmusok állnak e jelenségek mögött, és hogyan kapcsolódnak egymáshoz.

  1. 1 Először is kimutatták, hogy az FGF1 az inzulinhoz hasonlóan elnyomja a lipolízist.
  2. 2 Ezután kimutatták, hogy az FGF1 szabályozza a máj glükóztermelését, ahogyan az inzulin is teszi.

Ezek a hasonlóságok arra késztették a csoportot, hogy elgondolkodjanak azon, vajon az FGF1 és az inzulin ugyanazokat a jelátviteli (kommunikációs) utakat használja-e a vércukorszint szabályozására.

Vércukorszint csökkentése: egy másik módszer

Az már ismert volt, hogy az inzulin a PDE3B, egy jelátviteli útvonalat indító enzim révén elnyomja a lipolízist, ezért a csoport a hasonló enzimek teljes skáláját tesztelte, a PDE3B-t a lista élére állítva. Meglepődve tapasztalták, hogy az FGF1 egy másik útvonalat használ - a PDE4-et.

"Ez a mechanizmus lényegében egy második hurok, a párhuzamos útvonal minden előnyével. Inzulinrezisztencia esetén az inzulin jelátvitel károsodik. Ha ez nem működik, a másik útvonal igen. Így továbbra is megmarad a lipolízis és a vércukorszint-szabályozás kontrollja" - mondja az első szerző Gencer Sancar, az Evans-laboratórium posztdoktori kutatója.

Az inzulinrezisztencia kezelésében áttörést jelenthet

A PDE4 útvonal megtalálása új lehetőségeket nyit a magas vércukorszint (hiperglikémia) és az inzulinrezisztencia elleni gyógyszer-kutatás előtt. A tudósok lelkesen vizsgálják az FGF1 módosításának lehetőségét a PDE4 aktivitásának javítása érdekében. Egy másik útvonal a jelátviteli útvonal több pontját célozza meg, mielőtt a PDE4 aktiválódik.

"Az FGF1 egyedülálló képessége, hogy inzulinrezisztens cukorbeteg egerekben tartós glükózszint-csökkentést idézzen elő, ígéretes terápiás útvonal a cukorbetegek számára. Reméljük, hogy ennek az útvonalnak a megértése jobb kezelésekhez vezet majd a cukorbetegek számára" - mondja Michael Downes, az Evans-labor vezető munkatársa, társszerző. "Most, hogy van egy új útvonalunk, kideríthetjük, hogy milyen szerepet játszik a szervezet energiahomeosztázisában, és hogyan manipulálhatjuk."

Összegezve

  • A kutatók felfedeztek egy új molekulát, amely szabályozza a vércukorszintet.
  • Az FGF1 nevű hormon gátolja a zsírbontást és szabályozza a vércukorszintet
  • Lehetőséget biztosít az inzulinrezisztencia kezelésére.
  • Különböző jelátviteli útvonalat használ, mint az inzulin.
  • Az FGF1 új terápiás lehetőségeket nyithat a cukorbetegség kezelésére.
Gyakran zsibbad a lába? Ilyen, amikor anyagcsere-betegséget jelez
Kapcsolódó cikk

Gyakran zsibbad a lába? Ilyen, amikor anyagcsere-betegséget jelez



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: sciencedaily.com
# Cukorbetegség # inzulin # inzulinrezisztencia # diabétesz # vércukorszint # FGF1 # Kutatás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés