Ezeket látta már?

A krónikus vesebetegség figyelmeztető jelei: erre érdemes odafigyelni

Betegségek
2024. május 20. 16:04
nyiroködéma, limfödéma, püffedt láb, lábdagadás

A vesebetegség kialakulásának esélye bizonyos esetekben nagyobb. A tüneteket nem szabad félvállról venni.

A vesénkre rendszerint kevesebb figyelmet fordítunk, pedig már a magas vérnyomás is komolyan károsíthatja. A bab alakú, ökölnyi méretű páros szerv, mindkét oldalon a hát közepének magasságában, a bordák alatt helyezkedik el. A vese feladatai: az anyagcsere során keletkező salakanyagok és a felesleges víz eltávolítása, a vérben jelenlevő víz, sók, cukor és egyéb tápanyagok, bomlástermékek koncentrációjának normális értéken tartása, beállítása, valamint hormonokat is termel.

Így dolgozik értünk a vesénk

Az anyagcsere során képződött salakanyagokat tartalmazó vért a veseartéria szállítja a vesébe, majd ott több kisebb ágra bomlik. A vér ezeken keresztül áramlik tovább a kis szűrőegységek millióihoz, melyeket nefronnak nevezzük. A vér itt tisztul meg a salakanyagoktól. A nefronok részt vesznek ezen kívül a vér kálium, nátrium és foszfát szintjének szabályozásában, a szervezet pillanatnyi igényeinek megfelelően. A salakanyagok és a felesleges víz adja a vizeletet, amely ürítésig a húgyhólyagban tárolódik. Míg a megtisztított vér a vesevénán át távozik a szervből.

A vese ezen kívül több hormon előállításáért felelős. Ezek a csontvelőt vörös vértestek képzésére stimuláló eritropoetin, valamint a vérnyomás szabályozásában szerepet játszó renin. Az aktív - a kalcium és a foszfor anyagcserére és csontképződésre ható – D-vitamin is többek között a vese közreműködésével alakul ki.

Ezek a leggyakoribb vesebetegségek

Számos, különböző betegség járhat a vese érintettségével, a két leggyakoribb a diabétesz és a magas vérnyomás. Előbbi esetben a magas vércukorszint károsítja a nefronokat a vesében, diabéteszes nefropátia alakul ki, amely a veseelégtelenség egyik leggyakoribb oka. A magas vérnyomás pedig a vese hajszálér-hálózatát teheti tönkre.

Egyéb vesebetegségek:

  • Glomerulonefritisz (vesegyulladás).
  • Policisztás vesebetegség (veleszületett megbetegedés, amelyben az egészséges veseszövet helyén fokozatosan egyre több folyadék tartalmú ciszta alakul ki).
  • Reflux nefropátia (vizeletvisszaáramlás a húgyhólyagból a vesébe).

A krónikus vesebetegség tünetei

Krónikus vesebetegségről akkor beszélünk, ha a csökkent veseműködés, vagy a vesekárosodás tünetei tartósan fennállnak, azaz a vese nem képes kielégítően ellátni a feladatait. Ez krónikus veseelégtelenséghez vezethet, illetve fokozza a szív- és érrendszeri megbetegedések (stroke, szívroham) kialakulásának valószínűségét.

Krónikus vesebetegség kiváltó oka sokféle lehet, a leggyakoribb ezek közül a diabétesz és a magas vérnyomás. A betegség kezdeti stádiumban ritkán okoz tüneteket.

Vesebetegségre utalhat:

  • a vér megjelenése a vizeletben,
  • a vese tájékán jelentkező fájdalom,
  • a fájdalmas vizeletürítés, a vizeletürítések közötti időtartam
  • és a távozó vizelet mennyiségének megváltozása,
  • ödéma a bokán és a szem alatt,
  • fáradtság

A betegség előrehaladtával újabb tünetek jelentkezhetnek.

A krónikus vesebetegség rizikótényezői:

  1. 1 50 év feletti életkor
  2. 2 diabétesz
  3. 3 magas vérnyomás
  4. 4 dohányzás
  5. 5 elhízás
  6. 6 családi kórelőzményben már szerepelt vesebetegség

A krónikus vesebetegség diagnosztizálása

A krónikus vesebetegség diagnosztizálásának legáltalánosabb módja a vese állapotára vonatkozó teljes kivizsgálás, amely magában foglalja a vérnyomás mérést, valamint a vese működési paramétereit vizsgáló vér és vizelet teszteket egyaránt. Fokozottan veszélyeztetett egyéneknél ajánlatos az állapotfelmérést évente elvégeztetni.

A krónikus vesebetegség kezelését az állapot előrehaladottsága határozza meg. Általában olyan életmódbeli változtatások is szükségesek, mint a dohányzás abbahagyása, az egészséges testtömeg elérése, a rendszeres vérnyomás és vércukorszint ellenőrzés, valamint a betegség következtében fellépő esetleges vérszegénység és a megváltozott kalcium – foszfor anyagcsere kezelése.

Súlyos veseelégtelenség kialakulása esetén, dialízis, vagy veseátültetés válhat szükségessé. Fontos tehát a krónikus vesebetegség mielőbbi felismerése és megfelelő kezelése, hogy megakadályozható, vagy legalábbis késleltethető legyen a betegség progressziója.

Olvasta már?

<KÖVETKEZŐ CIKK>

3 kezelés, ami csillapíthatja a derékfájást

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: MSD Orvosi Kézikönyv
# vesebetegség # Cukorbetegség # diabétesz # tünetei # dohányzás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés