Ezeket látta már?

Városban él? Ezért lehet nagyobb az esélye az ekcémára

Betegségek
2024. november 04. 11:54
ekcéma, város, oka, tünet, bőrszárazság

A hideg időjárás beköszöntével sokan tapasztalják, hogy bőrük kiszárad, húzódik, viszket. Az ekcémával élők számára így különös kihívást jelenthetnek a téli hónapok, amit a száraz levegő, fűtés és légszennyezés tovább ront.

Szerencsére léteznek azonban olyan megoldások, amelyek alkalmasak a bőr hidratálására és az ekcéma tüneteinek enyhítésére a hűvösebb hónapokban is.

Az ekcéma típusai, tünetei

Az ekcéma egy krónikus, gyulladásos bőrbetegség, amely a világ lakosságágának 10 százalékát érinti. Viszketéssel, bőrpírral és száraz, repedezett bőrfelületekkel jár, tünetei bármelyik életkorban megjelenhetnek, illetve vissza-vissza térhetnek. Leggyakrabban az arcon, a kezeken, könyökön és térden jelenik meg, de bármely testrészen előfordulhat. Rendszerint valamilyen alapbetegség kísérője, a kiváltó tünetegyüttes pontos oka sokszor nem, vagy nehezen azonosítható. Összefüggésben állhat más allergiás betegségekkel, mint például az asztma vagy az allergiás nátha, ezért a korai diagnózis és kezelés kiemelten fontos.

Az ekcéma több formában jelentkezhet, és tünetei változatosak lehetnek:

· Akut ekcéma: A bőr kipirosodik, viszket, apró hólyagok jelennek meg rajta, melyek vakarás következtében sebekké, pörkökké alakulnak.

· Krónikus ekcéma: Hosszan fennálló esetben a bőr megvastagszik, vöröses, hámlik, és utcakövezetszerű, érdes felszínűvé válik.

Az ekcémát kiváltó okok alapján megkülönböztethetjük a genetikai és a környezeti eredetű ekcémát. Az genetikai eredetű ekcéma gyakran már gyermekkorban megjelenik, míg a környezetit külső tényezők okozzák. Ezek a tünetek kizárólag a beteg egyéni bőrreakciói, és semmilyen módon nem fertőznek, azonban személyre szabott kezelés javasolt.

Egyre gyakoribb probléma a városlakók körében

Az ekcéma előfordulása az elmúlt évtizedekben világszerte növekedett, különösen a városi lakosság körében. A városi környezetben magasabb a levegőszennyezés, a pollen- és poratka-koncentráció, valamint az egyéb allergének, amelyek jelentősen fokozhatják a bőr gyulladásos reakcióit.

Emellett a modern higiéniai szokások, a stressz, az étrend és a mozgáshiány mind hozzájárulnak a bőr állapotának romlásához. A gyakori tisztálkodás és antibakteriális szerek felborítják a bőr mikrobiomját és PH-ját, így szárazabbá és irritáltabbá teszi azt. A stressz és a helytelen táplálkozás gyulladást okoznak a szervezezben, ezáltal közvetlenül is kiválthatják az ekcémás panaszok súlyosbodását. A hidegebb hónapokban a mozgáshiány csökkenti a bőr oxigénellátását, ami lassítja a regenerálódást és növeli a kiszáradás kockázatát.

Tippek a megelőzéshez

Az ekcéma fellángolása nemcsak kellemetlen, de az életminőséget is befolyásolhatja, éppen ezért kiemelt figyelmet kell fordítani a megelőzésre.

A legfontosabb lépés a bőr megfelelő hidratálása és védelme, különösen a hideg hónapokban, amikor a száraz levegő és a hőmérséklet-csökkenés tovább ronthatja a bőr állapotát. A megfelelő krémek a bőr hidratálása és visszazsírozása mellett hatékonyan csökkentik a viszketést és elősegítik a bőr természetes regenerálódását, amely nélkülözhetetlen a sebgyógyulás folyamatában.

Télen különösen ajánlott a párásítók használata a beltéri levegő nedvességtartalmának növelésére, a természetes, légáteresztő ruházat viselése, amely kíméletes a bőrhöz. Kerüljük a túl forró vízzel való fürdést is, mert ez tovább száríthatja a bőrt. Ehelyett alkalmazzunk inkább langyos zuhanyt és ezt követően rögtön hidratáljunk. Szintén nagyon fontos, hogy törekedjünk a stressz kezelésére is.

Gyógynövényekkel a tünetek ellen

Ekcéma esetén a szteroidos krémek alkalmazása bár rövid távon hatékonyan csökkentheti a gyulladást és a viszketést, hosszú távon káros mellékhatásokkal járhat. Elvékonyíthatja a bőrt, és idővel a bőr természetes védekezőképessége is csökkenhet. Éppen ezért érdemes a szteroidok helyett kíméletesebb, gyógynövény-alapú készítményeket választani, amelyek természetes módon nyugtatják a bőrt és segítik annak regenerációját.

,,A megfelelő kezelés alapja a bőrbarrier helyreállítása- ezt speciális, hipoallergén, illat- és színezékmentes lipidpótló krémekkel érhetjük el, amelyek segítenek megőrizni a bőr nedvességtartalmát, minimalizálják a gyulladást és megelőzik a tünetek súlyosbodását. A gyógynövény-alapú lipo krémek ideálisak az ekcéma kezelésére és megelőzésére. A gyógynövényes összetevők, mint a panthenol, arginin és teafaolaj, kíméletesen, természetes módon nyugtatják a bőrt, segítik annak regenerációját, és antibakteriális hatásukkal megelőzik a felülfertőződést, így támogatva a bőr védekezőképességének fenntartását” - emelte ki Dr.Kelen Ákos, a Dr.Kelen márka termékfejlesztő szakgyógyszerésze.

Nem csak krémeket használhat bőrviszketés ellen: 8 ekcéma tanács a bőrgyógyásztól
Ez a cikk is érdekelheti

Nem csak krémeket használhat bőrviszketés ellen: 8 ekcéma tanács a bőrgyógyásztól

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# ekcéma # város # bőrszárazság # bőrviszketés

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés