Sűrűn fáj a hasa? Ezeket a kérdéseket teszi majd fel az orvosa
Ha a hasfájás tartósan jelentkezik, esetleg egyéb panaszok is társulnak hozzá, javasolt szakemberhez fordulni. Mutatjuk, milyen kérdésekre készüljön fel az orvosnál.
Dr. Németh Alíz gasztroenterológus, hepatológus, a Budai Allergiaközpont orvosa elmondta, hogy milyen kérdések segítik a diagnózist a komplex kivizsgálás során.
Hol és mennyi ideje jelentekzik a hasfájás?
Az orvos számára lényeges információ, ha pontosan be tudjuk határolni a fájdalom helyét. Ez máris egy lépéssel közelebb vihet a kiváltó ok megtalálásához. Emellett, ha a kivizsgálásra érkezünk, érdemes azt is átgondolni, hogy mióta érezzük a fájdalmat. Egybe esik-e ez az időpont egyéb eseménnyel, például műtéttel, új gyógyszer szedésével vagy egyéb, egészségünket befolyásoló körülménnyel.
Hasfájás: innen tudhatja, hogy vakbélgyulladás okozza - kattintson!
Hogyan és mikor fáj a hasa?
A hasfájás lehet görcsös, éles, szúró jellegű, feszítő vagy tompa – a betegek különbözően írják le, amit éreznek, de az is nagyon lényeges információ
– magyarázza dr. Németh Alíz.
Fontos továbbá, hogy mikor jelentkezik a fájdalom. Napszakhoz, esetleg étkezéshez, mozgáshoz köthető? Érdemes a kivizsgálás előtt megfigyelni magunkat és egy tüneti naplóban rögzíteni, ha összefüggést gyanítunk a hasfájás és a kiváltó ok között.
Egyéb panaszok a hasfájás mellett?
A hasfájás mellé társuló tünetek is lényeges információt adnak a diagnózishoz. Gondoljuk át, hogy tapasztalunk-e például székrekedést, hasmenést, de még a bőr- és légúti tünetek is lényegesek lehetnek. Dr. Németh Alíz elmondta, hogy reflux esetében például gyakori az elhúzódó – különösen reggel, ébredéskor jelentkező - torokfájás, rekedtség, de a visszaáramló savas gyomortartalom akár krónikus orrmelléküreg-gyulladást is okozhat. Ha székrekedés is jelentkezik, akkor a hasfájás akár pajzsmirigy alulműködéssel is összefügghet.
A hasfájásnak többnyire egyszerű okai vannak. Olvasson tovább!
Emellett természetesen több gasztroenterológiai kórkép is állhat a háttérben. A kivizsgálás tehát mindenképpen komplex, és fontos részét képezi a beteg részletes kikérdezése, érdemes ezért alaposan felkészülni az első orvosi találkozóra – tanácsolja dr. Németh Alíz.