Ezeket látta már?

Érvédelem - és májkárosodás? (a sztatinok nyomában)

Betegségek
2010. november 26. 10:18
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Az erek védelme nem okoz májkárosodást! A koleszterincsökkentő sztatin alapú gyógyszerek egy májenzim gátlása útján hatnak, de nem rontják a máj működését. Görög kutatók fontos felismerését a világ egyik leghagyományosabb orvosi folyóirata, az angol Lancet közölte.

A "rossz" LDL koleszterin a koszorúér-szűkület legfőbb okozója: a zsírnemű anyag a vérben keringve oxidálódik és rátapad a verőerek falára, ahol növekedő párnaként beszűkíti az ér átmérőjét és így gátolja a véráramlást. Nagy előrelépést jelentett a szívroham megelőzése szempontjából azoknak a gyógyszereknek a fölfedezése, melyek csökkentik a koleszterin vérszintjét.

verrog-hoz-d00000B64d1025221fa10

Forrás: Medipress


Ételekkel is jut koleszterin a szervezetünkben, de a legnagyobb mennyiséget mi magunk termeljük: a vérkeringésünkbe kerülő koleszterin legnagyobb része a májunkban készül. A sztatin alapú készítmények azt az enzimrendszert gátolják, amelyik a koleszterin előállításában játszik szerepet.

Májunk épségére viszont vigyázni kell. Sok laboratóriumi vizsgálat létezik, melyek jelzik a máj működését, a májfunkciót. Az évek óta folyamatban lévő tanulmányok igazolták, hogy a sztatinok a legbiztonságosabb gyógyszerek közé tartoznak, de nem voltak adatok: van-e kockázata annak, ha májbetegségben is adják ezeket a készítményeket.

Vasziliosz G. Atirosz és munkatársai évek óta a koleszterincsökkentés és a koszorúér-betegség kapcsolatával foglalkoznak. Kutatásaiknak most azokat az adatait elemezték, melyek a sztatinkezelés és a kórosnak vélt májfunkciós eltérések közötti összefüggésre vonatkoztak.

A kutatók az 1600 vizsgálati alanyból 437, koszorúér-betegségben szenvedő személyt emeltek ki, akiknek a laboratóriumi eredmény alapján valószínűleg májműködési zavaruk volt. Ezek közül 227 kapott sztatinkezelést, a többiek nem szedtek ilyen gyógyszert.

A hároméves megfigyelési idő alatt a sztatin kezelésben nem részesülő kontrollcsoportban a szív-és érrendszeri betegségek okozta esemény, az infarktus vagy a szélütés 20 százalékban fordult elő, míg a sztatin érvédő hatását bizonyítva a gyógyszert szedők között ez csak 10 százalék volt.

A májra vonatkozó eltérések aránya nem különbözött: a sztatin nem okozott májkárosodást. A szív-és érbetegségek rizikóját a sztatin szedése ugyanakkor 39 százalékkal csökkentette, tehát ez a gyógyszerelés indokolt és biztonságos.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: MTI
# gyógyszer # májbetegség # szív- érrendszeri betegségek # terápia

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés