Ezeket látta már?

Hogyan hat a krónikus derékfájás a lelkünkre és mit tehetünk ellene?

derék hátfájás szorongás érzelmek Mindfulness relaxáció

A derékfájás leggyakoribb okai közé tartoznak a porckorongsérülések, az isiász vagy egyéb hátsérülések.

A hátfájás rendkívül gyakori tünet, és minden ember másképp viseli. Még két olyan beteg esetében is jelentősen különbözhetnek a fájdalomra adott reakcióik, akik azonos mértékű fájdalmat élnek át. Ezek az eltérések pedig részben a lelki hozzáállástól és az életszemlélettől is függenek.

Hogyan kapcsolódik a krónikus hátfájás az érzelmeinkhez?

Amikor a fizikai mozgásunk korlátozott, az lelki feszültséget okozhat, ami tovább súlyosbíthatja a fájdalmat. Ha például szorongunk, sokkal elviselhetetlenebbnek érezzük a fájdalmat.

De nem csak a meglévő érzelmi attitűdök nehezítik a hátfájást. Maga a fájdalom is képes átprogramozni az agyat. Amikor először érezzük a fájdalmat, ez hatással van a fájdalomérzékeny agyi területekre. Ám amikor a fájdalom hosszú ideig fennáll, az agy aktivitása átterelődik a "fájdalom" területekről az érzelmi feldolgozó területekre. Ezért fordulhat elő, hogy a krónikus hátfájás esetén gyakran az olyan érzelmek kerülnek előtérbe, mint a szorongás. Ez pedig nehezítheti az érzelmi kontrollt és a fájdalom kezelését.

Mit tehet a krónikus hátfájás ellen?

Néhány pszichológiai módszer segíthet a hátfájás kezelésében. Egyes terápiák megváltoztatják a fájdalom érzékelését, és enyhítik azokat a lelki tényezőket (például szorongást), amelyek magas szinten tartják a fájdalomérzetet.

1. Mindfulness-alapú stresszcsökkentés

Az egyik legerősebb, bizonyítékokkal alátámasztott kezelés (minden krónikus fájdalom szindróma esetében, nem csak a hátfájás esetén) a mindfulness. Egy tanulmány kimutatta, hogy a mindfulness-alapú stresszcsökkentés nevű technika segíthet a hátfájás csökkentésében, és azáltal, hogy növeli a homloklebenybe irányuló agyi véráramlást, javítja az érzelmi kontrollt is. Akár már egy nyolchetes kurzus során is el lehet sajátítani ezt a technikát, és segítségével csökkenthetjük a szorongásos és depressziós tüneteket is. A mindfulness egy agyi relaxációt jelent, amikor szándékosan figyelmen kívül hagyjuk a mentális "fecsegést", és kimondottan a légzésünkre koncentrálunk.

2. Kognitív viselkedésterápia

A kognitív viselkedésterápia szintén hasznos lehet. Csoportos vagy egyéni foglalkozásokon vehetünk részt. A kognitív viselkedésterápia azt is megakadályozhatja, hogy egy akut sérülés krónikus hátfájássá alakuljon.

3. Hipnózis

Olykor a hipnózis is segíthet a fájdalom enyhítésében. A kognitív viselkedésterápia és a hipnózis hatékonyságát a hátfájás esetében kevesebb bizonyíték támasztja alá, mint mindfulness-alapú stresszcsökkentését, de érdemes kipróbálni.

4. Progresszív izomrelaxáció

Az októl függően a derékfájás progresszív izomrelaxációval is kezelhető. Ez egy gyorsan elsajátítható, egyszerű, és rendkívül hatékony relaxációs technika, amelyet már évtizedek óta alkalmaznak a stressz és szorongás csökkentésére és az egyes krónikus betegségek tüneteinek enyhítésére. A gyakorlás során különböző izomcsoportjainkat kezdetben megfeszítjük, majd a feszítés elengedését követően az izmok reflexes elernyedését követve ellazítjuk az izmokat.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

3 kezelés, amivel enyhíthető a derékfájás

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

derékfájás

Forrás: Harvard Health Publishing
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához