Ezeket látta már?

Tények és tévhitek az aranyérről - igaz, hogy a véres széklet az egyik legfőbb tünete?

Tünet
2024. március 19. 08:04
aranyér oka hideg felület ülés

Sokan küldenek vele, mégis csak kevesen fordulnak vele orvoshoz.

Aranyérrel sokan küzdenek, mégis keveset beszélnek róla. A legtöbb ember tisztában van a tüneteivel, viszont kialakulásának okairól és kezeléséről több tévhit is kering.

Dr. Tihanyi Balázs, a Trombózisközpont sebésze az aranyérrel kapcsolatos tényeket és tévhiteket ismerteti.

Aranyeret a nagyon hideg felületen való ülés is okozhatja- HAMIS

Igen elterjedt tévhit az, miszerint a hideg felületen való ülés elősegíti a kialakulását, ám a kutatók szerint inkább a hosszas ülésnek van köze az aranyér kialakulásához, nem pedig az adott felület hőmérsékletének. Éppen ezért ha hajlama van rá, illetve aranyérrel küzd, lehetőleg ne üljön –vagy álljon- sokat egy helyben.

Aranyér csak az idősebbeknél fordul elő- HAMIS

Való igaz, az aranyér könnyebben kialakul az idősebbeknél, ám ez még nem jelenti azt, hogy a fiatalabbak ne küzdhetnének vele. Amennyiben valaki keveset mozog, ülőmunkát folytat, rostszegényen táplálkozik, kevés folyadékot fogyaszt, esetleg krónikus hasmenéssel vagy székrekedéssel küzd, úgy az aranyeret is okozhat- akár kamasz, akár idősebb az illető.

Aranyér ellen csak a műtét hozhat megoldást- RÉSZBEN IGAZ

Az aranyeres csomóknak több stádiumuk van, és csak súlyosabb esetben van szükség műtétre. Léteznek igen hatásos gyógyszerek, kúpok és kenőcsök, melyek csökkentik a gyulladást, a fájdalmat, valamint összehúzzák az ereket is. Ráadásul mindezek mellett megfelelő életmóddal is sokat lehet tenni a probléma ellen.

Az aranyér könnyen kialakul terhesség során- IGAZ

Terhesség során sajnos megnő az aranyér kialakulásának rizikója, melynek fő oka, hogy a növekvő méh és a magzat a hasüregi nyomást megnövelve nyomást gyakorol a környező vénákra, így a végbél környékén pangás alakul ki. Ráadásul csak tovább ront a helyzeten a kismamáknál gyakori székrekedés, valamint a szüléskor az erős hasprés, nyomás is.

A WC papíron talált vér figyelemfelkeltő jel- IGAZ

A gyulladásban lévő aranyeres csomók gyakran véreznek, így általában székelés során észlelt vérfolt igen komoly fegyelemfelkeltő jel. Emellé társulhat még fájdalom is, így a panaszok esetén mielőbb orvoshoz kell fordulni, már csak azért is, hogy ki lehessen zárni a súlyosabb betegségek (pl. vastag-, vagy végbélrák) meglétét.

Aranyér fennállása során kerülni kell a mozgást- HAMIS

Sokan úgy gondolják, a mozgás csak ront az aranyeres csomókon, így inkább hanyagolják. Pedig nem csak a megelőzésben, de a kezelésében is fontos szerepet kap a rendszeres, könnyed testmozgás. Természetesen a súlyemelés, az erős hasprés kerülendő, mivel a hasűri nyomást megnövelve nagyobb terhelésnek lesznek kitéve a rektális vénák, fokozva az aranyeresség kialakulásának kockázatát!

Magától nem fog elmúlni

Az aranyeres betegség négy stádiumra osztható, és a tünetek idővel fokozatosan súlyosbodnak. Kezdetben a csomók nem észlelhetők tapintással, csak végbéltükrözés során lehet őket megfigyelni. Az idő múlásával székeléskor kitüremkednek a végbélnyílás elé, de még visszahúzódnak maguktól. Előrehaladottabb állapotban a csomókat csak kézzel lehet visszahelyezni, és gyakrabban jelentkezik vérzés székeléskor. A legsúlyosabb stádiumban az aranyér csomókat már kézzel sem lehet visszahelyezni, és ezek rendkívül érzékenyek és fájdalmasak.

Összegezve

  • Az aranyér kialakulásának okai között szerepelhet hosszas ülés, rostszegény táplálkozás, kevés folyadékfogyasztás, valamint székrekedés valamint a hasmenés.
  • Terhesség alatt a növekvő méh és a magzat nyomást gyakorol a környező vénákra, ami megnöveli az aranyér kialakulásának kockázatát.
  • Az aranyér kezelésére hatásos gyógyszerek, kúpok és kenőcsök állnak rendelkezésre, valamint a megfelelő életmód is sokat segíthet a probléma ellen.
  • Rendszeres, könnyed testmozgás fontos szerepet játszik az aranyér megelőzésében és kezelésében, ugyanakkor a súlyemelés és az erős hasprés kerülendő.
Aranyér: oka, tünetei, otthoni és orvosi kezelése
Kapcsolódó cikk a témában

Aranyér: oka, tünetei, otthoni és orvosi kezelése

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Trombózis és Hematológiai Központ
# aranyér # aranyér tünetei # ülőmunka # idősek # műtét # terhesség # vérzés

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés