Ezeket látta már?

Ezeknél a betegségeknél alacsony hatékonyságú a Pfizer-vakcina

Betegségek
2021. december 22. 14:10
BioNTech, Pfizer, koronavírus, vakcina, hatása, vírus,  fertőzés

A hemato-onkológiai betegeket vizsgálva mostanra az látszik, hogy a koronavírus elleni vakcinák kiváltotta immunválasz kérdéses.

A vakcináció kezdete óta jelentős mennyiségű információt gyűjtöttek az onkológusok, hemato-onkológusok, és kiderült, hogy számos betegnél, elsősorban a non-Hodgkin-limfómás betegeknél, illetve bizonyos daganatterápiában használt gyógyszerek szedése esetén a Covid-19 elleni vakcinák hatásossága jelentős mértékben csökken.

Gyűjtik az adatokat az oltások hatásosságáról

A tumoros betegek és közülük is azok, akik hemato-onkológiai betegek, már a Covid-19 elleni védőoltások alkalmazásának a kezdeti szakaszában is priorizált betegcsoportnak minősültek. Vagyis, a szakemberek azt mondták, hogy nekik az elsők között kell lenniük, ha a koronavírus elleni védőoltás felvételéről van szó. Számukra elsősorban a Pfizer-BioNTech mRNS-alapú vakcináját (BNT162b2) javasolták. Tény azonban, hogy a Covid-19 elleni vakcinák hatásosságát illetően ennél a betegcsoportnál nem állt rendelkezésre nagyszámú adat.

Heidelbergi kutatók egy nagyszabású vizsgálatot indítottak ezen a területen, és a jelenleg rendelkezésre álló eredményeikről az Amerikai Hematológiai Társaság (ASH) 63. éves gyűlésén számoltak be.

A németországi vizsgálatban 373 hemato-onkológiai beteg (átlagéletkor 64 év) vett részt; közülük 101 beteg krónikus mieloid leukémiás volt, 76-an mieloproliferatív megbetegedésben szenvedtek, 60-an indolens non-Hodgkin limfómások voltak, 18 betegnél agresszív non-Hodgkin limfóma, 9 főnél Hodgkin-limfóma volt jelen.

A páciensek 77 %-át Pfizer/BioNTech vakcinával oltották be, 10 %-uk a Moderna oltóanyagát vette fel, 7 %-uk AstraZeneca oltásban részesült, míg 6 %-uk az AstraZeneca oltás után másodikként Pfizer/BioNTech vakcinát kapott. A második oltás után két héttel valamennyi betegnél megmérték az immunválasz erősségét jelző paramétereket, az ellenanyagszintet. A betegeknél a mért antitest-koncentráció 0,4 és 250 U/ml közötti volt, miközben ismert, hogy a legalább 0,8 U/ml értékek számítanak elfogadhatónak.

Minden 7. betegnél elmaradt a vakcinák utáni immunválasz

Az eredmények rámutattak arra, hogy a hemato-onkológiai betegeknek csak a 85 %-ánál alakult ki megfelelő immunválasz az oltást követően. A hemato-onkológiai megbetegedések különböző típusainál azonban igen eltérő volt a vakcinákra adott válasz. Míg a krónikus mieloid leukémiás betegek 99 %-ánál kialakult az immunválasz, addig az aggresszív non-Hodgkin limfómás betegek mindössze 55 %-ánál, és az indolens non-Hodgkin-limfómások 58 %-ánál. Vagyis, a non-Hodgkin limfómások közel fele a két adag vakcina után sem volt védett.

Kiderült az is, hogy bizonyos gyógyszeres kezelések, köztük a rituximab, a ruxolitinib és az ibrutinib/akalabrutinib kezelések alacsonyabb immunválasszal járnak együtt. Vagyis, ha ilyen kezelésekben részesül a beteg, jóval kisebb eséllyel hatásosak nála a Covid-19 elleni vakcinák.

Olvasson tovább! Ilyen, amikor rákos elváltozást jelez a nyirokcsomó

A vizsgálat alapján nem elég az oltás

A hemato-onkológiai betegeknél a vakcinák kiváltotta immunválasz kérdéses. Éppen ezért, esetükben különösen veszélyes lehet csupán a vakcináció biztosította védelemre alapozni. Amellett maszkviselés, a szociális kontaktusok korlátozása, a családtagok oltása is javasolt. A kezelőorvosnak kellene dönteni arról is, hogy mikorra legyen időzítve az Covid-19 elleni oltás és mikorra legyen időzítve a szükséges gyógyszeres kezelés.

Dr. Budai Marianna PhD.

szakgyógyszerész

Forrás

(1) https://www.aerzteblatt.de/treffer?mode=s&wo=1041&typ=1&nid=130058&s=non%2Dhodgkin

(2) https://ash.confex.com/ash/2021/webprogram/Paper146832.html

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Dr. Budai Marianna PhD. szakgyógyszerész
# oltás # vakcina # pfizer # mrns # daganat # rák

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés