Ezeket látta már?

Óraátállítás és karantén: erre figyeljen, hogy nyugodtan alhasson éjszakánként

Betegségek
2020. március 31. 07:57
alvászavar ellen, nyugodt alvás

Vasárnap 1 órával előrébb kellett állítanunk az óráinkat, ez könnyen megboríthatja a napirendünket, főleg , ha a koronavírus miatt otthoni kényszerpihenőn vagyunk. Mit tehetünk az alvásritmus helyreállításáért?

Miért kell még mindig átállítani?

Korábban már megszületett a döntés, hogy az óraátállítást eltörlik, és minden ország maga dönthet arról, hogy a téli vagy a nyári legyen a végleges időszámítás. A járvány miatt azonban a döntés meghozatala elcsúszhat, addig pedig kénytelenek vagyunk továbbra is átállítani az óráinkat a szokott módon.

Az alváskutatás, a napszakos ritmusok jelentőségének és szerveződési mechanizmusainak feltárásáért adott 2017-es élettani Nobel-díj, a baleseti statisztikák és még sok minden más is azt mutatja, hogy az órákat nem célszerű átállítani, és a korán kelést sem kell erőltetni. Az eredeti, időzónánknak megfelelő idő visszaállítása lenne a legésszerűbb döntés egészségügyi szempontból. Régóta élünk olyan időbeosztás szerint, amelyben a tevékeny óráinkat akkorra időzítjük, amikor a legtöbb a természetes fény, és ez jelenleg a téli időszámításnak felel meg leginkább.

Az éjszakai pihenés nélkülözhetetlen

A megfelelő minőségű alvás elengedhetetlen a szervezet ellenálló képességének fenntartásához. A koronavírus miatti home office, esetleg a kényszerpihenő alatt sok embernél felborult a napi rutin, ami érinti az éjszakai pihenést is. Bár sokak számára adódik most lehetőség arra, hogy nap közben pótolják az éjjel kimaradt alvást, fontos tudni, hogy a nappalok és éjszakák változásaihoz történő alkalmazkodás ütemét a rendkívüli helyzetben sem szabad megbontani.

Beszélne telefonon egy orvossal? Kattintson IDE!

Vigyünk rendszert az alvási szokásainkba, feküdjünk és keljünk minden nap ugyanabban az időben. Segíthet a rendszeres testmozgás is, de semmiképp se lefekvés előtt tornázzunk. Lefekvés előtt 4 órával már kerüljük a koffeint, az alkoholt, és ne együnk nehéz, fűszeres, esetleg cukros ételeket. Szellőztessünk folyamatosan, és igyekezzünk annyira kényelmessé tenni a fekhelyünket, amennyire csak lehet.

Forrás: Magyar Alvás Szövetség

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# koronavírus # karantén # óraátállítás # alvás # alvási nehézségek # Covid-19 # járvány

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés