Ezeket látta már?

Koronavírus: ezért tarol a brit mutáció

Betegségek
2021. március 18. 14:05
birt mutáció, koronavírus, covid

Miért olyan bivalyerős ez a koronavírus variáns, hogy a fél vilgáot letarolja? Mekkora veszélyt jelenthetnek az új variánsok, azok is ugyanilyen fertőzőek? A válasz: egyelőre nem!

A brazil és a dél-afrikai koronavírus mutáns mellett most két, a Fülöp-szigetekről származó koronavírus-variánssal fertőzöttet azonosítottak Angliában. Kutatások szerint ezek a variánsok a várttal ellentétben mégsem annyira fertőzők, aminek két oka lehet: 1. az idejében bevezetett korlátozások, 2. a brazil mutáció mindent visz.

A P.3 névre keresztelt változatról a fülöp-szigeteki tisztviselők március 9-én számoltak be, és a többi tengerentúlról érkező variánshoz hasonló mutációt tartalmaz. Az Egyesült Királyság eddig sikeresnek bizonyult annak megakadályozásában, hogy a változatok futótűzként terjedjenek a lakosság körében. Szakértők úgy vélik, hogy az eddigi viszonylag szerény elterjedésük annak köszönhető, hogy a brit variánsnak evolúciós előnye van az újonnan érkező mutánsokkal szemben.

"Egyre világosabb, hogy az aggodalomra okot adó egyéb változatok nem terjednek annyira, mint a B.1.1.7., brit mutáció" - mondta Dr. Jeffrey Barrett, a Wellcome Sanger Intézet Covid-19 genomikai központjának igazgatója. Barrett megjegyezte, hogy az intenzív korlátozás nagyban hozzájárulhatott ahhoz, hogy a világ minden tájáról érkező változatok nem robbantak be.

A tudósok úgy vélik, hogy a Sov-Cov-2, a Covid-19-et okozó vírus átlagosan havonta körülbelül két mutációt szerez, ez az influenza arányának körülbelül a fele és a HIV-nek egynegyede. De ezek közül a véletlenszerű genetikai változatok közül csak néhány okoz aggodalmat.

Mégsem olyan erősek az új mutánsok?

Az egyik ilyen törzset, az 501.v2 néven először Dél-Afrikában találták meg tavaly év végén, és nem sokkal később megjelent Európában is. Számos tanulmány azt sugallta, hogy a dél-afrikai mutáns fertőzőbb, halálosabb és jobban elkerüli az oltásokat, mint számos elődje. Az elmúlt hat hétben azonban az Egyesült Királyságban az esetek száma 77-ről csak 344-re nőtt.

A Brazíliából származó P.1 brazil mutáns a briteknél is komoly aggodalmat okozott, amikor február végén hat esetet azonosítottak. Gyors terjedésével kapcsolatos aggodalmakat súlyosbították azok a tanulmányok, amelyek szerint kétszer olyan fertőző volt, mint a Brazíliában keringő egyéb törzsek, és képes volt elkerülni az előzetes fertőzés okozta természetes immunitást. Három héttel az Egyesült Királyságba érkezése után a feltárt P.1-es esetek száma csak 12-re nőtt.

Ez is érdekelheti

A B.1.1.7-et jelenleg az Egyesült Királyságban tartják a leginkább fertőző vonalnak, amely a betegségek körülbelül 97 százalékát okozza, emellett azt találták, hogy a brit mutáció 30-100 százalékkal halálosabb, mint a korábbi törzsek.

Sharon Peacock, a cambridge-i egyetem professzora elmondta, hogy „világszintű terjedés folyik”, megjegyezve, hogy minden országban, ahová eljutott, nagyon meghatározóvá vált. Most a koronavírusos esetek mintegy 40 százalékát teszi ki az Egyesült Államokban és Franciaországban.

Az új Covid-variánsokkal szemben a hagyományos tesztelési eljárás is csődöt mondhat, miután kiderült, hogy némelyikük kicselezheti a PCR-tesztet. Ráadásul néhány új változat, például a P.1 és az 501.v2 figyelmeztető jeleket mutatott arra vonatkozóan, hogy legalább részben elkerülhetik az oltások által kiváltott immunitást, ami a B.1.1.7. esetében nem igaz. "Az immunitással rendelkező lakosság száma az oltásoknak köszönhetően gyorsan emelkedik" - mondta Barrett és hozzátette, hogy nagyon kell figyelni, mikor kezdenek enyhíteni a korlátozásokon.

Az Egyesült Királyságban a 10 aggodalomra okot adó változat közül hat tartalmazza ugyanazt az E484K mutációt - beceneve Eric vagy Eek -, amely megváltoztatja a tüskefehérje felületét. Ez megnehezíti az immunrendszer számára a vírus felismerését és megsemmisítését, ha azt korábbi formákon alapuló oltások képezték ki. A megnövekedett vírusátvitelért felelős másik gyakori változás a tüskefehérje N501Y mutációja, amely megtalálható a B.1.1.7. brit, valamint a Dél-Afrikából, Brazíliából és a Fülöp-szigetekről származó variánsokban.

A tudományos közösség megoszlik abban a kérdésben, hogy a genetikai változásoknak ez a „konvergenciája” arra utal-e, hogy a vírus elérte a csúcsképességet, vagyis bármilyen jövőbeli mutáció kevésbé károsítja azt, vagy elkerülhetetlenek a ravaszabb adaptációk, mivel az oltások nagyobb evolúciós nyomást gyakorolnak. „Elértük ac súcsot - mondta Peacock -, de amit nem tudunk, hogy van-e még feljebb.

Forrás: https://www.ft.com/content/d3db9fac-4399-481a-9db8-fe117beda404

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: egeszsegkalauz.hu
# brit mutáció # koronavírus # új mutánsok # brazil mutáció # dél-afrikai mutáció

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés