Ezeket látta már?

Friss koronavírus ma

Molnupiravir: Covid-19 elleni “nagyágyú” vagy mutációt okozó gyógyszer?

molnupiravir, Covid-19, mutáció, koronavírus, cukorbetegség, szívbetegség

A klinikai vizsgálatok eredményei szerint a molnupiravir felére csökkenti a Covid-19 súlyosbodásának a kockázatát.

A gyógyszer engedélyezési kérelmei a nemzetközi gyógyszerügyi hatóságoknál vannak, miközben az Egyesült Királyságban és Izraelben már használják a szert. Egy kényelmesen alkalmazható, otthon szedhető Covid-19 elleni gyógyszerről van szó. Sötét felleget von azonban az ígéretes terápia fölé az, hogy a molnupiravir mutagén hatású lehet. Lehetséges, hogy a szedése újabb koronavírus-mutánsok kialakulásához vezet, netán az embereknél okoz daganatokhoz vezető mutációkat. Ez utóbbiak vizsgálata még a jövő feladata.

A Covid-19 ellen bevethető gyógyszerek keresése és fejlesztése világszerte kutatók ezreit mozgósítja. Láttunk már jó néhány, régóta ismert gyógyszeres hatóanyagot, amik eleinte kecsegtetőnek bizonyultak, utána pedig gyorsan porba hullottak, mert kiderült róluk, hogy nem várható tőlük Covid-19 elleni hatás, ugyanakkor mellékhatásokban bővelkednek. Ilyen volt a hidroxi-klorokin, és így vonult ki az ígéretes szerek palettájáról az ivermektin is.

Az aktuális híreket követve láthatjuk, hogy most a molnupiravir kerül célkeresztbe. Kérdéses, hogy kiállja-e a próbát.

A Merck „csodaszere”

Hangsúlyozandó, hogy a molnupiravir esetén nem új hatóanyagról van szó. A szakmai körökben MK-4482 und EIDD-2801 neveken is ismert hatóanyag egy ribonukleozid-analóg, amit körülbelül 4 évtizeddel ezelőtt fejlesztett ki a DRIVE (Drug Innovation Ventures at Emory), az USA-beli Emory Egyetem spin-off cége. Időközben a gyógyszerportfólió az MSD-hez (Merck) került, vagyis jelenleg az MSD egy hatóanyagáról van szó.

Az új típusú koronavírus pandémia kapcsán a molnupiravir már 2021 tavasza óta intenzív vizsgálatok tárgya. Azóta lezajlottak, és eredményesen zárultak a klinikai vizsgálatok. 775 fő bevonásával igazolták azt, hogy a molnupiravir kivédheti a Covid-19 súlyosbodását. A gyártó a vizsgálati eredmények ismeretében 2021 végén vészhelyzeti engedélyezési kérelmet nyújtott be az USA gyógyszerügyi hatóságához, az FDA-hoz, azt ígérve, hogy évi több mint tízmillió adag molnupiraviros gyógyszer előállítására képes.

Klinikai vizsgálatok alapján felére csökken a Covid-19 miatti elhalálozás kockázata

A molnupiravir nagy előnyeként említhető az, hogy egy a bélcsatornából felszívódó, szájon át adagolható hatóanyagról van szó. Öt napon keresztül napi 2-szer 1 szájon át bevett tablettával kezelhető lehet a Covid-19.

A klinikai vizsgálatok eredményei szerint igazoltan pozitív Covid-19 betegeknél a molnupiravir szedése 50 %-kal csökkenti a Covid-19 súlyossá válásának a rizikóját és a Covid-19 miatti elhalálozás kockázatát. Vagyis azoknál, akik az elmúlt 5 napon belül betegedtek meg, és legalább egy rizikófaktorral (elhízás, 60 év feletti életkor, cukorbetegség, szívbetegség) rendelkeznek a Covid-19 súlyos lefolyása szempontjából, és elkezdik szedni a molnupiravirt, felére csökken a betegség súlyosbodásának és az elhalálozásnak a kockázata.

Molnupiravir: új gyógyszer, ami megakadályozhatja a koronavírus továbbadását

Megjegyzendő azonban, hogy nem olcsó gyógyszerről van szó, egy 5-napos molnupiravir-kúra ára 700 USD-re tehető, ami körülbelül 220000 Ft-nak felel meg.

Gyógyulás és mutáció egyszerre?

A molnupiravirről tudni kell, hogy a vegyület az RNS-t tartalmazó vírusok, köztük az influenzavírusok és az új típusú koronavírus (SARS-CoV-2) ellen is hatásosnak bizonyul. A molnupiravir ugyanis az említett vírusok genetikai anyagának a sokszorozódását gátolja meg. A hatás lényege, hogy a szájon át bevett és a szervezeten belül háromszor foszforilálódott molnupiravir a vírusok örökítőanyagába épül be, „hibás téglaként”, és ilyen módon egy végzetes mutációt idéz elő a vírusban. Éppen ez a végzetes mutáció az, ami a napokban aggodalomra adott okot a kutatók körében. Felmerült ugyanis a lehetősége, hogy a végzetesnek hitt mutáció mégsem végzetes a koronavírus számára, és a vírus pusztulása helyett létrejöhet egy olyan koronavírus mutáns, ami fertőzőképesebb, netán súlyosabb megbetegedést kiváltó lehet. Vagyis kérdéses, hogy a molnupiravir hozzájárulhat-e az újabb koronavírus mutánsok létrejöttéhez.

Akár rákot is okozhat?

A mutáció lehetősége nem teljességgel újonnan felismert jelenséget boncolgat. Mint írtuk, a molnupiravir évtizedek óta ismert vegyület, és az elmúlt évtizedek során éppen a potenciális, mutagén mellékhatása vetett gátat az alkalmazásának; mígnem tavaly a kockázat/haszon újbóli mérlegelése során azt találták, hogy a mutagén hatás elhanyagolható.

Most azonban újból napirenden a téma, hogy a molnupiravir idézhet-e elő mutációt a gazdaszervezetben, vagyis az emberben, és vezethet-e ilyen módon daganatos megbetegedéshez vagy a megszülető magzatnál fejlődési rendellenességekhez. Tény, hogy jelenleg a molnupiravir terhes nőknél nem használható, és a szedése alatt a szoptatást is fel kell függeszteni, és a szoptatás csak a gyógyszerszedés abbahagyása után 4 nappal folytatható tovább.

Dr. Budai Marianna PhD.

szakgyógyszerész

Forrás:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/molnupiravir-vs-covid-19-will-the-drug-live-up-to-the-hype#Safety-concerns

Forrás: egeszsegkalauz.hu
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához