Ezeket látta már?

Szputnyik V vagy Sinopharm: az orosz vagy a kínai vakcina jobb?

Betegségek
2021. május 19. 06:30
Sinopharm vagy Szputnyik: melyik vakcina jobb?

Még sokan hezitálnak azon, hogy az orosz Szputnyik, vagy a kínai Sinopharm vakcinát válasszák. Hatékonyságukat nehéz összehasonlítani, de a tények összegyűjtésében talán tudtunk segíteni.

Kínai vakcina tudnivalók

Kínai vakcina hatásossága

A Sinopharm egy elölt vírust tartalmazó, kétadagos vakcina. A gyártó tájékoztatása szerint a védettség a 2. oltás beadása után két héttel alakul ki, és 79%-os védettséget ad. A magyar OGYÉI tájékoztatásában ennyi áll: a védettséghez a 2. adag vakcina beadása szükséges, méghozzá az első oltás után 21-28 nappal.

Kínai oltás által kiváltott immunitás

Arra vonatkozóan, hogy mennyi időn át tartó védelmet garantál a Sinopharm vakcina 2 dózisának a beadása, nincsenek pontos adatok. Ezekhez hosszú távú „real-life” nyomon követésre van/lesz szükség. Egyelőre az olvasható a Sinopharm weboldalán, hogy a fázis I. és II. vizsgálatok alapján az oltottaknál 6 hónap elteltével is magas antitest-szint igazolható, tehát hathónapos védelmet "vállal" a vakcina gyártója.

Kínai vakcina: ezekre a mellékhatásokra számíthat oltás után

De azt is meg kell jegyezni, hogy egyre több olyan észrevétel érkezik a Sinopharm vakcinával oltott személyektől, hogy az oltás utáni antitesttesztek nem mutattak ki megfelelő védettséget.

A legtöbb antitestteszt a koronavírus tüskefehérjéje elleni ellenanyagválaszt méri, ami az mRNS-alapú vakcinák (Pfizer, Moderna) és a vektorvakcinák (Szputnyik V, Janssen, AstraZeneca) esetében az antitestképződést precízen kimutatja, ám a kínai vakcina elölt vírust tartalmaz. Boldogkői Zsolt, biológus szerint ez azért fontos, mert a teljes elölt vírust tartalmazó vakcinában többféle antigén is van, s ezek ellen más típusú immunválaszt ad a szervezet, így ezeket is érdemes vizsgálni.

„Sok teszt egyszerűen alacsonynak méri a kínai oltóanyag utáni antitestszintet, mert a tüskefehérje elleni ellenanyagválaszt rögzítő vizsgálatok nem mutatják meg a vakcina által kiváltott antitest-termelődés teljes spektrumát. A kínai vakcinának is jót tenne, ha pontos képet kapnánk az általa kiváltott immunválaszról” – fogalmazott.

A tisztánlátás érdekében a hazai szakértők is országos vizsgálatot sürgetnek, erről itt írtunk korábban.

Mennyire hatásos a kínai vakcina a mutánsok ellen?

Az inaktivált vírust tartalmazó vakcináktól a szakemberek széles körű védelmet várnak. Zhang Yuntao, a Sinopharm leányvállalatának (CNBG) az elnöke és kutatási igazgatója egy sajtókonferencián azt nyilatkozta, hogy folyamatosan tesztelik a vakcinájuk koronavírus mutánsokkal szembeni hatékonyságát. A Sinopharm vakcinája a brit variánssal, illetve a dél-afrikai koronavírus-variánssal szemben is hatásosnak bizonyul, csakúgy, mint 10 másik, Kína különböző régióiban felfedezett koronavírus-variánssal szemben.

Kell-e harmadik oltás a kínai vakcinából?

Az elölt vírusos vakcináknál általában emlékeztető oltás(ok)ra van szükség. Jelenleg 21-28 nap eltéréssel adják be a Sinopharm Covid-19 elleni vakcina 2. adagját (azaz az első emlékeztető adagot). A CNBG szakemberei úgy nyilatkoztak, hogy a vakcináció hatékonyságának a növelése érdekében ők tervbe vettek egy újabb emlékeztető oltást, vagyis a 3. dózist. Egyes arab országokban már 3. dózist is adnak a vakcinából, a hatékonyság fokozása céljából.

Kínai vakcina engedélyezése

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a hozzá benyújtott dokumentációk alapján 2021. májusában megadta a vészhelyzeti használati engedélyt, ezzel felkerült az unió által elfogadott oltások listájára is. Ez azt jelenti, hogy az EU-n belül a tagállamok dönthetik el, hogy olyan oltóanyaggal elvégzett oltásról szóló igazolást is elfogad-e, amely legalább az Egészségügyi Világszervezet (WHO) veszélyhelyzeti alkalmazási engedélyt kapott oltóanyagokat tartalmazó listáján szerepel. Automatikus szabad mozgás az EU-n belül csak azoknak biztosított, akik az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) által engedélyezett oltást kapták, ez jelenleg: Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Janssen.

Tény azonban, hogy a Sinopharm vakcinája esetén még nem állnak rendelkezésre alcsoportos adatok, vagyis nem ismert, hogy mekkora a kínai oltóanyag hatékonysága időskorúaknál, illetve krónikus betegségekkel rendelkezőknél való alkalmazásnál.

A WHO szerint a Sinopharm biztonságos és hatásos a 18 év felettiek számára, akiknek 2 dózisban ajánlják, ugyanakkor úgy nyilatkoztak, hogy nem áll rendelkezésre elég bizonyíték ahhoz, hogy 60 év felettieknek is ajánlják a kínai vakcinát. Erről itt írtunk korábban.

Május 15-én azt is megírtuk, hogy a WHO várandósoknak is ajánlja a Sinopharm kínai vakcinát.

Szputnyik vakcina tudnivalók

A Szputnyik V vakcina szintén kétadagos oltás. Nem az elölt vírus szervezetbe juttatásával éri el az immunitást, hanem egy ártalmatlan hordozóvírusba, az adenovírusba építették be a kutatók a koronavírus egy jellegzetes géndarabkáját, amely a koronavírus felszíni tüske (spike) fehérjéje ellen indít be immunreakciót.

Szputnyik hatékonysága

A Szputnyik V oltás I. adagja 26-os szerotípusú humán adenovírust tartalmaz vektorként, a II. adag pedig 5-ös szerotípusú humán adenovírust. Ezt a fajta, immunműködésre kedvezően ható innovációt 2021 tavaszán a németországi szakemberek is méltatták, és az orosz fejlesztők szerint részben erre vezethető vissza az, hogy a Szputnyik V alkalmazásával magas hatékonyságú védelem érhető el.

A klinikai vizsgálati eredmények alapján a Szputnyik V 2. adagjának a felvétele után (első adag után 42 nappal) a vakcina hatékonysága meghaladja a 91 %-ot, a neves Lancet folyóiratban 91,6 %-os értéket publikáltak. Megjegyzendő, hogy a 90 % fölötti hatékonyság a Covid-19 elleni vakcináknál nagyon jónak tekinthető, és korábban csak a Pfizer/BioNTech és a Moderna vakcinája esetén mutattak ki 90 % fölötti értékeket.

A Szputnyik V védőoltás egyébként is magasnak bizonyult hatékonyságát későbbi, valós életből származó, ún. real-world adatok még tovább javították. 2021. április 19-én az Orosz Tudományos Akadémián a vakcinafejlesztők arról számoltak be, hogy 3,8 millió, Szputnyik V-vel kétszer vakcinált orosz lakos körében az oltóanyagnak köszönhetően 97,6 %-os Covid-19 megbetegedéssel szembeni védelem valósult meg. Ilyen módon, a real-world adatot alapul véve, a Szputnyik V hatékonysága a legmagasabb a Covid-19 elleni vakcinák között.

Két éven át tartó védelem, a mutánsokkal szemben is véd

Az orosz vakcina magyarországi alkalmazási előírásában az szerepel, hogy a Szputnyik V-vel elérhető védettség időtartama ismeretlen,- ami valamennyi vakcina esetén elmondható, hiszen hosszú távú vizsgálati eredmények egyelőre egyetlen esetben sem állnak rendelkezésre. A Szputnyik V-t fejlesztő tudósok azonban nagyon optimisták, és úgy vélik, hogy a Szputnyik V-vel elérhető védettség 2 évig vagy még hosszabban tartó is lehet, szemben az mRNS vakcinákkal megvalósítható, hónapokban mérhető időtartammal. A szakemberek által tett kijelentés alapjául azok a korábbi tapasztalatik szolgálnak, amit a hasonló vektor-technológiával gyártott, ebola elleni oltóanyagok alkalmazása során szereztek.

Az orosz szakemberek szerint a Szputnyik V hatásosnak bizonyul a brit mutáns és a dél-afrikai koronavírus variánsokkal szemben. Moszkvában úgy nyilatkoztak, hogy a Szputnyik V két adagjával magas immunglobulin-szint érhető el, és a vakcina az indiai mutánssal szemben is hatékony lesz.

Lehet-e ezzel a vakcinával utazni?

Egyelőre csak azokba az országokba lehet Szputnyik vakcinával oltottan menni, amelyekkel a magyar kormány kétoldalú megállapodást kötött a védettségi igazolás elfogadására. Ide tartozik Szerbia, Montenegró, Bahrein és Szlovénia, de más államokkal, köztük Görögországgal és Izraellel is tárgyalnak erről. Horvátország a vakcina típusától függetlenül elfogadja a magyar védettségi igazolványt, de a belépéshez fel kell mutatni a papíralapú oltási igazolványt is.

Ez is érdekelheti:

A WHO vizsgálja a Szputnyik vakcinát és június végére ígért eredményt. Ha felkerül a vészhelyzeti alkalmazásra engedéyezett vakcinák listájára, akkor ugyanaz a szabály lesz érvényes a Szputnyik V-re is, mint a Sinopharmra (lásd feljebb). Az EMA-hoz március 4-én nyújtotta be a Szputnyik V gyártója a vakcinát engedélyezésre, a vizsgálat még folyik.

Kell-e 3. dózis a Szputnyik V vakcinából?

Jelenleg is folynak arra irányuló vizsgálatok, hogy a Szputnyik V két dózisa közötti időtartam hossza mennyire befolyásolja a vakcináció hatékonyságát. Lehetséges, hogy a mindennapi gyakorlatban alkalmazott 21 napos időtávot a jövőben 3 hónapra tolják ki, és ezzel a változtatással tovább fokozható lehet a vakcina hatékonysága, illetve még hosszabb távú védelem biztosítható vele.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: egeszsegkalauz.hu
# sinopharm vagy szputnyik # vakcinák hatékonysága # sinopharm vakcina # szputnyik vakcina mellékhatás # oltások összehasonlítása

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés