Ezeket látta már?

Toxocarosis

2007.11.26. Módosítva: 2015.11.04.

A toxocarosis fertőző betegség. A fertőzés okozója az orsóférgek közé tartozó, tudományosan Toxocara-nak nevezett parazita (élősködő). A Toxocara-nak több faja van. A fertőzés a kutyáról, macskáról terjed át az emberre.

1. Mi a toxocarosis?

Toxocarosis

A toxocarosis fertőző betegség. A fertőzés okozója az orsóférgek közé tartozó, tudományosan Toxocara-nak nevezett parazita (élősködő). A Toxocara-nak több faja van. A fertőzés a kutyáról, macskáról terjed át az emberre.

2. A Toxocara életciklusa

A felnőtt férgek mérete 5-15 cm. Ezek a kutya, illetve a macska vékonybelében élősködnek. A nőstényférgek petéi a kutya, illetve a macska ürülékével a szabadba jutnak. A külvilágban 3-4 hét alatt fertőzőképes lárva alakul ki a petében. Ha a kutya (vagy macska) elfogyasztja a fertőzőképes petéket, akkor a vékonybélben kiszabadulnak belőlük a lárvák. A lárvák áthatolnak a bélfalon, a szervezetben vándorolnak, majd visszajutnak a belekbe, ivarérettekké válnak és kezdődik elölről a peteürítés. A kutyák-macskák a már megfertőzött zsákmányállataikkal (egér, madár, stb.) is bekebelezhetik a lárvákat, a kiskutyák, kismacskák pedig igen gyakran a férges anyaállat tejével fertőződnek meg.

3. Hogyan jön létre az emberi Toxocara fertőzés?

A fertőzés legfontosabb terjesztő közege az állatok Toxocara petéket tartalmazó ürülékével szennyezett föld. A Toxocara peték a kutya-macska bélsarával a földre, onnan a piszkos kéz révén a szájon át a szervezetbe jutnak. Gyakori a fertőzés a szennyezett földről szedett, mosatlan zöldségek és gyümölcsök elfogyasztása révén. Kisgyermekekben nem ritka a föld-evés szokása, náluk ez fontos fertőzési mód. Toxocara-val fertőzött nyers vagy gyengén sütött-főzött hús elfogyasztása is okozhat emberi fertőzést. Szoptató kutyákkal, szopós kutyakölykökkel, kismacskákkal való közvetlen érintkezés is lehet a fertőzés kiváltója. Leggyakrabban, legkönnyebben és legveszélyesebben a kisgyermekek fertőződnek.

4. A toxocarosis tünetei

Emberben a lenyelt petékből kiszabaduló lárvák nem fejlődnek ivarérett férgekké, hanem a bélből a különböző szervekbe jutnak, és az ott okozott elváltozásoktól függő tüneteket okoznak. A tünetek erőssége a legenyhébbtől az igen súlyosig terjedhet. Minél több a lenyelt peték száma, annál súlyosabb tünetek jelentkezhetnek. A szervezet védekező reakciója végül megállítja a lárvák vándorlását, a lárvák betokolódva nyugvó állapotba kerülnek, majd elpusztulnak. Az orvosok a betegség három megjelenési formáját szokták elkülöníteni.

Az egyik forma a belső szervi toxocarosis. Ez a típus főleg az 1-7 éves korú gyermekekben szokott előfordulni. Rossz közérzet, láz, fejfájás, hasi fájdalmak, nyirokcsomó-, máj-, lép-megnagyobbodás fejlődhet ki. Légúti tünetek, asztmás panaszok, idegrendszeri tünetek, görcsök jelentkezhetnek. Életveszélyes tüdőgyulladás, agyhártya- és agyvelőgyulladás ritkán alakul ki, a halálos kimenetel ritkaság.

A másik forma a szemben kifejlődő toxocarosis. A szem különböző részeinek, így pl. az üvegtestnek, az érhártyának a gyulladása fejlődik ki, ritkán a látás elvesztése is bekövetkezhet.

A harmadik forma a rejtett toxocarosis. Ez észrevétlenül, vagy csak enyhe tünetekkel zajlik le. Fáradékonyság, gyengeség, étvágytalanság, fejfájás, köhögés, hasi fájdalom fordulhat elő.

5. Hogyan diagnosztizálják a toxocarosist?

A diagnózis nem könnyű, mert a tünetek nem jellegzetesek. A Toxocara-t a szervezetben megtalálni nagyon nehéz, a lárvák a szervekben rejtőzködnek. Leginkább a Toxocara lárvák által kiváltott immunológiai reakció kimutatása segíti a diagnózist. Jellegzetes és fontos a lárva által kiváltott ellenanyagoknak a megjelenése a vérben. Az ellenanyagok laboratóriumi módszerekkel kimutathatók.

6. A toxocarosis kezelése

A kezelés legfontosabb célja a Toxocara által kiváltott gyulladásos reakció csökkentése. Erre a célra kiválóan alkalmas a kortikoszteroidoknak nevezett gyógyszerek csoportja. Ezt ki szokták egészíteni féregellenes szerek adagolásával. A kezelés hatására (de sokszor maguktól is) elhalnak a szövetekben rejtőzködő lárvák és megszűnik a gyulladásos reakció.

7. Mennyire elterjedt a toxocarosis?

A toxocarosis világszerte elterjedt betegség. Magyarországon a lakosság 20-30 %-ában kimutatható, hogy valamikor átestek Toxocara fertőzésen. A fertőzés azonban sokszor tünetmentesen zajlik le. Kisgyermekekben körülbelül 1 éves kortól kezdődően fordul elő fertőződés, ennek aránya aztán évről-évre rohamosan emelkedik. Gyakoribb a fertőzés falun, mint városban. A fertőzés gyakoriságának összefüggése a rossz higiénés viszonyokkal kimutatható.

8. Hogyan védekezzünk a toxocarosis ellen?

Nagyon fontos, hogy a fertőzött kutyák-macskák minél kevésbé szennyezhessék környezetünket. A kutyák sétáltatása az arra kijelölt területen és csak pórázon történjék. Az állattartók tartsák távol kedvenceiket különösen a játszóterektől és a homokozóktól. A kutyatulajdonosoknak hozzá kell szokniuk, hogy sétáltatáskor kutyáik ürülékének eltávolítása nem csak embertársainkkal, gyermekeinkkel szembeni illendőség, hanem kötelező szabály is. A fejlett országokban már teljesen elfogadott, hogy az ürüléket tároló zacskókba gyűjtik és bélsárgyűjtő ládákba helyezik. Egyszerű, de hatékony óvintézkedés a homokozóknak használaton kívüli befedése, a parkok, játszóterek, homokozók talajának felgereblyézése (ez elősegíti a talaj száradását, a napfény behatolását, s ezáltal a féregpeték elpusztulását).

Fontos feladat a kóbor állatok befogása. Ne tegyük ki megunt kedvenceinket az utcára, helyezzük el őket állatmenhelyen.

Rendelet írja elő kedvenceink rendszeres féreghajtó kezelését. Keressük fel állatorvosunkat, végeztessük és végezzük el az általa javasolt időszakonként a kezelést. Ne felejtsük el, hogy a kutyakölykök, kismacskák kezelését már nagyon korán, 2 hetes korban el kell kezdeni, majd 2 és 4 hét múlva megismételni. Vemhes és szoptató állatainkat is féregűző kezelésben kell részesíteni. A féregűző szereknek nincs semmiféle káros hatása az állatokra!

Állatainkat lehetőleg tartsuk macskaházban, illetve kutyaházban, és ezeket rendszeresen takarítsuk fertőtlenítő szerrel, forró vízzel, súrolással. Állatorvos tanácsát kérjük ki az állattartással kapcsolatos tennivalóinkról. Étkezési szokásainkban kerüljük a mosatlan gyümölcsök, mosatlan nyers zöldségfélék fogyasztását. Mossunk gyakran kezet és viseljünk védőkesztyűt, különösen a kertészkedés és más hasonló foglalatoskodás közben. Ne tiltsuk el gyermekeinket a játszóterektől, homokozóktól, sem az állatkedvenceikkel való játszadozástól, de gyakran, rendszeresen mosassunk kezet velük. Szoktassuk le a gyermekeket az ujjszopásról. Forduljunk háziorvosunkhoz, gyermekgyógyászunkhoz és kérjük ki tanácsukat nem csak a betegség kezeléséről, hanem megelőzéséről is.

Járványokkal, fertőző betegségekkel és megelőzésükkel kapcsolatosan további aktuális információkat talál:

az OTH honlapján (www.antsz.hu)

az OEK járványügyi tájékoztatást adó zöld számon: 06-80-204-217

valamint e-mail-en: jarvanyinfo@oek.antsz.hu

Forrás: Országos Epidemiológiai Központ, OTH Járványügyi Főosztály
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához