Ezeket látta már?

Versenyfutás a koronavírussal: ilyen lesz a Pfizer „új” covid-elleni vakcinája

Betegségek
2022. augusztus 03. 08:34
koronavírus, oltóanyagok, vakcina, Pfizer, omikron, covid, oltás, omikron variáns

A koronavírusban bekövetkező mutációk azt is eredményezik, hogy egyre kisebb védelmet jelenthetnek velük szemben az eredeti oltóanyagok.

A koronavírus folyamatos mutálódása szükségessé teszi azt, hogy az új vírusvariánsok elleni oltóanyagok is rendelkezésre álljanak. A Pfizer éppen egy olyan vakcinán dolgozik, ami az eredeti koronavírus-variánssal és az omikron variánssal szemben is védelmet kínálhat.

Új vírus, új vakcina

A pandémia kezdete óta a koronavírus (SARS-CoV2) számos változáson ment keresztül. Sorban „születtek” a különféle görög betűkkel jelzett vírusvariánsok. Most az omikronnál járunk.

A koronavírusnak az elmúlt két évben tapasztalt változásai elsősorban a fokozott fertőzőképesség irányába mutattak. Vagyis, olyan mutációk váltak széles körben elterjedtté, amik azt eredményezték, hogy a fertőzés igen könnyen továbbadható legyen. Az omikron legújabb típusainak (BA.4. és BA.5.) a fertőzőképessége körülbelül 10-szerese az „eredeti” vírusnál megismert fertőzőképességnek.

Szerencsének is mondható, hogy mindeközben a mutációk nem eredményezték azt, hogy a vírus által okozott megbetegedés a korábbinál súlyosabb lefolyású legyen. A tapasztalatok azt mutatják, hogy az omikron variáns által okozott fertőzések jellemzően enyhébb lefolyásúak és alacsonyabb elhalálozási rátával járnak, mint az eredeti, vuhani típus által okozott Covid-19 megbetegedések.

A koronavírusban bekövetkező mutációk azt is eredményezik, hogy egyre kisebb védelmet jelentenek velük szemben azok az oltóanyagok, amiket az eredeti, vad típusú vírusra terveztek,- legyen szó mRNS-vakcináról vagy elölt vírusos oltóanyagról. Minél inkább mutálódik és változik a koronavírus, annál kevésbé védenek az általa okozott fertőzéstől a korábbi oltóanyagok. Értelemszerűen, ha fel akarjuk venni a harcot az újabb vírusvariánsokkal is, az újabb vírusvariánsokra szabott oltóanyagokra van szükség. Egy vakcina kifejlesztése azonban hónapokat vesz igénybe.

Még a gyorsaságukkal büszkélkedő, mRNS-alapú oltóanyagot termelő oltóanyaggyárak sem dobták piacra omikron elleni vakcinájukat, miközben az omikron variáns 2021 novembere óta tarol a világban. A szakemberek 2022 elején úgy nyilatkoztak, hogy 3-4 hónap alatt rendelkezésre fog állni az omikron-specifikus vakcina; de az még jelenleg sem áll rendelkezésre.

Ha egy típusú vírus kevés a vakcinába, lesz benne kettő

Nemrégiben a Pfizer arról számolt be, hogy egy olyan mRNS-vakcinát fejleszt, ami az eredeti, vuhani vírus és az omikron BA.1. verzió ellen egyaránt véd. Nem véletlenül. A tapasztalatok rámutattak arra, hogy jelenleg, a BA.4. és BA.5. omikron-variánsok érájában egyre kevesebb védelmet kínál a megfertőződéssel szemben az „eredeti”, vad típusra kifejlesztett oltóanyag önmagában való adása. Ugyanakkor az is kiderült, hogy az omikron-ellenes oltóanyag (BA.1. elleni) önmagában való adása sem generál kellő mértékű immunválaszt.

Megszületett tehát az USA-beli gyógyszerügyi hatóság (FDA) és a WHO szakemberei által is támogatott ötlet: olyan vakcinát kell gyártani és alkalmazni, ami egyidejűleg véd a vad típussal és az omikronnal szemben is. Egy ilyen típusú mRNS-vakcinának a fázis 2. klinikai tesztelésébe kezd mostanában a Pfizer, 200 felnőtt önkéntes bevonásával. A vizsgálatban résztvevők korábban már legalább egy adag booster-oltásban részesültek, és most a kombinált védelmet ígérő kísérleti vakcinát kapják majd meg.

Szélmalomharc a koronavírussal?

A Covid-19 elleni vakcinát fejlesztők versenyt futnak a koronavírus mutálódásával és az idővel. A szakemberek győzelme egyelőre nem jelenthető ki.

Az előbb bemutatott vakcinafejlesztésre is némi árnyat vet az a tény, miszerint a BA.1. omikron mutáns elleni vakcinák csak kisebb mértékű védelmet kínálnak a jelenleg pusztító BA.4. és BA.5. variánsokkal szemben. Vagyis, mire megszületik az egyik változat elleni oltóanyag, már régóta egy másik verzió tarol világszerte.

Koronavírus: ez az 5 leggyakoribb tünete a nyáron terjedő omikron variánsoknak >>

Csak az idő múlásával tudjuk majd megválaszolni azt, hogy épp milyen koronavírus-variáns fogja szedni az áldozatait akkor, amikor piacra kerül a BA.1. variáns ellen is védelmet kínáló, „új” vakcina. Az is kérdéses, hogy még akkor is elég „új” lesz-e ahhoz, hogy hatásosan felvegye a harcot az aktuálisan világjárványt okozó kórokozókkal.

Dr. Budai Marianna PhD.

szakgyógyszerész

Ez is érdekelheti:

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: https://pharmaphorum.com/
# koronavírus # oltóanyagok # vakcina # pfizer # omikron # covid # oltás # omikron variáns

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés