Ezeket látta már?

Fontos teendő stroke esetén: a vérnyomás karbantartása

Betegségek
2012. október 19. 12:19
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Egy új kutatás szerint már a magas vérnyomást megelőző állapot – a prehipertenzió, vagyis amikor kissé megemelkedett értéket mérnek valakinél – is már növeli az agyvérzés kockázatát. A tanulmány a Neurology című folyóiratban jelent meg.

A vérnyomás esetén az számít normálisnak, ha a szisztolés (a felső) érték 120 Hgmm alatt, a diasztolés (alsó) érték pedig 80 Hgmm alatt van. A prehipertenzió állapotában ezek kissé megemelkednek, 120 és 139 Hgmm illetve 80 és 89 Hgmm közé.

vernyomasmeres-d000011A796f698b96f0c

Forrás: Medipress


Jelen tanulmány elkészítéséhez a kutatók 12 korábbi kutatás anyagát tekintették át a vérnyomás és az agyvérzés témakörében. A tudományos anyagok több mint félmillió felnőtt adatait tartalmazták az Egyesült Államok, Japán, Kína és India területéről. A kutatók felfedezték, hogy a magas vérnyomást megelőző állapotban levő, előzetes keringési betegségben nem szenvedő betegeknél 55 százalékkal nőtt az agyvérzés esélye, mint a normális vérnyomás-értékekkel rendelkezők esetében, még azt követően is, hogy rögzítették az életkort, a nemet, a cukorbetegséget, elhízást, koleszterinszintet, dohányzást és hasonló tényezőket.

Mikor a prehipertenziós betegeket két csoportba osztották, kiderült, hogy a magasabb értékeket (130-139 és 85-89 Hgmm) mutató csoport tagjainál 79 százalékkal nőtt az agyi érkatasztrófa kockázata. Az enyhébb emelkedést mutatók között nem emelkedett jelentősen ez az arány. "A betegek számára az üzenet az, hogy az agyvérzés a negyedik helyen szerepel a halálozási és rokkantsági listán az Egyesült Államokban. Aki a prehipertenziós kategóriába esik, annak nagyon komolyan fontolóra kell vennie az életmódváltást és a kockázat csökkentését." – mondta a tanulmány vezetője, Dr. Bruce Ovbiagele, a Kaliforniai Egyetem professzora.

Ovbiagele munkatársaival együtt azt is felfedezte, hogy a magasabb vérnyomás hatása az agyvérzés kockázatára a 65 év alattiak esetén bizonyult a legmarkánsabbnak. Csaknem 80 százalékkal nagyobb esélyük volt a betegségre, mint a hasonló korú, de normális vérnyomású embereknek. A kutatók úgy vélik, 65 év felett más tényezők homályosítják el a prehipertenzió hatását. "Az életkor erőteljes szerepet játszik az agyvérzés kockázatában, mely meghaladja a kissé emelkedettebb vérnyomásból származó valószínűséget." – mondta Ovbiagele.

A szakértők szerint elhamarkodott lenne mindenkit gyógyszeres kezelésnek alávetni, akinek kicsit magasabb a vérnyomása a kelleténél. Inkább életmódváltásra kellene rávenni őket, például arra, hogy hagyjanak fel a dohányzással, naponta legalább 30 percet mozogjanak, kevesebb alkoholt és sót fogyasszanak, valamint ügyeljenek a testsúlyukra. A gyógyszeres terápiát akkor kell megkezdeni, ha az előbb említett módszerek sem segítenek, illetve, ha a beteg cukorbajtól és vesebetegségtől is szenved, javasolta Dr. Amytis Towfighi, a Dél-Kaliforniai Egyetem orvosi karának adjunktusa. "Az életmódváltozás bizonyítottan rendezheti a vérnyomást a prehipertenziós betegeknél."

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Medipress
# diagnózis # magas vérnyomás # Stroke # szív- érrendszeri betegségek

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés