Ezeket látta már?

Gyakori kérdések az inkontinenciáról

Betegségek
2008. március 04. 17:07
Módosítva: 2016. szeptember 22. 21:38

Kihez fordulhatok segítségért inkontinenciával kapcsolatban?

Elsősorban háziorvosához forduljon, aki a tünetek alapján megfelelő szakorvoshoz irányítja az inkontinencia mértékének meghatározására. Ezen kívül gyógyszerész, szakápoló is felvilágosítást nyújt kérdésének megválaszolásában.

Használhatok-e intimbetétet inkontinencia kezelésére?

Nem javasolt. A vizelet könnyű, és nagyobb mennyiségben ürül, míg a menstruációs vér kevesebb, sűrűbb és lassabban távozik.

A két folyamat eltérő, ennek eredményeképpen különböző termék használatát igényli.

Az inkontinencia betét előnyei az intim/egészségügyi betétekkel szemben, hogy:

  • a vizelet felszívása után nem deformálódnak el,
  • nem csak felszívják, de meg is tartják a folyadékot anélkül, hogy az visszanedvesedne, így szárazon marad a betéttel érintkező bőrfelület és nem alakulhat ki bőrirritáció,
  • tökéletesen semlegesítik a szagokat.

tökéletesen semlegesítik a szagokat.

Naponta hányszor kell cserélni az inkontinencia betétet?

Javasolt a napi háromszori, négyszeri csere. (a kis betéteknél 4db felírható, ezért úgy gondolom, hogy 3-4 db-ot lenne célszerű javasolni) Amennyiben ennél többszöri cserére van szükség, nagyobb nedvszívóképességű terméket kell választani.

Mi a toalett-tréning?

A sürgősségi inkontinencia kezelésének egyik módszere a toalett-tréning. A beteg megtanulja, hogyan érhet időben a mellékhelyiségbe.

Ez főleg idős embereknél lehet hasznos, akik már nem tudják teljes tudatossággal irányítani a napi tevékenységüket, ezért gondozók segítségére szorulnak.

A gondozottnak hólyagürítési naplót vezetnek, melyben feljegyzik az egyes ingerek jelentkezésének időpontját, körülményeit. Az adatok kiértékelése segítséget nyújt az ápolóknak abban, hogy időben jelezzék páciensük felé, hogy vizeletürítését el kell végeznie.

A célzott hólyagtréning segít abban, hogy a kényszer jelentkezése és a mellékhelység elérése közötti időbeli távolságot az érintett megnyújtsa.

Vannak olyan inkontinencia termékek, melyekkel a tolett tréning könnyebben végezhető. A lehetőségekről érdeklődjön orvosánál!

Termékmintát miért nem kaphatok?

A termékminta kiküldését a 2006. évi CXVIII. – a biztonságos és gazdaságos gyógyszer és gyógyászati segédeszköz ellátás, valamint a gyógyszerforgalmazás általános szabályairól szóló – törvény tiltja. Amennyiben a termékekről szeretne tájékozódni, forduljon orvosához, gyógyszerészéhez, szakemberként ők jogosultak segíteni a kérdésben.

Inkontinens hozzátartozómat ápolom. Van olyan szervezet, egyesület, aki segíteni tud nekem abban, hogy a lehető legjobb ápolást tudjam biztosítani, esetleg segít csökkenteni az ehhez kapcsolódó költségeket?

Az inkontinencia védőeszközök árához nyújtott gyártói, forgalmazói támogatást a törvény tiltja, az önrész nem elengedhető. Legyen óvatos, ha ilyen ajánlatot kap, az illegális.

Bármely szakmai, gyakorlati kérdésben ill. érdekképviselet, információk igénye esetén, bárki szabadon fordulhat:

Az Inkontinencia Betegegyesülethez (IBE).

Levelezési cím: 1535 Budapest, Postafiók: 922

Telefonszám: 06-80-62-55-11

E-mail cím: info@inkontinenciabetegegyesület.hu

Létezik kifejezetten férfiak számára készített betét?

Enyhe inkontinencia esetén az anatómiailag formázott betétet javasoljuk, melyet kifejezetten férfiak részére fejlesztettek ki. Súlyosabb esetben már nincs különbség a férfi illetve a női betétek, nadrágpelenkák között.

Idős, ágyhoz kötött betegnek is kell szakorvosi javaslat?

Igen. Első alkalommal szükséges, utána már felírhatja a termékeket a háziorvos is.

Ki jogosult a javaslattételre?

Az inkontinencia védőeszközöket rendelheti urológus-, nőgyógyász-, sebész-, gyermeksebész-, rehabilitációs-, neurológus-, onkológus szakorvos, valamint ezen szakorvosok javaslatára háziorvos.

Kórházban fekvő betegnek felírhatja a pelenkát a háziorvos?

Nem. A kórháznak kell ellátnia a betegeit. Szakorvosi javaslatot kell kiállítaniuk, és a javaslat birtokában írhatja fel a pelenkát a háziorvos a hazatérő betegnek.

◄ Hol lehet megvásárolni a termékeket?

Patikában, gyógyászati segédeszközboltban. Az enyhe inkontinenciára való betétek kaphatóak drogériákban és a nagyobb szupermarketekben is.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# inkontinencia # női betegségek

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés