Ezeket látta már?

Ha fitt vagy - később halsz...!

Betegségek
2011. június 18. 08:54
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Egy új tanulmány szerint a rendszeres testmozgás sokat segíthet a 2-es típusú cukorbetegek és az alvás alatti légzéskimaradásban (alvási apnoé) szenvedők állapotán.

A légzéskimaradás, más néven apnoé elsősorban a diabéteszesekre és a magas vérnyomásban szenvedőkre jellemző, és az érintettek sokkal nagyobb arányban hunynak el idő előtt – mondta el a kutatás vezetője, Dr. Skikha Khosla. Rendszeres testmozgással azonban mind a cukorbetegek, mind az apnoésok kilátásai sokat javulhatnak – hangzott el az amerikai Endokrin Társaság éves bostoni találkozóján.

alvas-d00000AB4f3743aaa8b44

Forrás: Medipress


A kutatásba 567, átlagosan 62 éves veterán férfit vontak be, akik erőnléti állapotát folyamatosan figyelték 1996 és 2010 között. Fittségüket egy skálán osztályozták, amelyen az öt alatti eredmény gyengének, a tíz feletti nagyon jónak minősült, a köztes értékeket pedig átlagosnak tekintették.

Az egyéb kockázati tényezők – mint például a dohányzás és a gyógyszerhasználat – figyelembevételével azt tapasztalták a kutatók, hogy a skálán minden pontcsökkenéssel 13 százalékkal nőtt a halálozás valószínűsége. A legrosszabb és a legjobb eredményt elérők között 75 százalékos volt a különbség.

"Noha a mintánk kicsi volt, az eredmények így is elgondolkodtatóak." – vélekedett Khosla, majd hozzátette, hogy még további kutatásokra van szükség a témában. A szakemberek szerint egy alvási apnoéban szenvedő betegnek heti 150-200 perc mozgásra lenne szüksége, azonban bármilyen sport elkezdése előtt feltétlenül ki kell kérni a kezelőorvos tanácsát.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Medipress
# alvási apnoe # Cukorbetegség # Testmozgás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés