Ezeket látta már?

Így vegye észre, ha gyermekénél baj van a pajzsmiriggyel

pajzsmirigy betegseég

A pajzsmirigyzavarok nem csak a felnőtteknél, hanem a gyermekeknél is felléphetnek, ám sok esetben csak későn kerül diagnosztizálásra. Miből vehetjük észre, ha gond van?

Dr. Tar Attila, a Budai Endokrinközpont gyermek endokrinológusa felsorolja a figyelemfelhívó tüneteket, melyekre a szülőknek nem árt odafigyelni.

Testsúlyváltozás

A pajzsmirigyzavarok általában nyomot hagynak az érintettek testsúlyán, ugyanis mind az alul-mind a túlműködés komoly befolyást gyakorol az anyagcsere folyamatokra, így a testsúlyra is. Természetesen a genetikának nagy szerepe van a gyermek testfelépítését illetően, ám ha normál étkezés mellett feltűnően sovány vagy túlsúlyos a gyermekünk, esetleg rövid időn belül észrevehetően változott a súlya, érdemes pajzsmirigyzavarra gyanakodni.

A testsúly változása mellett a növekedési ütem lassulása, alacsony testmagasság is figyelemfelhívó jel, melyet fontos kivizsgáltatni!

Változás a hangulatában

A gyermekek gyakran szeszélyesek és hangulatuk olykor kiszámíthatatlan, ám ha gyermekünk feltűnően kedvetlen, illetve stresszes, azt okozhatja hormonzavar is, főleg akkor, ha nincs, ami indokolná a megváltozott hangulatot. A pajzsmirigy alulműködés ugyanis depressziót, letargiát okozhat, míg a túlműködés idegességet, túlzott stresszt.

Hasmenés, székrekedés

Székrekedést legtöbbször a kevés folyadékfogyasztás, valamint az olyan hasfogó ételek váltják ki, mint a csokoládé, a kakaó, sok krumpli vagy rizs. Hasmenés, lágy széklet esetén pedig a legtöbben - jogosan- valamilyen fertőzésre, esetleg ételmérgezésre gondolnak, így első körben diétáztatják gyermeküket, illetve a gyermek háziorvoshoz fordulnak. Amennyiben egyik eset sem áll fenn, javasolt ellenőriztetni a pajzsmirigy funkciókat, mivel annak zavarai is okozhatnak hasonló panaszokat.

Álmosság, álmatlanság

A pajzsmirigyzavarokkal járó hangulat az alvási szokásokra is rányomhatja a bélyegét. Az alulműködés fáradtságot, aluszékonyságot eredményezhet, míg a túlműködés álmatlanságot. Mindkét probléma negatívan befolyásolja a mindennapokat, ugyanis koncentrációs nehézségeket okozhat, ami kihathat a gyerek iskolai teljesítményére is.

Olvasson tovább! Folyton fázik? Ez a pajzsmirigy-alulműködés jele is lehet!

Lányoknál menstruációs zavar

Az első menstruációk még igen rendszertelenek lehetnek, ám ha a gyermekének már beállt a vérzése, de az utóbbi időben rendszertelenné vált, úgy azt nőgyógyászati problémákon kívül pajzsmirigy elégtelenség is okozhatja. A betegség befolyásolja a ugyanis a prolaktin termelést, az FHS/LH mennyiségét, ráadásul ösztrogéndominanciához is vezethet.

Ne csak a TSH-t vegye figyelembe

A legtöbben, amikor ellenőriztetik a pajzsmirigy funkciókat, egyedül a TSH értéket nézetik, pedig a teljes képhez szükség van a T3, T4, ATPO szintjére is, sőt, az ún. rT3 (reverz T3) mennyiségét is érdemes megvizsgálni, hiszen annak nagyobb szintje esetén a TSH szintje normál tartományon belül mozog, ám ugyanúgy tüneteket okoz- mondja dr. Tar Attila, a Budai Endokrinközpont gyermek endokrinológusa, aki hozzátette, hogy eltérés esetén UH-os vizsgálatra is szükség van, hogy ki lehessen zárni a strúma, illetve a göbök fennállását is.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

pajzsmirigy

Forrás: Budai Endokrinközpont
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához