Ezeket látta már?

Epilepsziás beteg is vezethet autót? Csak ezekben az esetekben!

epilepszia idegrendszeri betegség autóvezetés roham

Az epilepsziával élők jelentős hányada vezethet autót, hiszen korszerű gyógyszeres kezeléssel a betegek több mint felénél elérhető a tartósan tünetmentes állapot.

Az epilepszia egyike a leggyakoribb neurológiai állapotoknak, amely jelentős hatással lehet az érintettek mindennapi életére, beleértve a gépjárművezetést, a jogosítvány megtartását is. Magyarországon az epilepsziával élő személyek gépjárművezetési egészségi alkalmasságát szigorú jogszabályi keretek szabályozzák (13/1992. (VI. 26.) NM rendelet), amelyek célja a közlekedésbiztonság növelése, miközben lehetőséget biztosítanak az érintettek számára a lehető legnagyobb mértékű önállóságra. A jogszabályi előírások az Európai Unió irányelvein alapulnak, amelyek a tagállamok közötti egységes szabályozást hivatottak elősegíteni.

Mennyire gyakori betegség az epilepszia?

Európa 53 országának 850 milliós lakosságából több mint hatmillió ember szenved epilepsziában a WHO statisztikái szerint, és évente 300 ezer új esetet diagnosztizálnak. Az Epilepsy Alliance Europe úgy véli, hogy a betegek akár 40 százaléka részesül megfelelő kezelésben.

A fejlett országokban az új esetek száma 100 ezer lakosonként kb. 40-70 eset, ebből adódóan Magyarországon 5 ezer új epilepsziás beteg jelenik meg évente.

Több mint 40 különböző típusú roham létezik, amelyeket az agyban fellépő, hirtelen, intenzív elektromos aktivitás kitörései váltanak ki, amelyek megzavarják a test felé haladó utasításokat továbbító jeleket. Ezek a zavart üzenetek rohamok széles skáláját válthatják ki, a görcsöktől a memóriazavaron át az ájulásig, amelyek különböző ideig tartanak.

Epilepsziás roham a volán mögött - mi a teendő?

Előfordulhat, hogy a folyamat rossz irányba fordul, és a roham akár a volán mögött is utolérheti a sofőrt. Megijedni ekkor sem kell! Ha tudatzavarral, motoros problémákkal, rángással, remegéssel járó roham következik be az autóban, azonnal ajánlott leállítani az autót.

  • Ha egyedüli van az autóban, és képes félrehúzódni a járművével, akkor a leparkolás után érdemes családtagjaitól, rokonaitól segítséget kérnie. Abban az esetben, ha komolyabb tüneteket észlel magán, ne habozzon hívni a mentőket.  
  • Ha mással együtt utazik, az útitárs feladata, hogy a beteget az ülés hátra döntése után lehetőség szerint stabil oldalfekvő helyzetbe fektesse. A szájában nem szabad matatni, főképp nem kifeszíteni azt, ha viszont lehetséges és szükséges, az esetlegesen meglazult, kilógó műfogsort érdemes a szájból eltávolítani. Fontos, hogy ha van lehetőségünk, védjük az illetőt a nagyobb sérülésektől, például fejsérüléstől.
  1. A rosszullét legelső jeleire azonnal húzódjon félre az útról. Ne essen pánikba, a roham pár percen belül elmúlik! 
  2. Ha egyedül utazik, és képes rá, telefonáljon segítségért.
  3. Ha útitárssal utazik, társa az ülés hátradöntésével helyezze önt stabil oldalfekvésbe, és védje meg a lehetséges nagyobb sérülésektől. 
  4. Mindenképp forduljon orvoshoz, ha a roham nagyon elhúzódik, vagy ellátandó sérülést okoz, esetleg először következett be.

Sajnos az is előfordulhat, hogy a sofőr nem érzi meg a roham közeledtét, ilyenkor szerencsétlen kimenetelű baleset is bekövetkezhet. Ennek kockázatát fel kell mérni, amikor az epilepsziás beteg autóvezetésre vállalkozik.

Epilepsziás betegként az utakon

A közúti közlekedés nagyon sok veszélyt rejt, az epilepszia és az autóvezetés kérdéskörét minden országban körültekintően szabályozzák. A jogalkotás elsődleges célja, hogy a sofőrnél esetlegesen bekövetkező epilepsziás rohamok ne veszélyeztessék a közlekedésben részt vevők testi épségét és a közlekedés biztonságát.

Ugyanakkor a szabályozás során arra is gondoltak, hogy azok az epilepsziával élők, akik tartósan rohammentesek, vezethessenek autót. Magyarországon a jogosítvány megszerzését és az autóvezetést a háziorvos engedélyezheti epilepsziával foglalkozó ideggyógyász szakorvos bevonásával.

Milyen feltételekkel kaphat jogosítványt az epilepsziás beteg?

A jelenleg érvényes szabályozás szerint olyan epilepsziás rohamok esetén, amelyek bizonyítottan csak egyes kiváltó tényezők hatására jelentkeznek (alkalmi epilepsziás rohamok), EEG eltéréssel nem járnak, és egyéves gyógyszervédelem nélküli türelmi idő után is fennáll a rohammentesség, a vezetés egy év elteltével engedélyezhető.

Bizonyított epilepszia esetén, ha gyógyszerrel biztosított a rohammentesség, szintén engedélyezhető az autóvezetés. (Ugyanakkor az epilepszia típusa szerint az egyes konkrét esetekben eltérően dönthetnek a szakemberek a rohamok visszatérésének különböző kockázata miatt.)

Generalizált idiotópiás epilepszia (az epilepszia leggyakoribb formája) esetén – folyamatos gyógyszerezés mellett – az engedély általában egy év után megadható; más típusú epilepsziáknál ez a türelmi idő két-három év lehet.

Korszerű gyógyszeres kezeléssel a felnőtt korú epilepsziás betegek több mint felénél elérhető a tartósan rohammentes állapot, ugyanakkor fontos, hogy az érintettek az orvosi utasítások szerint folyamatosan szedjék a gyógyszereiket, és állapotukat rendszeresen ellenőriztessék szakorvosukkal. Mivel az epilepszia idővel súlyosbodhat, a rohamok lefolyásának pontos ismeretében a kezelőorvos felülbírálhatja a vezetői alkalmasságot.

Ha az epilepsziás rohamok más agyi megbetegedés (pl. stroke vagy terhességi toxémia stb.) tüneteként jelentkeznek, ugyancsak egy év gyógyszervédelem nélküli időszak után engedélyezik a vezetést.

Mikor veszíti el valaki a jogosítványát epilepszia diagnózisa esetén?

Epilepszia diagnózisa esetén a jogosítvány megtartásának kérdése az epilepsziás rohamok természetétől és gyakoriságától függ. Magyarországon az alábbi szabályok vonatkoznak:

  1. Újonnan diagnosztizált epilepszia: ha valakinél epilepszia diagnosztizálásra kerül, általában automatikusan elveszíti a jogosultságát a gépjárművezetésre. Ezt követően egy neurológiai (epileptológiai) szakorvosi vizsgálat dönti el, hogy a beteg mikor térhet vissza a volán mögé.
  2. Idiopátiás generalizált epilepszia: ez a fajta epilepszia általában genetikai hátterű és kiterjedt rohamokat okozhat. Ebben az esetben a jogosítvány visszaadásának feltétele a rohammentesség, amelyet általában legalább egy éves időszakra kell bizonyítani, továbbá feltétele a gyógyszeres antiepileptikus kezelés, a jó együttműködés is a kezelőorvossal!
  3. Fokális epilepszia: ha a rohamok kizárólag bizonyos agyi területekre korlátozódnak, az illető esetleg rövidebb rohammentes időszak után is visszakaphatja jogosítványát (jó együttműködés esetén 2 év rohammentesség után), feltéve, hogy a kezelőorvos ezt biztonságosnak ítéli.
  4. Nem rohammentes betegek esetében, amennyiben csak alvás alatt jelentkező vagy tudati alterációval nem járó ritka rohamok jelentkeznek 1 év után visszakaphatja a jogosítványt.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Ezeket a szűrővizsgálatokat ne hagyja ki, ha férfi és elmúlt 45 éves

Ezeket a szűrővizsgálatokat ne hagyja ki, ha férfi és elmúlt 45 éves

Ingyenes tünetellenőrző: gyors segítség tünetek beazonosításához!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

epilepszia

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához